021 44342032
ارز های متاورسی
زمان مطالعه: 10 دقیقه

متاورس یک قلمرو دیجیتالی است که به انسان ها اجازه تعامل با شخصیت های دیجیتالی (مجازی) در قالب آواتارها برای برقراری ارتباط، همکاری، انجام بازی، مدیریت فعالیتهای تجاری، یا معاشرت را می‌دهد. متاورس مرحله جدیدی از اینترنت است که عامل ترکیب واقعیت افزوده (AR)، واقعیت توسعه‌یافته (XR) و واقعیت مجازی (VR) با دنیای فیزیکی می‌شود. به عبارت ساده‌تر متاورس، نقطه اتصال زندگی واقعی و دیجیتالی است. این فناوری جدید به عنوان یک شبکه‌ مجازی عمل می‌کند بطوری که در آن کاربران  با یکدیگر و با دیگر اجزای محیط اطراف خود به صورت آنلاین و مجازی نقش‌آفرینی می‌کنند. با پیام آوا پردازش همراه باشید تا گشتی در این مورد بزنیم.

متاورس چیست؟

متاورس «Metaverse» از ترکیب خلاقانه‌ی دو واژه‌ی متا «Meta» به معنی فراتر و یونیورس «Universe» به معنای جهان یا گیتی، ایجاد شده است. متا «Meta» عنوان جدید فیسبوک «Facebook» سابق است. متاورس نیز به یک جهان تمام دیجیتالی اشاره دارد که با دنیای فیزیکی ما ترکیب می‌شود. در این جهان  تجربات حقیقی و مجازی در کنار هم جمع می‌شوند و دسترسی به تمام اطلاعات در آن واحد امکان پذیر می‌شود. این فناوری فضاهای آنلاینی ایجاد می‌کند که در آن تعاملات کاربر چند بعدی‌تر از فناوری فعلی است. کاربران در متاورس قادر می‌شوند خود را در فضایی غوطه‌ور کنند که در آن دنیای دیجیتال و فیزیکی همگرا می‌شوند. این فناوری مجازی، جنبه‌های مختلف شبکه‌های اجتماعی،‌ بازی‌های ویدیوئی، واقعیت حقیقی، واقعیت مجازی (VR) ، واقعیت افزوده (AR) و در نهایت بلاک‌چین و ارزهای دیجیتال را با یکدیگر ادغام می‌کند.

متاورس یکی از جدیدترین واژه های کلیدی در دنیای فناوری محسوب می شود و به یک دنیای سه‌بعدی اشاره دارد که افراد می‌توانند به هرآنچه که نیاز دارند، دسترسی داشته باشند. اطلاعات در حال حاضر در بستر وب پراکنده هستند اما متاورس قرار است، تمام اطلاعات را به‌صورت یکپارچه دربیاورد تا در کسری از ثانیه بتوان به تمام آن دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال آن را یک شهربازی مجازی تصور کنید که درونش هیچ محدودیتی در نوع بازی وحجم و خلاقیت وجود ندارد و شرکت‌کنندگان، همراه هزاران کاربر دیگر، می‌توانند به صورت یکپارچه از یک مکان به مکان دیگر در حرکت باشند. انسان‌ها قادر خواهند بود که زندگی مجازی خود را به همان شیوه زندگی فیزیکی خود ادامه دهند، مثلا به یک کنسرت مجازی و یا یک سفر آنلاین بروند، اثر هنری بیافرینند، یا از یک بوتیک لباس در سراسر جهان بدون محدودیت خرید کند ویا اینکه از نمایشگاه هنری بازدید کند.

یکی از ویژگی های طراحی سایت ارز دیجیتال خرید و فروش ارزهای متاورسی در سایت های صرافی میباشد،که کاربران میتوانند به آسانی ارزهای متاورسی خود را به کیف پول اختصاصی انتقال دهند.

ویژگی‌های متاورس چیست؟

متاورس می‌تواند بینهایت مزیت‌ داشته باشد، اما ما در این مقاله به مواردی اشاره خواهیم داشت که در اولویت قرار دارند:

حضور Presence

اولین و مهم‌ترین ویژگی اساسی درپروژه های متاورس حضور یا همان Presence است. متاورس برای این ایجاد می‌شود تا انسان بتواند از نهایت پتانسیل تکنولوژی در جهت انجام کارهای خود بهره بگیرد. منظور از حضور یعنی اینکه کاربران در این دنیای مجازی و در کنار باقی کاربران، احساس حضور کنند. انسان زمانی می‌تواند از قابلیت‌های Metaverse استفاده کند که به‌ شیوه ملموسی در آن حضور داشته باشد. این حضور می‌تواند در قالب آواتار باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که این احساس حضور که از طریق هدست و نمایشگرهای مقابل شما امکان پذیر می‌شود، به افزایش کیفیت تعاملات در این دنیای مجازی کمک می‌کند.

meta verse

همکاری همه جانبه

کاربران می‌توانند از دنیای متاورس استفاده کرده و بدون محدودیت به همه‌جای این دنیای مجازی سفر کرده و با یکدیگر همکاری داشته باشند. به عبارتی دیگر یکپارچگی واتحاد جوامع با همدیگر در متاورس به کاربران این امکان را داده تا با داشتن یک آواتار یکسان بتوانند در همه بخش‌های آن حضور داشته و از امکانات آن برخوردار شوند.

سرعت

سرعت یکی از مهمترین شاخصه‌های ارز دیجیتال متاورس است. دسترسی بهاین فناوری محدود به ساخت یک شخصیت است، ولی با پیشرفت آن احتمالاً داشتن عینک واقعیت مجازی یا سخت‌افزارهای ویژه ضروری خواهد بود. در این فناوری نوین نیازی به جستجو برای هیچ موضوع خاصی نیست. در متاورس همه‌چیز در شکل اطلاعات به‌صورت آنی در دسترس کاربر قرار دارد.

از بین رفتن لذت‌های فیزیکی

یکی دیگر از ویژگیهای پروژه های متاورس محدودیت ناخوشآیند است که در واقع نقاط ضعف متاورس محسوب شده واز بین برنده  لذتهای فیزیکی است. در این دنیا شما هر آنچه را که بخواهید و به هر جایی که مدنظرتان باشد در کمترین زمان ممکن دسترسی خواهید داشت و این یعنی تجربه نکردن بسیاری از لذتها که تاکنون تجربه می‌کردید. گاهی در ورای محدودیت‌های فیزیکی، لذت‌های شیرینی نهفته است. مانند لذت‌ بردن از مسیر سفر. در حالی که در متاورس می‌توان در حد ثانیه به دورترین مکان‌های مورد نظر سفر کرد. لذت یک دورهمی دوستانه، تفریح و بازی کردن با بچه‌ها، پاکسازی محیط زندگی، ورزش‌های باشگاهی و صبحگاهی مفرح، قدم زدن‌های شبانه با دوستان و بسیاری از لذت‌های دیگر در Metaverse محو شده اند.

همزمانی

همزمانی یکی از ویژگی‌های بارز پروژه های متاورس است. این بدان معناست که در دنیای متاورس امکان و قابلیت ارتباط و تعامل بین کاربران سراسر جهان به صورت همزمان وجود دارد. به عبارتی دیگر این حوزه،  توانایی تعامل و ارتباط میان میلیاردها کاربر در یک زمان واحد  را فراهم کرده است.

پایداری

پایداری در این  دنیای نوین به معنای همیشه در دسترس بودن است. به طوری که شما می‌توانید ساختمان‌های مجازی رویایی یا اشیاء محبوب خود را در دنیای متاورسی خلق کنید و یا آن را تغییر دهید.  همچنین شما می‌توانید آنها را آنگونه که می‌خواهید تغییر دهید و نکته جالب این که تغییرات در دفعات بعدی که بازدید می‌کنید، دست نخورده باقی می‌مانند و ذخیره می‌شوند. همچنین  محتوای تولید شده در دنیای متا ورسی توسط خود کاربر، خلاقیت‌های دیجیتال و داستان‌های شخصی وی صورت می‌پذیرد.

متاورس

استانداردسازی

استانداردسازی یا همان Standardization یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های دنیای متاورس است. ایجاد این ویژگی در دنیای مجازی Metaverse تا حدی حائز اهمیت بوده که حتی یک سازمان بین‌المللی برای آن در نظر گرفته شده تا پروتکل‌های استاندارد متاورس را تأیید کند. هر سیستم و سازمان و ارگانی  برای استاندارد شدن نیاز به استانداردسازی دارد، این تکنولوژی نیز از این قاعده مثتثنی نبوده است.

هزینه

از مزیت‌های بارز در دنیای متاورسی، حذف هزینه‌های دنیای فیزیکی مثل هزینه رفت‌و‌آمد، آموزش‌، خرید سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و موارد دیگر است. چون نه دیگر نیازی به وسایل نقلیه برای رفت و آمد هست و نه خرید لوازم جانبی. به‌هرحال مفهوم هزینه در آن با مفهوم کنونی آن، تفاوت‌های بارزی دارد. کنترل هزینه در برخی موارد می‌تواند سبب بهبود وضعیت زندگی انسان شود.

مالکیت

طبیعتاً در هر جهانی، حق مالکیت برای افراد وجود دارد. اما در متاورس، مالکیت نمی‌تواند با سندهای منگوله‌دار همراه باشد. به همین خاطر، با طراحی و عرضه توکن‌های غیرمثلثی، مسئولیت مالکیت در Metaverse به زنجیره‌ی غیرقابل نفوذ و غیر قابل دستکاری ارز دیجیتال تبدیل شده است. با این وجود ارزهای دیجیتال، جایگاه بسیار ویژه‌ای در این قسمت دارند. به طوری که چند مورد از اصلی‌ترین فعالیت‌های متاورس، توسط این ارزها صورت می‌گیرد.

هوش مصنوعی

هر آنچه که شما از هوشمندی در فیلم‌های علمی و تخیلی تا به امروز مشاهده کرده‌اید، می‌تواند به تجربیات زندگی شخصی شما در متاورس تبدیل شود. تجربیاتی مانند هوشمندی لوازم منزل، رباتهای هوشمند و کنترل از راه دور (مرتبط با تکنولوژی هوش مصنوعی) و بسیاری از هوشمندی‌های دیگر.که هر یک بجای خود جای بحث دارد.

عدم انطباق و سازگاری تعدادی ازانسانها با دنیای مجازی

هنوز هم انسان‌های بسیاری هستند که در برابرتکنولوژی از خود مقاومت نشان می‌دهند. مثلا ترجیح می‌دهند به جای مطالعه کتاب‌های الکترونیکی یا همان eBookها، نسخه های کاغذی یا چاپ شده‌ی آن‌ها را خریداری کنند. افرادی هستند که ترجیح می‌دهند به‌جای استفاده از همراه بانک، پول‌های نقدی استفاده کنند. خرید کردن به‌صورت آنلاین برای برخی از افراد، هنوز هم بی‌معنی و بدون لذت است. حال چطور می‌توان از این افراد انتظار داشت که وقتی هنوز به خوبی نمی‌توانند با اینترنت ارتباط برقرار کنند، با Metaverse انطباق و سازگاری داشته باشند.

ارزهای دیجیتال در متاورس

موضوع ارزهای دیجیتال یک مفهوم بنیادی در متاورس است. Metaverse یک جهان تعاملی بین دنیای واقعی و مجازی است و نیاز است که مبادلات و نقل و انتقالات مالی در آن صورت بگیرد. اما طبیعتاً نمی‌توان در متاورس هم با دلار و یورو معامله کرد. بنابراین اقتصاد در این دنیا، صرفاً با ارزهای دیجیتال صورت خواهد گرفت. ارزهای دیجیتال می‌تواند رویکردهای اثبات هویت و مبادلات مالی را بخوبی تحت پوشش قرار ‌دهد.

جهان بی نهایت

متاورس دنیای بی حد و مرز است.  این دنیا مفهوم و تعریف گسترده‌تری نسبت به دنیای واقعی دارد که در آن زندگی می‌کنیم. با توجه به اینکه دنیای متاورس به اماکن  فیزیکی محدود نیست  و تا بی‌نهایت گسترش پیدا کرده است پس حد و مرزی برای آن وجود ندارد. به طور خلاصه باید گفت متاورس دنیای بی‌پایان  وبی کران است.

نقش ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرمثلی (NFT) در متاورس

متاورس جایی است که اختیار همه چیز در آن در اختیار خودمان است. پروژه های متاورس به ارزهای دیجیتال وابستگی دارد. در واقع در دنیای متاورس این امکان برای کاربران وجود داشته که همانند دنیای واقعی به خرید و فروش و معامله بپردازند. بنابراین برای انجام مبادلات نیاز به ارزدیجیتال است. علاوه بر ارزهای دیجیتال توکن های مثلثی یا NFT (Non-fungible token) درالویت هستند. این توکن‌ها یکی از جدیدترین پدیده‌های فناوری بلاک‌چین هستند که به سرعت در حال گسترش می‌باشند. یکی از نقش‌ها و ویژگی‌های اصلی توکن‌های غیرمثلی در دنیای متاورس اعطای مالکیت کامل به شخصیت‌ها، آیتم‌های بازی و حتی زمین مجازی است.

توکن‌های غیرمثلی (NFT) در متاورس

توکن‌های غیرمثلی «Non-fungible token» که به اختصار به آن‌ها «NFT» گفته می‌شود به توکن‌های منحصربه‌فرد اشاره دارد، که غیرقابل جایگزینی هستند و نمی‌توان آن را با نمونه‌های دیگری عوض کرد توکن‌های متاورسی، بیشتر ماهیت غیرمثلی دارند. این توکن‌ها بر بستر بازی‌های ویدئویی ارائه می‌شوند. این توکن‌ها در حال حاضر در مارکت کریپتوکارنسی‌ها وجود دارند. بیشتر آن‌ها بر بستر بلاک‌چین اتریوم ایجاد می‌شوند. در بازی‌های رایانه‌ای متاورسی نیز، برخی از توکن‌های غیرمثلی به بازیکنان ارائه می‌شوند. از جمله این توکن‌ها می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • توکن مانا «MANA»
  • توکن اینجین «ENJ»
  • توکن سندباکس «SAND»

 

چه زمانی متاورس به‌صورت کامل ایجاد و اجرا می‌شود؟

برای ایجاد یک نسخه کامل از متاورس به زمان، انرژی و فعالیت زیادی نیاز است. اگر توجه کنیم، می‌بینیم که در حال حاضردر دنیای امروزی نیز، جلوه‌های از متاورس ایجاد شده است. اینترنت، واقعیتهای دنیای مجازی، واقعیت افزوده، بازی‌های رایانه ای، توکن‌های غیرمثلی و ارزهای دیجیتال، سال‌ها است که ایجاد شده و توسعه یافته‌اند. اما اینکه در چه زمانی می‌توان این امکانات را در هماهنگی کامل با هم مورد استفاده قرار داد، هیچ پاسخ واضحی وجود ندارد. سیر تکاملی واژه متاورس  را می‌توان یک سیر تاریخی از دهه هشتاد میلادی دانست. ابداع واژه «آواتار» توسط (گاریوت)، ساخت فیلم‌های هالیوودی آواتار محور، ایجاد ارز دیجیتال «اتریوم» توسط (بوترین)، تغییر نام «فیسبوک» به (متا)، افزایش نرخ توکن‌های متاورس در مارکت کرپیتو از مواردی هستند که به زودی به دنیای واقعی ما قدم خواهند گذاشت.

بازی های متاورسی

آیا متاورس جایگزین اینترنت کنونی می‌شود؟

یک پیش‌بینی گسترده در مورد متاورس در بین کاربران رواج دارد دال براینکه متاورس جایگزینی برای اینترنت فعلی خواهد بود. شاید این واقعیت تا حدودی عملی گردد و با وجود متاورس، دیگر به اینترنت نیازی نداشته باشیم. وقتی که کلیه اطلاعات از طریق متاورس راحتتربرای ما دست‌یافتنی هستند رویکرد آینده چه خواهد بود؟ اگر بخواهیم با دید بازتری به این موضوع بنگریم، به نظر می رسد که، اینترنت یکی از زیرساخت‌ها و ابزارهای ایجاد متاورس در آینده باشد.

 

شرکت‌های معروف فعال در حوزه فناوری متاورس

۱- متا (Meta)

شرکت فیسبوک نام خود را به متا تغییر داده است. این شرکت در حال حاظراز مهم‌ترین شرکتهای فعال در حوزه متاورسمحسوب می‌شود. شرکت فیس بوک تاکنون بیش از ۵۰ میلیون دلار در زمینه توسعه شبکه Metaverse سرمایه گذاری کرده است.

۲- مایکروسافت (Microsoft)

شرکت مایکروسافت پیش از ورود به این حوزه فعالیت‌هایی در زمینه هولوگرام و واقعیت گسترده (XR) از طریق پلتفرم مایکروسافت مش داشته است. هدف اساسی شرکت مایکروسافت این است که دنیای واقعی را با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ترکیب کند. این شرکت همچنین می‌خواهد هولوگرام‌ها و آواتارهای مجازی را بصورت گسترده تا سال ۲۰۲۲ به Microsoft Teams اضافه کند.

۳اپیک

اپیک شرکت سازنده بازی معروف و جنجالی فورتنایت (Fortnite) است. مدیرعامل ایپک اذعان داشته است که علاقه شدیدی به توسعه متاورس دارد. هنرمندان مشهوری مانند آریانا گرنده و تراوس اسکات درافتتاح این بازی کنسرت برگزار کرده‌اند و حتی سخنرانی مشهور مارتین لوتر کینگ در سال ۱۹۶۳ نیز در این پلتفرم بازسازی شده است.

در نهایت

شرکت پیام آوا پردازش  با ارائه مقاله های بروز دنیا سعی در بالا بردن اطلاعات جمعی دارد. این شرکت علاوه بر آگاهی رسانی در زمینه طراحی سایت صرافی نیز به پیشرفتهای بزرگی دست یافته است. این شرکت در سایه همین تلاشهاست  که  دسترسی به ارز دیجیتال و NFT  را برای عموم هموطنان امکان پذیر ساخته است. برای قدم گذاشتن در دنیای متاورس قدمهای اولیه را با پیام آوا پردازش تجربه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

انواع کیف پول ارز دیجیتال انواع کیف پول ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 9 دقیقهکیف پول ارز دیجیتال ابزار ضروری برای خرید، تجارت و فروش در دنیای بلاک‌چین است. این روزها رمز ارز دیجیتال بین مردم محبوبیت و مقبولیت زیادی ...

ارز دیجیتال تتر چیست ارز دیجیتال تتر چیست؟

زمان مطالعه: 10 دقیقهارز دیجیتال تتر در ابتدا با نام ریل کوین (realcoin) در اوایل سال 2014 (سال 1393) توسط بروک پییرس (Brock Pierce) صاحب استارتاپ ریل کوین وارد ...

لیکوئیدیتی چیست؟ جلوگیری از لیکوئید شدن ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 5 دقیقهلیکوئید شدن چیست؟ برای جلوگیری از لیکوئید شدن در بازار ارز دیجیتال، نیاز است که با مفاهیم پایه ای این بازار آشنا باشید. از نظر زمانی ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.