021 44342032
زمان مطالعه: 9 دقیقه

ان اف تی NFT مخفف Non-Fungible Token درواقع مانند یک گواهی اصالت عمل می کند. ان‌اف‌تی NFT  یا (توکن غیرقابل معاوضه )نوع خاصی از توکن های دیجیتال است که با استفاده از سیستمی شبیه بلاک چین، دارایی دیجیتالی را ایجاد می کند که قابل تکثیر نیستند. عبارت «غیر قابل تعویض» به‌معنی منحصر به‌فرد بودن این دارایی (اتر) است.  یعنی نمی‌توان آن را با نمونه‌ای دیگر از نوع خودش تعویض کرد. در حالی که رمز ارزها یک دارایی قابل تعویض هستند که شما می‌توانید آن‌ها را با یک نمونه‌ی دیگر تعویض کنید. در دنیای واقعی، آثار کلاسیک هنری و اشیای با ارزش، با رسیدی فروخته می شود که نشانه اصالت آن شی است. توکن NFT نیز در واقع همان کار را برای آیتم های دیجیتال انجام می دهد.

در بحث طراحی سایت صرافی هم میتوانید برای خرید و فروش ارزهای NFT استفاده کنید تا کاربران را با دنیای تکنولوژی این سیستم آشنا کنید.

NFT یا Non Fungible Token چیست؟

در بحث رمزارز دو حالت معامله برای رمزارزها در نظر گرفته شده است:ارزهای تعویض پذیر و ارزهای غیر قابل تعویض. برای مثال، یک ده هزار تومنی با ده هزار تومنی دیگر برابر است. این یعنی تعویض پذیری. در دنیای رمز ارز،۱ بیت کوین با ۱ بیت کوین دیگر یا یک اتریوم با یک اتریوم  دیگربرابراست. اما NFT  ها غیرقابل تعویضند که باعث یک انقلاب بزرگ در دنیای کریپتوکارنسی شده اند. یک توکنNFT  با NFT دیگر برابر نیست. این یعنی وقتی چیزی تحت عنوانNFT مال شما باشد، در تمام عالم و در تمام دنیا تنها صاحب و دارنده آن چیز  شمایید.

چطور از NFT درآمد کسب کنیم (خرید و فروش کنیم)

سایت‌های زیادی وجود دارند که به‌عنوان مارکت‌پلیس NFTها شناخته می‌شوند.  شما می‌توانید از این سایتها هم برای ساخت NFT  و هم خریدوفروش استفاده کنید. برای در‌آمد‌زایی ازNFT ، باید در پروفایل کاربری خود در قسمت بالا سمت راست، NFT مورد نظر برای فروش را انتخاب کنید. در ادامه، شما را با تعدادی از فروشگاه های آنلاین بزرگ آشنا خواهیم کرد. اگر می‌خواهید از اتریوم استفاده کنید، پلتفرم‌های اوپن سی(OpenSea) و ریبل (Rarible) را به عنوان دو پلتفرم بسیار محبوب و معروف در نظر بگیرید.

  • OpenSea

ارزان‌ترین NFT را سایتOpenSea فراهم کرده که امکان تغییر قیمت، تعیین حق امتیاز و حتی برگزاری حراجی، کار فرایند فروش آثار را بسیار ساده کرده است. برای انتخاب نوع فروش با دو گزینه‌ی Timed Auction و Fixed Price روبرو هستید که گزینه‌ی اول برای فروش اثر در حراجی زمان‌بندی شده و گزینه‌ی دوم برای فروش آن با قیمت ثابت است. پلتفرم‌هایی مانند OpenSea هزینه‌ای را برای فروش توکن NFT از تولید کنندگان اثر دریافت می‌کنند که برابر ۲/۵ درصد است.

  • Rarible : ریربل از دیگر وب سایت های معتبر و پرمخاطب برای خالقان و کلکسیونرها است که وارد دنیای NFT شده اند. در این وب سایت کار برای ساخت NFT و بارگذاری محتوا به سادگی پست گذاشتن در اینستاگرام است.

خرید و فروش ارز nfs

NFT حباب یا سرمایه‌گذاری مطمئن؟

دو نوع باور در جامعه حکم فرماست.  باور اول اینکه،  کریپتو آینده پولی دنیا خواهد بود و باور دوم اینکه عمر بیت‌کوین  کوتاه خواهد بود. البته دسته ای که به کریپتو باور ندارند، ان‌اف‌تیها را هم باور نخواهند کرد. در مقابل دسته اول  معتقدند، NFT ها جایی هستند که بیت‌کوین سال‌ها پیش قرارگرفته بودند. کلمه حباب در بازارهای مختلف و در بازه‌های زمانی مختلف استفاده شده است. کاربرد گسترده  حبابی، به وضعیتی گفته می‌شود که انتظارات بیش از حد مردم برای افزایش قیمت در آینده باعث افزایش موقت قیمت‌ها می‌شود. اما اگر بخواهیم منطقی به قضیه نگاه کنیم، باید بگوییم NFTها علیرغم آینده بسیار درخشانی که در انتظارشان است، ممکن است در حال حاضر حبابی باشند که هرلحظه امکان انفجارشان وجود دارد.یکی از ویژگی‌های حباب شدن این است که خرید آن جهت افزایش قیمت آن در آینده است نه برای لذت بردن از آن.

بعنوان مثال خریداران در حباب مسکن فکر می‌کنند خانه‌ای که برای آنها بسیار گران است اکنون یک خرید قابل قبول است، زیرا با افزایش قابل توجه قیمت آن در آینده سود زیادی خواهند برد و نیازی به پس‌انداز نخواهند داشت. اگر مردم انتظار داشته باشند که برای مدت طولانی قیمت ملک کاهش پیدا نمی‌کند، آنها مسکن را به عنوان یک دارایی با ریسک کم قلمداد می‌کنند. در این شرایط تقاضای سرمایه‌گذاری در ملک شدت بیشتری می‌گیرد و با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری احتمال حبابی شدن بازار مسکن زیاد می‌شود. در مورد ان‌اف‌تی هم وقتی اکثریت بر ارزشمند بودن یک چیز اتفاق نظر داشته باشند، آن چیز ارزشمند می‌شود. کثیری از افراد در حال حاضر در رابطه با ارزشمند بودن NFTها هم‌نظر هستند.

چه چیزهایی را می‌توان NFT کرد؟

ان‌اف تی‌ها ( NFT )درست مثل رمزارزها ی روی بستر بلاک چین، بلاک‌های منحصربه‌فردی هستند که فقط می‌توانند یک مالک داشته باشد. از طرفی صحت وجود آن‌ها توسط چندین کاربر و دستگاه دیگر تائید شده است که در ارزش بالای آن دخیل بوده است. در پاسخ به این سوال می‌توان گفت همه‌چیز را می‌توانNFT کرد. تبدیل شدن آثار هنری، موسیقی‌ها، gifها و ویدئوهای مختلف به توکن NFT موضوعی رایج است.  حتی آیتم‌های کلکسیونی بازی‌های رایانه‌ای را نیز می‌توان به صورت ان اف تی عرضه کرد. هم سرمایه های دیجیتالی و غیرملموس و هم دارایی‌های فیزیکی و قابل لمس قابل تبدیل به این توکن هستند. بنابراین نمی‌توان برای ایجاد خلاقانه توکن غیر قابل تعویض جدید، محدودیتی در نظر گرفت.  به عبارتی در دنیای مدرن امروزی هرکسی می‌تواند اسلحه مخصوص خود را با قابلیت‌هایی مشخص بسازد و آن را به NFT تبدیل کند.

هنر کریپتو و NFT ها فقط محدود به یک فرمت خاص نیست. آیتم‌های کلکسیونی فیزیکی نیز می‌توانند به توکن غیر قابل تعویض تبدیل شوند. هرچند این توکنفعلا بیشترین تمرکزش را  در حوزه رسانه مثل عکس، فیلم، صوت، گیف،متن، نقاشی و آثاری از این قبیل قرار داده است،  اما کاری که ان‌اف‌تی خواهد کرد باعث پیشرفت تکنولولوژی شده و دنیای دیجیتال و مجازی را  دارای سند حاکمیت خواهد نمود.

nft token

یکی دیگر از راههای کسب درامد در NFT های سرمايه گذاری و هولد کردن این نوع ارزها میباشد، که از طریق طراحی سایت ارز دیجیتال میتوانید ساختارهای خرید و فروش این نوع ارزها را فراهم نمایید.

چگونه می‌توان NFT ساخت یا آن را خرید و فروش کرد؟

قبل از ساخت توکن به 5 مورد زیر نیاز داریم.

  • آیتم منحصر بفرد کلکسیونی غیر قابل کپی، حتی به  تعداد محدود
  • انتخاب بلاک چینی که می‌خواهید NFT خود را بر بستر آن ایجاد کنید.
  • تهیه مقداری ارز دیجیتال  مثل اتریوم برای پرداخت کارمزد  جهت صدور NFT
  • کیف پول ارز دیجیتال برای ذخیره‌سازی رمز ارز  که قابل نصب رو IOS ، اندروید ، مرورگر و ویندوز باشد
  • اتصال کیف پول به یک مارک ان‌اف‌تی

انتخاب آیتم منحصر بفرد

تقریبا هر چیز ارزشمندی قابلیت تبدیل شدن به توکن NFT را دارد. معمولا ًتوکن‌های هنریِ مشهور یا توسط یک هنرمند مشهور ساخته می‌شوند یا اینکه برای خاص‌شدن و تغییر حالت، از برنامه‌نویسی هوشمند استفاده می‌شود. حتی اخیرا باشگاه هایی چون یوونتوس، بارسلونا، رم و منچسترسیتی نسبت به ارائه توکن NFT اقدام کرده اند. اکنون هنرهای دیجیتال، آهنگ ها، کاور آلبوم و هر چیزی در فهرست فروشگاه های NFT است .برای شناخت بهتر منشا تب‌ و تاب این توکن‌ها بهتر است به بررسی بازی‌های (CryptoKitties) یا  (CryptoPunks) بپردازید. این ان‌اف‌تی‌ها از اولین پروژه‌های آیتم‌های کلکسیونی دیجیتال محبوب بر بستر شبکه اتریوم بودند.

از کدام بلاک چین باید استفاده کنیم؟

اولین گام برای درآمدزایی ازNFT انتخاب بلاک‌چینی است که می‌خواهید اثر خود را روی آن منتشر کنید. در خصوص ایجاد و صدور NFTها، بلاک چین‌های محدودی را می‌توان انتخاب کرد. در حال حاضر بهترین گزینه‌ی موجود اتریوم است. شبکه اتریوم اولین بلاک چین بزرگی است که ان‌اف‌تی‌ها را به شکل امروزی ارائه می‌دهد. بلاک‌چین اتریوم به‌صورت گسترده برای خرید و فروش NFT مورد استفاده قرار می‌گیرد و محبوب‌ترین گزینه برای هنرمندان و خالقان آن است. قیمت اتریوم همواره در حال نوسان است و دنبال کردن آن کار سختی است. آسان ترین راه برای شروع، کنار گذاشتن میزان پولی است که می‌خواهید سرمایه گذاری کرده و خرید اتریوم با آن انجام  دهید. پس برای شروع باید مقداری اتریوم بخرید و هزینه های ساخت اولین NFT خود را تامین کنید  و سپس آن را به آدرس والت خود منتقل کنید.

گام اول: راه ‌اندازی والت (کیف ‌پول دیجیتال)

برای در‌آمدزایی از NFT شما باید یک کیف پول دیجیتال بسازید که در آن بتوانید با خیال راحت ارزهای دیجیتال را ذخیره کنید و سپس آن را بخرید و بفروشید یا با آن NFT درست کنید. البته در انتخاب آن دقت کنید. برای مثال، شما نمی‌توانید از کیف پولی که با Binance Smart Chain سازگار است برای دریافت اتر (رمز ارز اتریوم) استفاده کنید. استاندارد توکن اتریوم برای انتشار NFT به‌صورت ERC-721 در نظر گرفته می‌شود. بنابراین، شما باید کیف پول دیجیتالی را انتخاب کنید که از ERC-721 پشتیبانی کند. برای نمونه در انتخاب کیف پولها  به موارد زیر اشاره می‌کنیم

  1. Metamask : این کیف پول روی تمامی پلتفرم ها قابل اجراست و دسترسی و رابط کاربری خوبی دارد.
  2. Coinbase: این والت برای افراد تازه کار مناسب است و امکان دسترسی به تمامی بازارهایNFT را می‌دهد
  3. Rainbow: این والت برای اتریوم و توکن های اتریوم ساخته شده یعنی نمی تونید کوین ها و توکن های شبکه های دیگر را در این کیف پول ذخیره کنید، این کیف پول برای کاربرانios بسیار دلنشین است.

nft buy پیام آوا

گام دوم: بازاری برای فروش برگزینید

پس از انتخاب والت و خرید اتریوم،. برای افراد تازه کار ما کار با وب سایت Rarible را پیشنهاد می کنیم،. برای اتصال به این وب سایت ابتدا به وب سایت مذکور رفته و از گوشه سمت راست، صفحه Connect را بزنید.در صفحه بعد بسته به کیف پول خود، باید یکی از گزینه های WalletConnect یا WalletLink را انتخاب کنید. اگر از رینبو یا متامسک استفاده می کنید WalletConnect را انتخاب کرده و در صورت استفاده از کوین بیس از WalletLink اقدام کنید.درواقع تفاوتی ندارد از چه والتی استفاده کنید. بعد از انتخاب گزینه اتصال، کد QR روی نمایشگر ظاهر خواهد شد. با استفاده از اپلیکیشن والت خود باید این کد را اسکن کنید. بعد از انجام اسکن، اتصال والت به Rarible را تایید کنید.

گام سوم: اتصال کیف پول به صرافی

بعد از اینکه هم والت نصب کردید و هم داخلش اتریوم زدید باید کیف پولتان را به بازارمتصل کنید. بازار Rarible بهترین است، چون خیلی ساده است. برای اتصال سایت Rarible روی گزینه Connect در گوشه سمت راست کلیک کنید. همچنین بازارهای معروف دیگری مانند OpenSea گزینه‌ای به‌نام Create را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس از کلیک روی این دکمه، از شما درخواست می‌شود لینک کیف پول اتریوم خود را وارد کرده و با یک امضای دیجیتال کار را تمام کنید.

گام چهارم: ساخت NFT

برای این کار قیمت اثر هنری خود را تعیین و در فهرست فروش بگذارید. برای آپلود تصویر یا فایل و البته ضرب NFT ابتدا روی گزینه Create در گشوه بالا سمت راست ریربل کلیک کنید. پلتفرم از شما درباره تک یا مجموعه ای بودن اثر سوال می کند. پس از انتخاب تصویر و قیمت آن، کارمزد ساخت NFT را بپردازید. بعد از چند ثانیه اثر شما در فروشگاه است. بعد از اینکه اثرتان در ویترین قرار گرفت و در فهرست مزایده بود، هرکسی می تواند آن را ببیند و برای آن پیشنهاد قیمت بدهد.

جمع‌بندی

در این مقاله تلاش کردیم بهترین پلتفرم‌ها برای هر نوع NFT را معرفی کنیم، اما اگر فرد سرشناسی نیستید یا ان‌اف‌تی شما ویژگی‌های خاصی دارد، حتماً  از یک مجموعه معتبر کمک بگیرید تا گرفتار مشکلات فنی یا کلاهبرداری نشوید. در حال حاضر اگر قصد ساخت NFT   را داشتید، پیام آوا پردازش سایتی است که با راهنماییهای ارزنده خود  بسیار می‌تواند کمک حالتان باشد.

به این مقاله امتیاز دهید:
3.7/5 - (6 امتیاز)
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

انواع کیف پول ارز دیجیتال انواع کیف پول ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 9 دقیقهکیف پول ارز دیجیتال ابزار ضروری برای خرید، تجارت و فروش در دنیای بلاک‌چین است. این روزها رمز ارز دیجیتال بین مردم محبوبیت و مقبولیت زیادی ...

ارز دیجیتال تتر چیست ارز دیجیتال تتر چیست؟

زمان مطالعه: 10 دقیقهارز دیجیتال تتر در ابتدا با نام ریل کوین (realcoin) در اوایل سال 2014 (سال 1393) توسط بروک پییرس (Brock Pierce) صاحب استارتاپ ریل کوین وارد ...

لیکوئیدیتی چیست؟ جلوگیری از لیکوئید شدن ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 5 دقیقهلیکوئید شدن چیست؟ برای جلوگیری از لیکوئید شدن در بازار ارز دیجیتال، نیاز است که با مفاهیم پایه ای این بازار آشنا باشید. از نظر زمانی ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.