زمان مطالعه: 9 دقیقه

قابلیت استفاده و ابزار، نه طراحی بصری، موفقیت یا شکست طراحی سایت سایت را تعیین می کند. از آنجایی که بازدید کننده صفحه تنها کسی است که با کلیک بر روی ماوس و در نتیجه تصمیم دارد همه چیز، طراحی کاربر محور تبدیل شده است رویکرد استاندارد برای وب سایت طراحی موفق و سودمند است. پس از همه، اگر کاربران نمی توانند از یک ویژگی استفاده کنند، ممکن است آن نیز وجود داشته باشد.

ما نمی خواهیم درباره جزئیات پیاده سازی طراحی بحث کنیم (مثلا در صورتی که کادر جستجو باید قرار گیرد) همانطور که در تعدادی از مقالات قبلا انجام شده است؛ در عوض ما بر اصول اصلی، اکتشافات و رویکردهای طراحی وبسایت موثر تمرکز می کنیم – رویکردهایی که به درستی مورد استفاده قرار می گیرند، می توانند تصمیمات پیچیده تر طراحی را منجر شوند و فرایند درک اطلاعات ارائه شده را ساده تر کنند.

 

اصول طراحی وب سایت خوب و راهنمای طراحی وب سایت موثر

برای استفاده از اصول به درستی ابتدا باید بدانیم که چگونه کاربران با وب سایت ها ارتباط برقرار می کنند، چگونه فکر می کنند و الگوهای مبتنی بر رفتار کاربران چه هستند.

 

کاربران چگونه فکر می کنند؟

اساسا، عادت کاربران در وب، متفاوت از عادت مشتریان در یک فروشگاه نیست. بازدیدکنندگان به هر صفحه جدید نگاه می کنند، برخی از متن را اسکن می کنند و بر روی لینک اول که علاقه خود را جلب می کند یا ناخوشایند شبیه چیزی است که آنها دنبال آن هستند، کلیک کنید. در حقیقت بخش بزرگی از صفحه وجود دارد که حتی به آن نگاه نمیکند. بیشتر کاربران برای چیزی جالب (یا مفید) و کلیک قابل جستجو هستند به محض پیدا کردن بعضی از نامزدهای امیدوار کننده، کاربران روی آن کلیک می کنند. اگر صفحه جدید انتظارات کاربران را برآورده نکند، دکمه بازگشت روی آن کلیک می شود و روند جستجو ادامه می یابد.

 • کاربران از کیفیت و اعتبار قدردانی می کنند
 • کاربران نمی خوانند، آنها اسکن می کنند
 • کاربران وب بدون سرزنش هستند و بر تسلیم فوری تأکید دارند
 • کاربران انتخاب های مطلوب را انجام نمی دهند
 • کاربران به دنبال شهامت خود هستند
 • کاربران می خواهند کنترل داشته باشند
 1. به کاربران فکر نکنید

بر اساس قانون اول استفاده از کروگ، صفحه وب باید واضح و خود توضیحی باشد. هنگامی که شما یک سایت را ایجاد می کنید، کار شما این است که از علامت سوال خلاص شوید – تصمیم ها باید به صورت آگاهانه و با توجه به مزایا و معایب و گزینه ها مورد استفاده قرار گیرند. اگر معماری ناوبری و سایت بصری نباشد، تعداد علامت های سوال افزایش می یابد و کاربران را برای درک اینکه چگونه سیستم کار می کند و چگونه از نقطه A به نقطه B می شود، دشوارتر می کند. ساختار واضح، سرصفحه بصری متوسط و به راحتی قابل تشخیص است لینک ها می توانند به کاربران کمک کنند تا مسیر خود را برای هدف خود پیدا کنند.

 

 

 1. صبر نکنید

در هر پروژه زمانی که قصد دارید بازدیدکنندگان خود را بعضی از خدمات یا ابزار ارائه دهید، سعی کنید حداقل نیازهای کاربری خود را حفظ کنید. اقدام کمتر از کاربران برای تست سرویس نیاز است، بیشتر احتمال دارد یک بازدید کننده تصادفی است که واقعا آن را امتحان کنید. بازديدكنندگان اوليه حاضر به ارائه خدمات ميباشند و فرمهاي طولاني وب را براي حسابي كه هرگز در آينده ممكن است استفاده نكنند، پر كنند. اجازه دهید کاربران سایت را کشف کنند و خدمات خود را بدون مجبور کردن به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی کشف کنند. منطقی نیست که کاربران را مجبور به وارد کردن آدرس ایمیل برای تست این ویژگی کنید. همانطور که رایان سینگر، توسعه دهنده تیم 37Signals، معتقد است کاربران احتمالا پس از دیدن کارکرد این ویژگی، به دنبال ارائه یک آدرس ایمیل خواهند بود، به طوری که آنها به برخی از ایده های خود درباره آنچه آنها می خواهند می رسند در عوض.

 

 

 1. مدیریت توجه کاربران را تمرکز کنید

همانطور که وب سایت ها هر دو محتوای استاتیک و پویا را ارائه می دهند، برخی از جنبه های رابط کاربری توجه بیشتری را نسبت به دیگران جلب می کنند. بدیهی است، تصاویر چشمگیرتر از متن هستند – همانطور که جملات مشخص شده به عنوان bold هستند جذاب تر از متن ساده هستند. چشم انسان یک دستگاه بسیار غیر خطی است و کاربران وب می توانند فورا لبه ها، الگوهای و حرکات را تشخیص دهند. به همین دلیل است که تبلیغات ویدئویی بسیار آزار دهنده و منحرف کننده هستند، اما از دیدگاه بازاریابی آنها به طور کامل کار گرفتن توجه کاربران را انجام می دهند.

 

 

 1. تلاش برای قرار گرفتن در معرض

طرح های وب مدرن معمولا با توجه به رویکرد خود در جهت هدایت کاربران با ظاهر جذاب 1-2-3 مراحل انجام شده، دکمه های بزرگ با جلوه های بصری و غیره مورد انتقاد قرار می گیرند. اما از منظر طراحی این عناصر واقعا بد نیستند. برعکس، این دستورالعمل بسیار موثر است زیرا آنها را از طریق محتوای سایت به شیوه بسیار ساده و کاربر پسند هدایت می کند.

 

 

 1. از نوشتن موثر استفاده کنید

همانطور که وب از چاپ متفاوت است، لازم است که سبک نوشتار را به ترجیحات و عادت های مرور مرورگر تنظیم کنید. نوشتن تبلیغاتی نخواهد شد. بلوک های متن طولانی بدون تصاویر و کلمات کلیدی با bold و bold نشان داده می شوند. زبان غلط نادیده گرفته خواهد شد. بحث کسب و کار اجتناب از نام های زیبا و هوشمندانه، نام های ناشی از بازاریابی، نام های خاص شرکت و نام های فنی ناشناخته. به عنوان مثال، اگر یک سرویس را توصیف کرده و کاربر را بخواهید یک حساب کاربری ایجاد کنید، “ثبت نام” بهتر از “شروع در حال حاضر!” است که دوباره بهتر از “بررسی سرویس ما” است.

 

 

 1. برای سادگی تلاش کنید

اصل نگه داشتن آن ساده (Principle (KIS) باید هدف اصلی طراحی وب سایت باشد. کاربران به ندرت در سایت برای لذت بردن از طراحی هستند؛ علاوه بر این، در اغلب موارد آنها با وجود طراحی، به دنبال اطلاعات هستند. به جای پیچیدگی سعی کنید به سادگی. از دیدگاه بازدیدکنندگان، بهترین طراحی وب سایت یک متن خالص است، بدون تبلیغات و یا بلوک های محتوا بیشتر مطابق با دقیق بازدید کنندگان پرس و جو استفاده می شود و یا محتوای مورد نظر خود را. این یکی از دلایلی است که یک نسخه چاپی مناسب برای صفحات وب برای تجربه کاربر خوب ضروری است.

 

 

 1. از فضای سفید ترس نداشته باشید

در واقع واقعا اهمیت فضای سفید بسیار زیاد است. نه تنها به کاهش بار شناختی برای بازدیدکنندگان کمک می کند بلکه باعث می شود اطلاعاتی که در صفحه نمایش داده شده است را درک کنند. هنگامی که یک بازدید کننده جدید به یک طرح طراحی نزدیک می شود، اولین کاری که او می خواهد انجام دهد این است که صفحه را اسکن کند و محتوا را به قسمت های قابل هضم اطلاعات تقسیم کند. سازه های پیچیده برای خواندن، اسکن، تجزیه و تحلیل و کار با آنها سخت تر است. اگر انتخاب بین جداسازی دو بخش طراحی با یک خط قابل مشاهده یا با برخی فضاهای خالی داشته باشید، معمولا بهتر است از راه حل فضای سفید استفاده کنید. سازه های سلسله مراتبی پیچیدگی را کاهش می دهند (قانون سیمون): بهتر است که شما مدیریت کنید که به کاربران یک حسگر سلسله مراتب بصری داده شود، محتوای شما راحت تر درک خواهد شد.

 

 

 1. به طور موثر با یک “زبان قابل مشاهده

Aaron Marcus در مقالات خود در ارتباطات تصویری موثر، اظهار داشت که سه اصل اساسی در استفاده از به اصطلاح “زبان قابل مشاهده” – کاربران محتوا در یک صفحه نمایش می بینند.

 

 1. کنوانسیون ها دوستان ما هستند

طراحی متعارف عناصر سایت به یک وب سایت خسته کننده منجر نمی شود. در حقیقت، کنوانسیون ها بسیار مفید هستند زیرا منحنی یادگیری را کاهش می دهند، نیاز به کشف چگونگی کارکرد آنها دارد. به عنوان مثال، اگر همه وب سایت ها دارای نمایش بصری مختلف RSS-feed بودند، این یک کابوس قابل استفاده است. این متفاوت از زندگی معمولی ما نیست، جایی که ما تمایل داریم به اصول اساسی سازماندهی داده ها (پوشه ها) و یا خرید (قرار دادن محصولات) بپردازیم. با قراردادها می توانید اعتماد به نفس، اعتماد، اطمینان و اعتبار خود را به دست آورید. پیروی از انتظارات کاربران – درک آنچه انتظار دارید از ناوبری سایت، ساختار متن، قرار دادن جستجو و غیره
یک مثال معمول از جلسات کاربردی این است که صفحه را به زبان ژاپنی ترجمه کنید (فرض کنید کاربران وب شما ژاپنی را نمیشنوند، مثلا با Babelfish) و آزمایشکنندگان قابلیت استفاده را با یک کار برای پیدا کردن چیزی در صفحه زبان مختلف ارائه دهند. اگر کنوانسیون ها به خوبی اجرا شوند، کاربران قادر به دستیابی به یک هدف خاص نیستند، حتی اگر آنها نمی توانند یک کلمه از آن را درک کنند. استیو کروگ معتقد است که بهتر است ابتکارات را فقط هنگامی که می دانید واقعا ایده ای بهتر داشته اید، اما وقتی که این کار را نکنید، از مزایای قراردادها استفاده کنید.

 

 1. آزمایش اولیه، آزمایش اغلب

این به اصطلاح TETO-principle باید برای هر پروژه طراحی وب مورد استفاده قرار گیرد زیرا آزمونهای قابلیت استفاده اغلب بینش قابل توجهی را در مورد مشکلات و مسائل مهم مربوط به یک طرح مشخص به وجود می آورد. تست نه خیلی دیر، نه خیلی کم و نه به دلایل غلط. در مورد دوم لازم است بدانیم که اکثر تصمیم های طراحی سایت محلی هستند؛ این بدان معنی است که شما نمیتوانید به طور جهانی پاسخ دهید آیا یک طرح بهتر از دیگران است، زیرا شما نیاز دارید آن را از یک دیدگاه بسیار خاص (با توجه به نیازها، سهامداران، بودجه و غیره) تجزیه و تحلیل کنید.

سخن پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت  کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت   طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

سئو سایت برای موتورهای جست و جو و همچنین  تبلیغات گوگل  از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران و سئو را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد. بازاریابی و تبلیغات به رکن اساسی جامعه امروز ما تبدیل شده است.

 

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

طراحی سایت با قالب آماده مزایا و معایب طراحی سایت با قالب آماده

زمان مطالعه: 5 دقیقهاگر قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید و برای راه اندازی وب سایت تان نمی دانید ...

بیشتر بخوانیم
انتخاب نام دامنه 11 راهنمایی برای انتخاب نام دامنه مناسب

زمان مطالعه: 7 دقیقهبه نظر شما کدام یک سخت تر است؟ انتخاب نام فرزند یا نام دامنه برای سایت؟ برای انتخاب نام فرزندتان می توانید از منابع مختلفی ایده ...

بیشتر بخوانیم
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

زمان مطالعه: 15 دقیقهسئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO ...

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.