زمان مطالعه: 7 دقیقه

به طور کلی طراحی سایت بر روی تصمیم یک فرد بازدید کننده در مورد اینکه آیا در یک سایت خاص باقی بماند یا آن را ترک کند، تاثیر می گذارد. طراحی شامل مواردی مانند طرح بندی، فونت و رنگ در تولید محتوا و همچنین انتخاب گرافیک و تصاویر است. با این حال، هنگامی که بازدید کننده وارد سایت می شود، در نهایت این کیفیت محتوای متن نوشته شده در سایت است که یک اثر پایدار بر روی او می گذارد. این موارد در نهایت یک تصویر ذهنی برای مخاطب ایجاد می کند که اگر این تصویر مثبت باشد مخاطب را بارها و بارها به سایت مذکور باز می گرداند.

به همین علت، بعد از طراحی سایت اولیه، این کیفیت محتوای وب سایت است که  مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل اطمینان حاصل کردن  از اینکه متن ما به صورت کامل نوشته شده است یک گام مهمی است که نیاز به رویکردی ساختاری دارد تا به صورت موثر انجام شود. این مطلب به این سوال پاسخ می دهد و یک فرایند خاص برای نوشتن که توسط بهترین نویسندگان طراحی وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد را توضیح می دهد.

اصول اولیه نوشتن در وب سایت

بیشتر خوانندگان می دانند که متن با کیفیت بالا، دستور زبان مناسبی دارد  و از اشتباهات املایی خالی است. همچنین شناخته شده است که نوشتن وب سایت باید مختصر باشد، باید به جای یک متن طولانی، کوتاه و مفید باشد و از سرفصل هایی در زیر آوده شده است استفاده کند. سوال واقعی این است که چگونه مطلبی فوق العاده از یک صفحه خالی با محتوایی غنی برای مخاطب ایجاد کنید.

درج محتوا در وردپرس

در هنگام تلاش برای نوشتن یک متن عالی در وب سایت، بهتر است به یاد داشته باشید که تمام تولید محتوا در وب از طریق ۵ گام یا مرحله خاص و محرمانه انجام می شود. این ها عبارتند از:

۱) ایجاد یک طرح کلی

۲) نوشتن برنامه برای اجرای طرح

۳) نوشتن یک پیش نویس

۴) بازبینی پیش نویس

۵) تثبیت نهایی برای خواننده

کلید اصلی برای تولید محتوای موفق این است که این مراحل به صورت موثر انجام شود.

نوشتن در وب سایت در پنج گام

گام نخست | ایجاد یک برنامه کلی برای تولید محتوا :

کلید اصلی برای هر فرایند طراحی ،چه گرافیک اختصاصی یا تولید محتوای مناسب، داشتن یک طرح واضح است. در مورد نوشتن،در مرحله طرح ریزی، هر فردی که در تیم نویسنده ها است در مورد نکات کلیدی موضوع مورد نظر بحث کرده و موافقت  خود یا عدم موافقتش را با دلیل اعلام می کند. سوالات معمولی که در این مرحله پاسخ داده می شوند، شامل تصمیم گیری در مورد محتوا، تعیین مخاطب اصلی و زمان بندی است.

همچنین در این مرحله باید مشخص شود که هر بخش، از جمله محتوای تولید شده باید چه حجمی داشته باشد. به عنوان مثال، یک صفحه اصلی ممکن است در پاراگراف کوتاه، جملات تک تیزر یا حتی به صورت موردی نوشته شود. صفحات ثانویه و بقیه صفحات احتمالا تا حدودی طولانی تر و دقیق تر خواهند بود. همه این موارد باید پیش از آن که تیم نویسندگی فرایند تولید محتوا را شروع کند طرح ریزی شده باشند.

در این مرحله باید هم زمان  با طراحان وب سایت نیز جلساتی صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود که هماهنگی بین طراحان گرافیک و نویسندگان وجود دارد. این به ویژه در صفحه اصلی مهم است زیرا صفحه ای است که بیشترین تاثیر را بر میزان جستجو دارد.

پنج گام

 

گام دوم | نوشتن خلاصه:

هنگامی که پروژه به درستی برنامه ریزی شده باشد، یک طرح کلی می تواند تکمیل شود. یک طرح کلی لیستی از نکات کلیدی است که در هر بخش یا صفحه سایت ایجاد می شود. فهرست بندی مطمئنا در اینجا مناسب است، زیرا هدف در این مرحله، رسیدن به یک طرح کلی از متن است. برای ترجمه های طولانی تر و یا مقاله های منحصر به فرد، طرح کلی باید به عنوان یک مقدمه، یک بدن اصلی و یک نتیجه گیری تشکیل شود. این یک روش نوشتن اساسی است، اما یکی از آن ها اغلب فراموش شده است. تعجب آور است که چندین مقاله وب سایت از این فرمول پیروی نمی کنند.

گام سوم| نوشتن پیش نویس:

پیش نویس  همان نوشته ای است که اولین بار و بدون ویرایش آن را انتخاب می کنید. در این مرحله ممکن است جملات بهم ریخته با هم و در کنار هم  قرار گرفته باشند. مهمترین نکته در این خصوص این است که  بهتر است  پیش نویس بارها تکرار شود تا به مرور کیفیتش بهبود یابد. اگر چندین نفر در حال نوشتن یک پیش نویس هستند، معمولا بهتر است  که یک فرد را برای مسئولیت جمع آوری تمام محتویات اختصاص دهید. علاوه بر وظایف مهم این فرد فرمت کردن متن به یک سند منسجم است، این فرد نیز می تواند با مقایسۀ پیش نویس با طرح اولیه، مطمئن شود که هیچ تغییری در مفهوم ایجاد نشده باشد.

گام چهارم | بازبینی پیش نویس:

هیچ کس متن کامل را تنها پس از یک پیش نویس تنها نمی نویسد. تمام متن و انجام پروسه تولید محتوا تا زمانی که مطابق با الزامات کیفیت صاحب وبسایت نباشد  باید بارها و بارها در آن تجدید نظر کرد. در واقع، حتی برندگان جایزه پولیتزر هم کار خود را بارها و بارها قبل از انتشار تجدید نظر می کنند. هر متن نوشتاری، حتی همین متنی که در حال خواندن آن هستید نیز ممکن است در مرور زمان نیاز به تجدید نظر داشته باشد.

مرور محتوای تولید شده در سایت شامل بررسی محتوای مناسب، تأیید املا و دستور زبان، بررسی سبک و بررسی مراجع در صورت لزوم است. چندین ترفند برای تجدید نظر وجود دارد. به عنوان مثال، خواندن متن به عقب یک روش موثر برای پیدا کردن اشتباهات املایی است. نکته دیگر این است که متن را با صدای بلند بخوانید. با خواندن آن با صدای بلند، خواننده اغلب می تواند مسیرهای ناخوشایند را انتخاب کند و آنها را بهبود بخشد. یک ترفند سوم این است که متن را برای چند ساعت یا حتی یک شب  در مقابل چشمانتان بارها مرور کنید. با این کار اغلب به چشمان  اجازه می دهید که برای پیدا کردن اشتباهات اضافی به شما یاری دهد.

اگر در پروسه تولید محتوا، متنی را میخواهید حذف کنید، به ویژه بخش های بزرگ، توصیه می شود که متن را در یک فایل جداگانه ذخیره کنید. شما هرگز نمی دانید که یک قطعه متن حذف شده ممکن است برای کار آینده مفید باشد یا خیر؟!

گام آخر |تثبیت نهایی :

در نهایت، متن نوشته شده به تجدیدنظر نهایی یا مرحله مقدماتی انتشار میرسد. در اینجا هر جزئیات آخر برای مواردی مانند دقت، قالب بندی و یک ظاهر طراحی شده دوباره بررسی می شود. مسئولیت این کار با سرپرست تیم نویسندگان است. این شخص نقش ویرایشگر را پر می کند و لزوما نباید فردی باشد که مرحله پیش نویس را تشکیل داده باشد. در روزنامه نگاری این وظیفه مختص سردبیر روزنامه است و در وبسایت های بزرگ نیز شخصی با این سمت این کار را انجام می دهد تا تولید محتوای غنی در دستور کار سازمان قرار گیرد.  در واقع اگر این فرد با چشم تازه به مطلب نگاه کند می تواند با زاویه جدیدی به مطلب نگریسته و نواقص نهایی آن را اصلاح کند. همچنین، همان سند را می توان به چندین نفر نشان داد تا به صورت صحیح خوانده شود.

پس تا اینجا فرایند نوشتن مطلب را شناختیم. این ساختار چهارچوبی را فراهم می کند و اجازه می دهد تا مدیر پروژه با اندازه گیری نحوه عملکرد تیم،  یک برنامه مشخص را ایجاد کرده و مدیریت کند. اگر هر مرحله از فرآیند نوشتن کامل شود، محصول نهایی با کیفیت بالایی خواهد بود. اما این تنها یکی از موارد تولید محتوای موفق برای وبسایت هاست. مواردی مانند فونت های وب، طراحی های ساختار نوشته و استفاده از تایپوگرافی زیبا از جمله مواردی است که باید در نوشتار به آن توجه کرد. در این خصوص بخش مقالات تایپوگرافی را یک مرور کنید.

 

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تصویر شاخص تحقیق کلمه کلیدی بهترین روش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت

زمان مطالعه: 5 دقیقهتحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ اطلاعات ارزشمندی را برای کوئری هایی که بیشتر سرچ می شوند و مخاطبان بیشتری دارند، در اختیارمان قرار می دهد. ...

بیشتر بخوانیم
کاهش نرخ پرش 3 راهکار مفید برای کاهش نرخ پرش

زمان مطالعه: 6 دقیقههیچ کس نمی خواهد که نرخ پرش یا باونس ریت سایتش بالا باشد. بستن صفحه و سایت با سرعت بالا می تواند آسیب زیادی به سئو ...

بیشتر بخوانیم
مشکلات سئو 3 اشتباه فاحش سئو که رتبه سایت را نابود می کند!

زمان مطالعه: 5 دقیقهحتماً می دانید که برای موفقیت در فضای مجازی و اینترنت نیاز است که فرایند سئو به خوبی انجام گیرد. بهینه سازی برای موتورهای جستجو برای ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.