021 44342032
تصویر شاخص طراحی وب سایت موفق
زمان مطالعه: 6 دقیقه

یک وب‌سایت زمانی موثر و کاربردی است که پیام خاصی را از طریق طراحیِ منحصربه‌فرد به کاربر منتقل کند و بتواند با او تعامل کرده و باعث درگیری کاربر با محتوای وب‌سایت شود. عوامل متعددی مثل دردسترس‌بودن وب‌سایت در هر لحظه، پایداری آن، رنگ‌ها، تایپوگرافی، تصاویر و سادگی در طراحی وب‌سایت بسیار مهم است.

در طراحی وب‌سایت عوامل کلیدی وجود دارد که اگر درست طراحی شود، به درک کاربر کمک زیادی می‌کند. وقتی طراحی یک سایت، خوب باشد، حس اعتماد بیشتری در کاربر ایجاد می‌شود و بازدیدکنندگان سایت را به‌خوبی راهنمایی می‌کند. شما باید تجربه کاربری وب‌سایت خود را حرفه‌ای، طراحی کنید. یعنی پلتفرم شما باید از نظر گرافیک و زیبایی‌شناسی (قابلیت استفاده) عالی بوده و همچنین نحوه استفاده از آن باید ساده باشد (عملکرد خوبی داشته باشد). ما در این مقاله دستورالعمل‌هایی را برای شما تهیه کرده‌ایم تا بتوانید وب‌سایت خود را با اصول طراحیِ عالی راه‌اندازی کنید.

مشخص کردن هدف وب‌سایت

وب‌سایتی که طراحی کرده‌اید، باید نیازهای کاربران را رفع کند. داشتن یک هدف ساده و کاربردی در همه صفحات به کاربر کمک می‌کند تا با اهداف شما تعامل داشته باشد. باید بتوانید در جای جای وب‌سایت خود به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • هدف وب‌سایت من چیست؟
 • آیا اطلاعات مهم و کاربردی مثل «چگونه کاربر را راهنمایی کنیم»، در سایت شما وجود دارد؟
 • نوع وب‌سایت شما چیست؟ ورزشی و سرگرمی، ارائه خدمات یا فروشگاهی؟

همه کسب و کارها هدف مشخصی دارند که حتما باید در وب‌سایتتان برجسته باشد. راه‌های مختلفی برای بیان این اهداف وجود دارد:

 • تشریح تخصص: شما باید تخصص خود را به زبان مشتری بیان کنید. کاربر باید نیازهای خود را در وب‌سایتتان پیدا کند.
 • معروف‌بودن: شما باید به یک محصول یا خدمت، شهرت پیدا کنید.
 • تولید سرنخ: باید سرنخ‌هایی را به کاربر بدهید که دنبال محصولات و خدمات شما بگردد.
 • فروش و پشتیبانی پس از فروش: حتما بخش پشتیبانی را برای مشتری، برجسته کنید. کاربر باید مطمئن شود که پس از فروش محصول، در صورت بروز مشکل می‌تواند به شما مراجعه کند.

طراحی وب سایت موفق

سادگی ظاهر سایت

در مبحث طراحی تجربه کاربری برای طراحی سایت، سادگی مهم‌ترین ویژگی است که باید در نظر گرفته شود. برای رسیدن به اصل سادگی در استراتژی وب‌سایت خود، راه‌های زیر را امتحان کنید:

 • رنگ: رنگ، قدرت انتقال پیام‌ها و برانگیختن پاسخ‌های احساسی را دارد. شما باید پالت رنگی مناسب برای برند خود ایجاد کنید. پالت رنگی خوب باعث می‌شود که بتوانید روی رفتار مشتری، تاثیر مثبتی بگذارید. انتخاب رنگ را حتما محدود به 5 یا کمتر از 5 رنگ کنید. رنگ‌های مکمل، خیلی تاثیرگذار هستند. ترکیب رنگ‌های دلپذیر باعث افزایش جذب مشتری و ایجاد حس خوب در کاربر می‌شود.
 • تایپوگرافی: تایپوگرافی نقش مهمی در وب‌سایت شما دارد. تایپوگرافی باعث جلب توجه کاربر می‌شود و به‌عنوان تفسیر بصری برای صدای برند شما عمل می‌کند. حروف تایپی شما باید خوانا باشد و کاربر زحمت زیادی برای خواندن نکشد. بیشتر از سه فونت در وب‌سایت استفاده نکنید.
 • تصویرسازی: تصویرسازی نقش مهمی در ارتباطات دارد. عکاسی، ویدئو و اشکال گرافیکی شامل تصویرسازی هستند. همه تصاویر باید گویا بوده و باعث تجسم شخصیت برند شما در ذهن کاربر شود. بیشتر اطلاعات اولیه‌ای که ما در وب‌سایت استفاده می‌کنیم، بصری هستند. اولین برداشت کاربر (impression) بهتر است از طریق تصاویر باکیفیتی از کسب و کار شما ایجاد شود. اولین برداشت باعث می‌شود که شما، حرفه‌ای به نظر برسید و برای کسب و کارتان، اعتبار کسب کنید. تصاویر باید به‌گونه‌ای باشند که هویت برندتان به‌خوبی در حافظه کاربر، حک شود.

ناوبری مناسب سایت (navigation)

ناوبری وب‌سایت روشی است که در وب‌سایت‌ها استفاده می‌شود تا صفحات وب با بازدیدکنندگان در تعامل باشد و کاربران دنبالِ هر آنچه هستند، آن را به‌راحتی پیدا کنند. ناوبری وب‌سایت، کلیدِ حفظ بازدیدکننده از سایت است. اگر ناوبری وب‌سایت، گیج‌کننده باشد، بازدیدکنندگان، وب‌سایت را ترک کرده و هدف خود را در وب‌سایت‌های دیگری جست‌وجو خواهند کرد. سادگی، درگیرکردن مخاطب از نظر احساسی و ثابت نگه‌داشتن ناوبری در هر صفحه از اجزای کلیدیِ موفقیت وب‌سایت است.

الگوی F  (شکل خواندن)

کاربر وقتی وارد وب‌سایت می‌شود، براساس الگوی ذهنی خاصی شروع به اسکن صفحه (خواندن سریع) می‌کند و متن‌ها را می‌خواند. الگوی مبتنی بر F رایج‌ترین روشی است که بازدیدکنندگان برای اسکن متن در یک وب‌سایت استفاده می‌کنند. مطالعات ردیابی چشم (آی ترکر) نشان داده که بیشتر آنچه مردم می‌بینند، در نواحی بالا و سمت چپ صفحه نمایش است. طرح F شکل، الگوی طبیعی خواندن ما در غرب را تقلید می‌کند (از چپ به راست و از بالا به پایین). یک وب‌سایت اصولی باید با الگوی ذهنی خواننده برای اسکن صفحه طراحی شود. این مساله در زبان فارسی، برعکس بوده و از راست به چپ است.

سلسله مراتب بصری

چیدمان عناصر و سلسله مراتب بصریِ آنها براساس میزان اهمیت و به ترتیب اولویت در وب‌سایت قرار می‌گیرد. این کار بر اساس اندازه، رنگ، تصاویر، کنتراست، تایپوگرافی، فضای خالی، بافت و سبک خاص کسب و کار انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین کارکردهای سلسله مراتب بصری، ایجاد یک نقطه کانونی است. این کار بازدیدکنندگان را راهنمایی می‌کند تا متوجه شوند که مهم‌ترین اطلاعات کجاست و باید روی کدام نقطه از وب‌سایت تمرکز کنند.

محتوای مناسب سایت

یک وب‌سایت موثر، هم باید از نظر طراحی، در سطح عالی باشد و هم باید محتوای عالی در آن درج شود. استفاده از محتوای عالی با زبان جذاب می‌تواند بازدیدکنندگان را جذب کرده و آنها را به مشتری واقعی، تبدیل کرده و تحت تاثیر قرار دهد.

طراحی خوب وب سایت

طرح‌بندی مبتنی بر شبکه

گریدها به ساختار طراحی شما و سازماندهی محتوای آن کمک می‌کند. شبکه به تراز کردن عناصر در صفحه و تمیز نگه‌داشتن آن کمک می‌کند. طرح‌بندی مبتنی بر شبکه، محتوا را در یک ساختار شبکه‌ایِ سفت و سخت با ستون‌ها مرتب می‌کند. طرح‌بندی‌های خاص کمک می‌کند تا بخش‌های مختلف در یک ردیف قرار گیرند، احساس تعادل ایجاد کرده و نظم را به وب‌سایتتان تحمیل می‌کند و در نهایت منجر به راه‌اندازی یک وب‌سایت با نگاه زیباشناختی می‌شود.

سرعت مناسب سایت

سرعت بارگذاری وب‌سایت در جذب کاربر بسیار مهم است. اگر کاربر برای بارگذاری وب‌سایت، خیلی منتظر باشد، این انتظار باعث می‌شود تا بازدیدکننده، از دست رفته و وب‌سایت را ترک کند. تقریبا نیمی از بازدیدکنندگان انتظار دارند که وب‌سایت مورد نظرشان در عرض دو ثانیه برایشان بارگذاری شود. اگر سایت پس از 3 ثانیه، لود نشود، آن را ترک می‌کنند. بهینه‌سازی تصاویر و ویدئوها به بارگذاری سریع‌ترِ وب‌سایت‌ها کمک می‌کند.

کاربرپسند بودن در موبایل

امروزه اکثر افراد از تلفن همراه یا تبلت‌ها برای وب‌گردی استفاده می‌کنند. پس خیلی مهم است که وب‌سایت خود را به‌صورت واکنش‌گرا، طراحی کنید. یعنی باید به‌صورت اتوماتیک با صفحه‌های مختلف، تنظیم شود.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم تا دستورالعمل‌هایی برای شما شرح دهیم که به بهبود روند رشد کسب و کارتان کمک‌کننده باشد. حتما با متخصصان در این زمینه مشورت کرده و پس از آن، تغییرات اساسی را در وب‌سایت ایجاد کنید.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

2 نظر در مورد “9 اصل اساسی برای طراحی وب‌سایت موفق

 1. سلام
  خیلی ممنون برای این مقاله. یه سوال داشتم. برای طراحی سایت با قالب آماده باید چه کنم؟ فرم مشاوره رو پر کردم

  1. سلام وقت بخیر
   فرمی که پر کردید به دست مون رسیده. کارشناس های فروش مون باهاتون تماس می گیرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط

امنیت سایت راهکارهایی برای بهبود امنیت سایت

زمان مطالعه: 6 دقیقههر سایت یا فروشگاه آنلاین باید همواره اصول امنیتی را رعایت کند، زیرا امنیت نقش حیاتی در پایداری کسب و کار و بهبود تجربه کاربری مشتریان ...

بیشتر بخوانیم
توسعه وب سایت چیست توسعه وب چیست و انواع آن

زمان مطالعه: 5 دقیقهتا به حال، شاید به این سوال برخورده باشید که توسعه وب به چه معناست و چه تفاوت‌هایی بین توسعه‌دهنده Front End و Back End وجود ...

تفاوت بین طراحی سایت و توسعه وب تفاوت بین طراحی سایت و توسعه وب

زمان مطالعه: 14 دقیقهطراحی سایت و توسعه وب دو بخش مکمل در ساخت و توسعه یک وب‌سایت هستند، اما هر یک وظایف و تخصص‌های متفاوتی دارند. ما در این ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.