تماس شبانه روزی : 09128458717
021-44045397 021-44045602
نمونه کار ها درباره ما طراحی سایت فروشگاهی طراحی سایت شرکتی

۱۴ اصول تایپوگرافی که هر طراح باید بداند

تایپوگرافی یکی از مهمترین و دلپذیرترین اجزای طراحی گرافیک است. صرف نظر از اینکه چگونه طراحی را آموخته اید، همیشه...
5/5 - (1 امتیاز)

تایپوگرافی یکی از مهمترین و دلپذیرترین اجزای طراحی گرافیک است. صرف نظر از اینکه چگونه طراحی را آموخته اید، همیشه مفید است که ذهن خود را در مورد اصول تایپوگرافی تازه کنید.سعی کنید چیزهای خاصی مانند مبانی  یک فونت خاص یا ساختار یک متن را یاد بگیرید، زیرا چیزهایی مانند این می تواند مفهوم و پایه طراحی شما را بهبود ببخشد. این واقعا موضوعی قابل توجه است یعنی وقتی که با توانایی ها و هنر خود آشنا هستید به خصوص برای مشتریان بالقوه شما بسیار حائز اهمیت است. و هنگامی که اصول تایپوگرافی را بدانید نقض آنها برای شما راحت تر است. همانطور که در هر مهارت و یا تجارت، قبل از اینکه بتوانید به طور کامل مهارت های خود را توسعه و گسترش دهید، باید  قوانین و دستورالعمل های خاص آن را یاد بگیرید. در اینجا ۲۰ مورد از موارد مهمی که اصول تایپوگرافی هستند بررسی می شوند.

مبانی را یاد بگیرید

اولین گام برای یک تایپوگرافی موثر تر،مطالعه شالوده ی هنر است.اگر شما تازه وارد هستید مممکن است فکر کنید تایپوگرافی یک عمل بسیار ساده است اما در حقیقت بسیار پیچیده است زیرا ترکیبی از هنر و علم می باشد.سبک حروف یک متن ترکیبی از واژگان خاص، اندازه گیری دقیق و مشخصات مرکزی است که باید همیشه شناسایی و مورد توجه قرار گیرد. برای درک بهتر مبانی تایپوگرافی، زمانی را برای مطالعه و یادگیری هنر کنار بگذارید.

به ارتباط فونت ها توجه کنید

انتخاب نوع متن به شدت یک فرآیند تصادفی است. اگر تنها در فهرست فونت خود به دنبال فونتی که دوست دارید باشید به ندرت یک نتیجه نهایی کارآمد را ایجاد خواهید کرد. این به دلیل روانشناسی ست که در مورد سبک حروف وجود دارد. هنگام طراحی، باید مطمئن شوید که نوع فونت شما با مخاطبین مرتبط است. علاوه بر این اطمینان می یابید که متن شما به صورت بی عیب و نقص نوشته شده است و اینکه که فونت شما متناسب بازاری که در آن فعالیت می کنید انتخاب شده است. قطعا شما از یک فونت پر از جزئیات و رنگین کمانی برای یک بروشور شرکت حقوقی استفاده نمی کنید، درست است؟ این قبیل فونت ها بیشتر برای دعوت تولد مناسب است.

توجه به ارتباط فونت ها

آشنایی با کِرنینگ

یک کرنینگ شلخته و نا مرتب یکی از عیب ها و نقص ها در دنیای طراحی می باشد. کرنینگ راهی برای تنظیم فضای بین کاراکترها برای تولید یک جفت ساده و یکپارچه است. این عمل چندان مهم به نظر نمی آید ولی دنیایی از تفاوت ها را ایجاد می کند. کرنینگ شما را مطمئن می سازد که فضای بین هر کاراکتر به خوبی و برای ایجاد یک متن خوب و زیبا تنظیم شده است. همچنین برنامه هایی مانند Adobe Illustrator تنها می توانند به طور خودکار مشکلات خراب کاری خود را اصلاح کنند. این خطاها اغلب کوچک هستند، به خصوص وقتی پای جملات طولانی و پاراگراف ها در میان باشد. اما برای سرفصل ها یا لوگو ها، یک کرنینگ بد می تواند به سرعت کل طرح شما را خراب کند.

محدود سازی فرمت ها

برخی از طراحان معمولی به ویژه طراحان تازه کار خود طرح خود را در میان انبوهی از فونت ها غرق می کنند. اگر به بیشتر از یک فونت نیاز دارید فونت های خود را فقط به دو تا سه نمونه محدود کنید. از یک فونت برای بدنه اصلی، از یک فونت برای عناوین و از یک فونت برای عناوین جزئی و فرعی استفاده کنید. در انتخاب فونت ها از خانواده های دیگر مردد نباشید اگر فونت های انتخابی شما با هم هماهنگی دارند. استفاده از دو فونت مشابه استباهی در کار شما تلقی می شود.

اعمال ترازبندی صحیح

ترازبندی یک مفهوم ضروری در تایپوگرافی است. بسیاری از طراحان مبتدی تمایل به انتخاب بین تراز مرکزی و Justified دارند، که پاراگرافها را بسیار ناخوانا می کند.اگر شما با MS Word کار کرده باشید، با چهار گزینه تراز کلید  Left Aligned، Center Aligned، Right Aligned و Justified آشنا هستید. تراز چپ، همانند Flushed Left، شایع ترین حالت مورد استفاده است، زیرا درک آن برای چشم آسان است. با استفاده از تراز راست، درست همانطور مانند تراز چپ، متن به خوبی روی یک طرف تنظیم شده است. Justified معمولا یک کابوس برای طراحان است.

سلسله مراتب بصری را به بازی بیاورید

سلسله مراتب تایپوگرافی همان راهی است که شما بر اهمیت خطوط خاصی در مقابل دیگر خطوط تأکید می کنید. در نتیجه شما نظم را برقرار و ایجاد می کنید تا مخاطبان اطلاعات را از طراحی دریافت کنند. این کار با هدایت حرکت بینایی مخاطب از طریق سلسله مراتب بصری انجام می شود. بدون استفاده از سلسله مراتب تایپوگرافی، خوانندگان برای  شناسایی فاکتور های مهم اطلاعات را در کل طرح به مشکل بر می خورند.

کار با شبکه ها

به طور کلی نمی توان تأکید کافی کرد که چقدر درک و استفاده از یک شبکه طراحی بحرانی و ضروری ست. این چیزی است که همه چیز را یکپارچه و متصل می کند. با این وجود شما همیشه مجبور نیستید هر بار که چیزی ایجاد می کنید از شبکه استفاده کنید.

اعمال جفت سازی هوشمند

ممکن است که طرح شما را از طریق جفت سازی سبک حروف بسیار متقاعد کننده تر شود. سپس با استفاده از فونتهای بیشماری در همان زمان می توانید همه چیز را به حواس پرتی تبدیل کنید قابل ذکر است که فونت چندگانه می تواند مخاطبان را درگیر کند که کدام عناصر طراحی مهم ترین هستند.

یک فونت ثانویه عالی برای جفت کردن انتخاب کنید

جفت کردن فونت برای خوانایی طراحی شما مهم است. هنگامی که شما هم عنوان اصلی و هم فرعی دارید، از دو نوع مختلف از متن استفاده کنید که برای ایجاد یک سلسله مراتب بصری یکدست شوند. چالش موجود در جفت شدن فونت ها، اجتناب از استفاده از دو فونت متضاد یا دو فونت بسیار مشابه است که در آن شما به سختی می توانید تمایز موجود را ببینید.

یاد بگیرید که اندازه گیری کنید

اندازه گیری تایپوگرافی برای نشان دادن عرض کامل یک بلوک متن استفاده می شود. اندازه گیری هنگام طراحی وب سایت بسیار مهم است. همه فونت ها با هم برابر نیستند، که به این معنی است که فونت های مختلف فضای مختلفی را بر روی صفحه وب می گیرند. این همان چیزی است که تمام بدنه ی یک حرف را  به علاوه فضای درست بعد از آن پوشش می دهد.

اولویت بندی قابلیت خوانایی

وقتی طراحی می کنید، مطمئن شوید که مردم به راحتی می توانند پیام شما را بخوانند. یعنی اینکه یک متن تیره در یک پس زمینه تاریک یک اشتباه بزرگ است. همچنین از استفاده از فونت کوچک در یک تصویر با کنتراست بالا اجتناب کنید.شما می توانید یک طرح قابل توجه داشته باشید اما اگر متن شما نا مفهوم باشد تمام تلاش شما تلف می شود.

پالت رنگی فونت خود را عاقلانه انتخاب کنید

رنگ یکی از قوی ترین ابزار طراحان است. این به این معنی ست که یک طرح رنگی با دقت تنظیم شده برای تکمیل طراحی مورد نیاز است. هنگام قرار دادن یک پالت فونت، به تئوری رنگ ها دقت کنید تا رنگ های مناسب برای طراحی شما مشخص شود. برای مثال به نظر می رسد نارنجی سبب افزایش اشتها شود، که توضیح می دهد که چرا این رنگ به طور گسترده ای در طراحی رستوران ها و فست فود ها مورد استفاده قرار می گیرد.

اجتناب از کشیدن فونت ها

این یک قانون بسیار ساده است که اغلب طراحان آن را نادیده می گیرند. به طور کلی فونت ها با توجه دقیق به جزئیات شکل حروف ایجاد می شود. دلیل رایج این که افراد فونت های خود را گسترش می دهند این است که آنها را کمی بلند تر یا پهن تر کنند.

تایپوگرافی را هنر تلقی کنید

فکر اینکه تایپوگرافی فقط در مورد فونت مورد استفاده مناسب برای متن شما است را از سرتان بیرون کنید. فونت ها با دقت ساخته شده اند بنابراین نیاز به یک تراز هنری دارد که مزیت ارزشمندی در جعبه ابزار طراحی شما شود. اصول تایپوگرافی فقط در مورد ساختن یک متن ساده نیست بلکه در مورد رفتار کردن با فونت ها به عنوان یک نوع هنر است.

سخن پایانی

تمرین کنید، تمرین و تمرین و تمرین

تمرین دائمی مهارت های شما را افزایش می دهد. دانستن اصول تایپوگرافی و دستورالعمل ها می تواند عملا هر چیزی که طراحی می کنید را بهبود ببخشد که یک مولفه کلیدی در تایپوگرافی است.تمرین اصول تایپوگرافی ذکر شده بیش از پیش به شما کمک می کند تا به راحتی آنها را مدیریت کنید. و این نیز فقط از طریق فعالیت های عملی و آزمون خطاهای بسیار است که شما می توانید به طور کامل درک کنید که چگونه هر یک از این اصول تایپوگرافی کار می کند.

 

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

 

5/5 - (1 امتیاز)
ثبت سفارش