پنالتی گوگل و راه های جلوگیری از آن
زمان مطالعه: 10 دقیقه

تصور کنید شما پنل کاربری خود را در گوگل آنالیزر باز می کنید، و متوجه می شوید که ترافیک شما ناپدید شده است؛ قطعا از این ماجرا شوکه می شوید. اگر چه این سناریو متداول نیست، ممکن است موتور های جست و جو با این روش، به سایت شما ضربه بزنند.  همه از پنالتی گوگل می‌ترسند. من هم مطمئنم که شما هم جزو همین افراد هستید.  حتی حالا که شما این مقاله را می‌خوانید، ممکن است سایت‌های زیادی وجود داشته باشند، که با نوعی از مجازات گوگل روبرو باشند، اگرچه هیچ آپدیت الگوریتم اصلی در آن ها وجود نداشته باشد.

پنالتی گوگل
فکر می کنید علت جریمه گوگل چه چیزی باشد؟ اغلب به دلیل اعمال بیهوده، مانند خرید لینک برای تقویت پروفایل پیوند، ارائه محتوای کم کیفیت، موارد کلیدی، و سایر موارد. به عنوان مثال ، آیا شما پنالتی معروف گوگل در مورد JC Penney را شنیده اید؟ هنگامی که غول موتور جستجو متوجه شد که JC Penney در حال انجام کلاه مشکی سئو، مانند خرید لینک است، گوگل کاری علیه این سایت انجام داد، و در نتیجه JC Penney موقعیت خود را در صفحات اول نتایج موتورهای جستجو از دست داد. مشخص شد که صدها سایت برای هزاران  کلمات کلیدی هدف، به سایت JC Penney پیوند داده شدند. اغلب این پیوندها بی ربط و غیر مرتبط با موضوع سایت بودند، و تعداد کمی از این سایت ها به سایت مربوط بودند. این یک مورد روشن از دستکاری الگوریتم گوگل برای رشد مشخصات پیوند و سرعت بخشیدن به نتایج موتور های  جستجو بود. در این مقاله به انواع پنالتی گوگل و راه های مقابله با آن ها اشاره می شود. پنالتی گوگل می‌تواند به این دلیل باشد که، شما بر روی سایت خود نظارت نکردید و بنابراین گوگل سایت شما را به خاطر لینک‌های بیهوده که به آن اشاره دارید، هدف قرار داده است. ( ماندن در رتبه بالا در  مجموعه تنظیمات لینک شما مهم است ) هم چنین می‌تواند به عنوان نتیجه منفی بهینه‌سازی موتور جستجوی قرار بگیرد، جایی که رقبای شما، شما را هدف قرار می‌دهند.

انواع پنالتی گوگل توسط موتور های جستجو

  1. جریمه دستی یا موارد اسپم: در حالی که بیشتر جرایم گوگل را می‌توان به شیوه‌ای خودکار اعمال کرد، مجازات‌هایی وجود دارند که توسط داوران انسانی موتورهای جستجو اعمال می‌شوند. زمانی که یک جریمه دستی به سایت شما می‌خورد، در پنل مدیریتی شما یک هشدار دریافت خواهد شد. شما می‌توانید این هشدار ها را در تب اقدامات دستی، زیر ترافیک جستجو بیابید. علاوه بر این، شما همچنین یک پنالتی گوگل در ایمیل خود دریافت خواهید کرد.گوگل پنالتی دستی
  2. پنالتی گوگل برای الگوریتم ها: پنالتی گوگل برای الگوریتم ها زمانی رخ می دهد که، گوگل به روز رسانی ‌های الگوریتم ( مانند به روز رسانی پنگوین ) را شروع می کند، و این موضوع همیشه اتفاق می‌افتد، زیرا الگوریتم گوگل تمام مدت در حال به روز رسانی است. سایت‌هایی که دستورالعمل‌های گوگل را نقض می‌کنند، جریمه خواهند شد. تشخیص پنالتی گوگل برای رعایت نکردن  الگوریتم ها کاری دشوار است. چون برخلاف یک جریمه دستی، شما در مورد آن هشدار دریافت نخواهید کرد . تنها راه دانستن جریمه از طرف گوگل، این است که مسیر ترافیک خود را دنبال کنید. اگر متوجه شدید که ترافیک شما ناگهان کاهش‌یافته است، ممکن است به دلیل یک جریمه الگوریتمی باشد. حالا که ایده منصفانه‌ای در مورد نحوه اجریمه کردن گوگل دارید، اجازه دهید به چند روش برای حفاظت از سایت خود از پنالتی گوگل نگاه کنید.

نظارت بر مشخصات لینک ها و پنالتی گوگل 

گوگل به موارد زیر به عنوان یک لینک بیهوده نگاه می کند:

  • خرید و فروش لینک ها
  • تبادل لینک ها
  • کمپین های تبلیغاتی (هدف قرار دادن متون لینک دار خاص)
  • انجمن ها/ ارسال نظر

این کمپین ‌های ساخت لینک، باعث ایجاد ارتباطات غیر طبیعی می شوند، و ارتباطات غیر طبیعی بین سایت ها،  چیزی است که ربات‌های گوگل به راحتی تشخیص می‌دهند. اگر سایت شما در چنین فعالیت‌هایی شرکت کند، غول موتورهای جستجو مطمئنا شما را جریمه خواهد کرد. برای ساخت پیوند، آن‌ها می‌خواهند ببینند که شما یک پیوند طبیعی پس از دیگری به دست می‌آورید، نه شیوه‌های ذکر شده در بالا!  به غیر از مواردی که ذکر شد، مهم است که سایت هایی که به سایت شما لینک می شوند، از موقعیت شما نیز بهتر باشند. به عنوان مثال، اگر طراحی سایت مربوط به یک مغازه جواهر سفارشی را اجرا کنید، نمی توانید بک لینک سایت هایی را داشته باشید، که مربوط به غذای حیوانات است. این یک سگنال به موتور جستجو می کند، و می گوید که چیزی مشکوک به نظر می آید. پنالتی گوگل JC Penney که در ابتدای این مقاله ذکر شد نیز، یک نمونه کلاسیک از پیوندهای غیر طبیعی است، که در آن سایت هایی که هیچ ارتباطی با لباس ندارند، به سایت   JC Penney متصل شده بودند. Google-Penalty-Recovery

یکی دیگر از نمونه های پنالتی گوگل سایت Expedia می باشد.اکسپدیا به عنوان یک آژانس مسافرتی آنلاین در هنگام مواجهه با مجازات گوگل در مورد لینک‌های خریداری‌ شده ۲۵ درصد از بازدید کنندگان خود را از دست داد. گزارش‌ها حاکی از آن است که، این شرکت در خرید پیوندهایی دخیل بوده‌ است، که ربطی به محصول یا خدمات مرتبط با آن‌ها ندارد. این مورد ظاهرا  یک تلاش روشن برای دستکاری الگوریتم موتورهای جستجو بود. بعد از تجزیه تحلیل و عواملی که الگوریتم پنگوئن در سایت ها مورد بررسی قرار می دهد، متوجه شدیم که به طور کلی، سایت هایی که از طرف گوگل جریمه می شوند، لینک های کمی از سایت های مرتبط با حوزه خودشان دارند. پنالتی گوگل در اکسپدیا

ساخت پیوند در واقع مهم‌ترین فعالیت بهینه‌سازی موتور جستجو در سایت شما می باشد. شما باید بر روی ساخت لینک تمرکز کنید تا قدرت سایت خود را بسازید ، سئو را بهبود بخشید و ترافیک را به آن هدایت کنید. با این حال، به دنبال راه‌های اساسی برای گرفتن بک لینک نیز باشید. یکی از راه های دریافت بک لینک از سایر سایت ها، ایجاد محتوایی است، که سایر سایت‌ها دوست دارند به آن بک اینک بدهند، و مردم آن محتوا را در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارند. محتوای کیفی تنها وسیله موثر در ایجاد یک شبکه ارتباطی غنی است. اگر می‌ترسید که سایت شما بک لینک های غیر طبیعی دارد، آن ها را پیدا کرده، و بررسی کنید.

مبارزه با سئو منفی برای پنالتی گوگل

رقبای شما می‌توانند به تلاش‌های بهینه‌سازی موتورهای جستجو شما آسیب برسانند، و حتی می‌توانید با انجام سئو منفی روی سایت شما، باعث جریمه گوگل برای سایت شما شوند. معمول‌ترین روش در زمینه سئو منفی، به دست آوردن تعداد زیادی از سایت‌های بیهوده برای ارتباط با شما است. اگر گوگل وب سایتی را که با شما ارتباط دارد را بیهوده بیابد، ممکن است به سایت شما به عنوان سایتی با کیفیت پایین نگاه کند. این موضوع همچنین بر روی جایی که شما  از غول موتور جستجو رتبه می‌گیرید تاثیر می‌گذارد، و ریسک شما را برای جریمه افزایش می‌دهد. بنابراین، اگر به سایت‌های بیهوده که به سایت شما پیوند داده شده اند، توجه می کنید، می توانید یک فایل متنی ساده با تمام لینک‌های ورودی بیهوده ایجاد کرده، و سپس آن را با استفاده از ابزار پاک کننده لینک گوگل، حذف کنید.  مبارزه با سئو منفی یک گام ضروری برای حفاظت از سایت شما در برابر جرایم گوگل است.

ارائه مطالب غنی، مفید و منحصر به فرد

گوگل محتواهای زیر را به عنوان محتوای ضعیف، یا نا مناسب در نظر می گیرد:

  • محتوای به صورت خودکار تولید شده
  • صفحات وابسته ضعیف
  • محتواهای از منابع دیگر، مثل محتواهای ضعیف برخی وبلاگ ها

اگر هر کدام از این محتواها را در سایت خود ارائه دهید، ممکن است مشمول مجازات گوگل شوید. همچنین در حالی که گوگل یک جریمه برای محتوای کپی ندارد، انتظار می‌رود که سایت‌ها محتوای منحصر به فردی ارایه دهند.

قرار ندادن انکر تکست ها به عنوان هدف

انکر تکست ها (Anchor Text) کلمات یا عباراتی هستند که، شما از آن برای پیوند به یک سایت استفاده می‌کنید. از آن جا که لینک انکرتکست ها یک معیار مهم است که به گوگل در مورد لینک می‌گوید، کلاه سیاه سئو شروع به سو استفاده از آن برای هدف‌گیری کلمات کلیدی خاص می کند. برای کنترل انکر تکست های بیهوده، گوگل نمونه‌های عجیب و غریب آن را ردیابی می‌کند. گوگل پیشنهاد می دهد، که پیوندهایی با انکر تکست های بهینه سازی شده در مقالات قرار دهید، یا انتشارات مطبوعاتی توزیع‌شده در سایت‌های دیگر را در نظر بگیرید. برای مثال : حلقه‌های عروسی زیادی در بازار وجود دارد. اگر می‌خواهید یک عروسی داشته باشید، باید بهترین حلقه را انتخاب کرده، و همچنین باید به خرید لباس عروس و گل بپردازید. توصیه می شود از انکر تکست ها هوشمندانه استفاده شود، و استفاده از نام تجاری، دامنه و نام وب مستر را فراموش نکنید. علاوه بر این ، moz نشان می‌دهد که ۱۷درصد از انکر تکست های شما، باید عبارات برند شما را داشته باشند.

 

از آنجا که سئو  یک جز اصلی برند است، منطقی است که آگاهانه از انکر تکست های برچسب دار استفاده کنید. رعایت این موضوع فقط به شما در طبقه‌بندی کلمات کلیدی برند کمک نمی‌کند، بلکه به شما کمک می‌کند که ارائه ای بهتر را برای برند خود به دست آورید. اما بیش از حد این کار را نکنید، چون در این صورت ممکن است گوگل به چیزی مشکوک شود.

استفاده از پست های مهمان با دقت 

استفاده از پست های مهمان، یک استراتژی خوب برای ساخت لینک  است، که می‌تواند سئو سایت شما را تقویت کند، همچنین برای رسیدن به ترافیک مورد نظر خوب عمل می کند. با این حال، در مورد پست های مهمان، با احتیاط عمل کنید؛ یعنی پست های مهمان که هدف هستند را انتخاب کرده، و از انکر تکست های معنی دار و طبیعی استفاده کنید. همچنین، زمانی که سعی می‌کنید مجموعه تنظیمات لینک خود را بسازید، بک لینک های زیادی را، در مدت زمان کمی هدف قرار ندهید. این ساخت لینک سریع را می ‌توان غیر طبیعی تلقی کرد، و این موضوع می‌تواند باعث پنالتی گوگل می شود. زمانی که گوگل به خاطر یک پست مهمان  کل سایت Doc Sheldon را جریمه کرد، او یک نامه سرگشاده با انتقاد از مجازات دستی نوشت. گوگل سایت او را به خاطر استفاده بیش از حد از انکر تکست های کلیدی، جریمه کرده بود. این انکر تکست ها برای بک لینک گرفتن از پست مهمان بود. ممکن است این موضوع را نا عادلانه بیابید، اما واقعیت این است که شما نمی‌توانید گوگل را نادیده بگیرید.هنگام ارسال پست های مهمان، عبارات طبیعی و درست را برای لینک دادن به سایت خود انتخاب کنید. اگر از انکر تکست استفاده می‌کنید که خیلی مبهم و یا بی‌ربط به جایگاه سایت شما می باشد، غول موتور جستجو ممکن است شما را جریمه کند.

عدم استفاده از اسکرول طولانی برای محتوا 

گوگل با الگوریتم لایه بندی صفحات، مشخص کرد که انتظار می‌رود، این سایت‌ها محتوای مربوطه را فورا به کاربران ارایه دهند. در مورد الگوریتم طرح بندی صفحات، گوگل اظهار داشت: ” ما شکایاتی از سوی کاربران شنیده‌ایم، که اگر بر روی یک نتیجه کلیک کنند، درک محتوای واقعی دشوار است، آن‌ها از این تجربه راضی نیستند. به جای پیمایش صفحه از تعداد زیادی از تبلیغات، کاربران می‌خواهند محتوای درست را ببینند.” گوگل سایت شما را جریمه خواهد کرد اگر شما تبلیغات زیادی را در محدوده بالای سایت خود نشان دهید. اگر منطقه مورد شما پر از تبلیغات است، طراحی مجدد سایت برای انتقال محتویات به بالا را در نظر بگیرید. با انجام این کار، شما قادر خواهید بود فورا  محتوا را ارائه کنید، و بدون نیاز به این که کاربران اسکرول طولانی انجام دهند.

پنالتی گوگل و اسکرول

 

نتیجه گیری

من اقرار می‌کنم که مواجهه با پنالتی گوگل می‌تواند ترسناک باشد، اما شما مجبور نیستید در ترس از مجازات گوگل زندگی کنید. غول موتور جستجو تنها به دنبال سایت‌هایی می‌رود که سعی می‌کنند رتبه‌بندی موتور جستجوی خود را دستکاری کنند. تنظیمات پیوند خود را با بهترین تجارب ایجاد کنید، و آسیب‌پذیری خود را برای دریافت جریمه کاهش دهید. در واقع، اگر به کلاه سیاه سئو عمل نکنید، و یا پیشنهادها ساده‌ای را که در این مقاله نوشته‌ام نادیده بگیرید، بسیار بعید است که شما با هر گونه جریمه گوگل روبرو شوید. علاوه بر این، اگر شما این کارها را انجام دهید، همیشه می‌توانید مسائل و درخواست ها را دسته‌بندی کنید، تا گوگل سایت شما را مورد ارزیابی قرار دهد.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تصویر شاخص تحقیق کلمه کلیدی بهترین روش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت

زمان مطالعه: 5 دقیقهتحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ اطلاعات ارزشمندی را برای کوئری هایی که بیشتر سرچ می شوند و مخاطبان بیشتری دارند، در اختیارمان قرار می دهد. ...

بیشتر بخوانیم
کاهش نرخ پرش 3 راهکار مفید برای کاهش نرخ پرش

زمان مطالعه: 6 دقیقههیچ کس نمی خواهد که نرخ پرش یا باونس ریت سایتش بالا باشد. بستن صفحه و سایت با سرعت بالا می تواند آسیب زیادی به سئو ...

بیشتر بخوانیم
مشکلات سئو 3 اشتباه فاحش سئو که رتبه سایت را نابود می کند!

زمان مطالعه: 5 دقیقهحتماً می دانید که برای موفقیت در فضای مجازی و اینترنت نیاز است که فرایند سئو به خوبی انجام گیرد. بهینه سازی برای موتورهای جستجو برای ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.