هماهنگ رنگ ها
زمان مطالعه: 11 دقیقه

انتخاب یک طرح رنگ خوب برای وب سایت شما می‌تواند یک موضوع خطرناک باشد، به خصوص اگر به توانایی هماهنگی طرح ها و رنگ ها در خود اطمینان نداشته باشید، یا احساس کنید که یک طراح ماهر نیستید. خیلی از افراد ممکن است رنگ ها را به درستی از هم تشخیص ندهند، و هروقت سعی می کنند برای چیزی رنگی انتخاب کنند، گیج و عصبی می شوند. در مورد شما چطور است؟ چه رنگی برای لوگو و یا تیتر های خود استفاده می‌کنید؟ آیا می‌دانید چگونه رنگ‌های مکمل را انتخاب کنید که خوب ترکیب شوند؟ کدام بخش از وب سایت شما باید از رنگ استفاده کند؟

colorschemes

هماهنگی طرح ها و رنگ ها در طراحی سایت شما می تواند یک بازی دشوار باشد. اگر از هر رنگی اجتناب کنید، وب سایت شما ممکن است غیر الهام بخش و غیر عادی به نظر برسد. همچنین اگر شما بیش از حد از رنگ های مختلف بر روی وب سایت خود استفاده کنید، ممکن است سایت شما شلخته و به هم ریخته به نظر بیاید، علاوه بر این ممکن است با ازدحام رنگ ها، درک نکنید که چگونه طراحی الگوی مناسب را انتخاب کنید، یاد بگیرید چطور می توانید از رنگ روی وب سایت خود استفاده کنید، قطعا این موضوع یکی از بزرگترین چالش هایی است که وب سایت شما با آن مواجه هستید. اگر در مورد نحوه استفاده از رنگ ها بر روی وب سایت خودتان مشکلی دارید، این پست می تواند به شما کمک کند. هماهنگی طرح ها و رنگ ها زمانی می تواند ساده باشد، که بتوانید قدم مناسب را بردارید.

بهبود برند شما با هماهنگی طرح ها و رنگ ها

زمانی که از شما می‌خواهم به “کوکاکولا ” فکر کنید، اولین چیزی که به ذهن شما خطور می‌کند چیست ؟ قطعا یک بطری سرد یخ زده از کوکا کولا باید یکی از آن‌ها باشد، سپس تصویر قرمز رنگی از نماد کوکا کولا  ممکن است به ذهن شما بیاید. فکر کردن به کوکاکولا بدون تصور رنگ قرمز سخت است. رنگ قرمز آن بخشی از کوکا کولا به نام نوشیدنی گازدار معروف است. تصمیم کوکا کولا برای انتخاب رنگ قرمز برند اتفاقی نبوده است، انتخاب رنگ قرمز دو هدف مهم دارد:

  1. رنگ قرمز مانند موتور آتش به کوکا کولا اجازه می‌دهد، تا از رقبای خود در قفسه‌های فروشگاه پیشی بگیرد.
  2. هر رنگ احساسات و حالت های مختلفی دارد که به آن متصل هستند. وقتی مردم رنگ قرمز را می‌بینند، واکنش‌های عاطفی مثل هیجان، شجاعت، عشق و شور و شوق را تحریک می‌کند. این موارد دقیقا همان احساساتی هستند که کوکا کولا می‌خواهد با این نوشیدنی همراه شوند.cocacola
    زمانی که شما رنگ مناسب برای وب سایت خود را انتخاب می‌کنید، علاوه بر این که جذاب به نظر می رسد، شما یک برند به یاد ماندنی در ذهن مشتریان ایجاد می‌کنید. شاید حالا فکر کنید که: ” وای، رنگ مثل جادو است ! چرا مردم بیشتر از آن استفاده نمی‌کنند؟” چون بیشتر مردم نمی‌دانند هماهنگی طرح ها و رنگ ها چگونه است. بنابراین، در بخش بعدی به شما نشان می‌دهیم که، گام‌های ساده‌ای برای شروع استفاده از رنگ به نفع خود در وب سایت خود بردارید.سه عامل اصلی برای انتخاب رنگ وجود دارد که باید زمانی که می‌خواهید وب سایت خود را طراحی کنید در نظر بگیرید:
  • انتخاب رنگ اصلی به عنوان رنگ برند شما
  • انتخاب ۱ تا ۲ رنگ‌ متناسب برای ایجاد یک طرح رنگ برای وب سایت شما
  • انتخاب پس‌زمینه برای تکمیل طراحی

انتخاب رنگ اصلی به عنوان رنگ برند

رنگ غالبی که انتخاب می کنید، رنگ برند شما است؛ مانند موتور آتش که برای کوکا کولا قرمز است. این رنگ به شما کمک می‌کند احساسات و حالات خاصی را هنگامی که افراد وارد وب سایت شما می‌شوند، برای آن ها ایجاد کنید. مانند شور، هیجان، شجاعت و عشق که می تواند برای افراد به ارمغان آورده شود.
در واقع شما با این رنگ از مخاطبین خود می‌خواهید زمانی که به شما فکر می‌کنند به یاد داشته باشند. اگر در حال حاضر یک لوگو دارید، مطمئن شوید که یکی از رنگ‌های اصلی آن از رنگ غالب شما استفاده می‌کند. با این حال، اگر هنوز یک رنگ برند غالب در ذهن خود نداربد، این مقاله نحوه انتخاب یک رنگ اصلی برای برندتان را به شما نشان می دهد.

معنی رنگ ها: نحوه انتخاب رنگ مناسب برای شما

شرکت‌های بزرگ رنگ‌های اصلی برند خود را به طور تصادفی انتخاب نمی‌کنند، بلکه انتخاب این رنگ ها به عنوان بخشی از ابتکارات تجاری و بازاریابی آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. رنگ‌های مختلف توانایی جذب انواع خاصی از خریداران را دارند، و حتی می‌توانند رفتارهای مصرف‌کننده را تغییر دهند. شما همچنین می‌توانید از رنگ‌های مختلف برای منافع خود استفاده کنید، تا بتوانید نوع مشتری که می‌خواهید را جذب کنید. ما یک اینفوگرافیک مفید برای کمک به شما ایجاد کردیم، تا به شما کمک کند رنگ اصلی را برای برند خود انتخاب کنید. ببینید آیا می توانید رنگی را پیدا کنید، که برند شما را به بهترین شکل معرفی کند؟

اینفوگرافی در هماهنگی طرح ها و رنگ ها

 

حالا که ایده خوبی در مورد این که رنگ‌های ویژه‌ به چه معناست، در ذهن خود دارید، کدام یک برای کسب‌وکار شما خوب است، و یا این که می‌خواهید بازدید کنندگان وب سایت تان زمانی که برند شما را می‌بینند، چه احساسی داشته باشند؟ اگر هنوز کاملا در این زمینه مطمئن نیستید، این به آن معناست که باید کمی زمان صرف کنید ، تا بر روی برند و نوع مشتریانی که می‌خواهید آن‌ها را جذب کنید، تمرکز کنید. آیا تلاش می کنید مشتریان جوان تر و جذب انرژی بیشتری داشته باشید؟ یا افراد پیچیده با تنهاذ یکبار کسب در آمد؟ آیا محصولات یا خدمات شما برای آقابان یا خانم ها ارائه می شود؟ آیا برای یک سنی مشخصی خدمات دارید؟
همه رنگ ها برای کسب وکار شما مناسب نیستند. برای مثال، اگر شما یوازم یوگا می فروشید، با استفاده از بنفش (ثروت، لوکس، سلطنتی) یا سیاه (قدرت، کمال) ممکن است بهترین انتخاب را نداشته باشید. شما ممکن است بخواهید از سبز (سلامت، آرامش)، خاکستری (ساده، آرام)، آبی (آرامش، صلح) یا حتی قرمز (شور، انرژی) را در نظر بگیرید. در این مقاله با ما هماه باشید تا ایده هایی برای انتخاب رنگ مورد نظر برای برندتان داشته باشید.

تفاوت آقایان و خانم ها در انتخاب رنگ

رنگ های مختلف برای انواع مختلف افراد جذاب هستند، اما آیا می دانید که مردان و زنان به طور کلی رنگ های مختلفی را انتخاب می کنند؟ کدام جنسیت هدف کسب وکار شما قرار دارد؟ آقایان، خانم ها یا هردو؟ با استفاده از ترکیبات رنگی که توسط هر دو جنس مذکر، مونث یا هر دو مورد مورد توجه قرار می گیرند، می‌توانید برداشت آن ها از برندتان را به طور ناخودآگاه تغییر دهید. برای مثال، براساس مطالعات می توانید ببینید که هم آقایان و هم خانم ها، آبی و سبز را دوست دارند. هر دو جنس نیز نارنج و قهوه ای را دوست ندارند. بنابراین اگر هر دو جنس را هدف قرار دادید، این تحقیق می گوید که استفاده از رنگ آبی یا سبز به عنوان رنگ غالب شما (یا حداقل رنگ جایگزین شما) مفید خواهد بود. بیایید یک قدم جلوتر برویم! فکر می کنید چگونه رنگ ها روی برند یا خدمات شما تاثیر می گذارد؟ و این که چگونه می تواند می‌تواند تحت تاثیر احساسی باشد که مخاطب هدف شما به آن کشیده شده‌است؟

men and women favourites

گاهی اوقات، افراد محصولات یا خدمات خاصی خریداری می کنند، فقط به این خاطر که به طور ناخودآگاه می‌خواهند یک شخصیت خاص را به دیگران نمایش دهند. گاهی دیده می‌شود که با کیف گران‌ قیمت جدیدی در خیابان راه می‌رود، و یا در سالن شیک و مد روز دیده می‌شود. حرفم را متوجه می شوید؟ بسیاری از تصمیمات شخصی بازتاب این است که، آن‌ها چه احساسی دارند، و می‌خواهند ببینند دیگران چه نظری در باره آن ها دارند. این هویتی است که افراد با آن مرتبط هستند. بنابراین اگر می‌خواهید افرادی را جذب کنید که با طبیعت و آرامش آشنا هستند، از سبز استفاده کنید. اگر می‌خواهید کسانی را جذب کنید که  جوان یا خوش بین هستند، زرد را امتحان کنید. اگر مخاطب هدف شما می‌خواهد به عنوان فردی قدرتمند و یا شیک دیده شود، سیاه را امتحان کنید . چند دقیقه وقت بگذارید و درباره مخاطبین ایده‌آل خود فکر کنید و آنچه را که آرزو دارند باشند برای آن ها در نظر بگیرید . آن‌ها چه می‌خواهند و چگونه می‌خواهند دیده شوند؟

استفاده از رنگ غالب در وب سایت شما

حالا که یک رنگ غالب دارید، می‌خواهید از این رنگ در مکان‌های مناسب در وب سایت خود استفاده کنید. رنگ توجه زیادی را به خود جلب می‌کند، بنابراین شما نمی‌خواهید همه رنگ ها را در هر جای سایت قرار دهید. این یک قاعده کلی است : تنها از رنگ غالب خود در تعداد محدودی از مکان‌هایی که می‌خواهید بازدید کنندگان وب سایت خود را به آن توجه کنند استفاده کنید، یا مکان هایی که می‌خواهید بازدید کنندگان تان اقدامات خاصی انجام دهند. ( مانند قرار دادن شماره تماس، پر کردن فرم های ارتباط با ما ، ثبت‌نام در یک خبرنامه و سایر موارد) به طور خلاصه، رنگ اصلی شما قرار است برجسته شود، برجسته کردن جایی است که شما می‌خواهید بازدید کنندگان تان بر روی آن تمرکز کنند.

انتخاب ترکیب رنگی متناسب برای سایت شما

داشتن تنها یک رنگ در کل وب سایت شما خیلی کسل‌کننده است. برای این که بتوانید طرح خود را جالب‌تر و حرفه‌ای تر کنید، به ترکیب های رنگی نیاز دارید، تا بخش‌های قابل توجه وب سایت خود مانند نقل قول ها، دکمه‌ها و یا عنوان ها را برجسته کنید. ترکیب رنگ و تطابق واقعا افراد زیادی را می‌ترساند، چون همیشه ساده یا شهودی نیست تا تشخیص دهند که کدام رنگ‌ها به خوبی با هم ترکیب می‌شوند، و بدون درک خوب ازنظریه رنگ ها، و بسیاری از آزمایش‌ و خطاها امر تقریبا ممکن نیستاما چه کسی زمان دارد مدرک دکترای خود را در زمینه رنگ‌ها بدست آورد؟ به لطف خدا، راه میانبری وجود دارد که همه می‌توانند از آن استفاده کنند! این یک ابزار هماهنگی رنگ است که می‌تواند به شما کمک کند، رنگ ها را به صورت حرفه ای با یکدیگر ترکیب کنید. هنگامی که رنگ غالب خود را دارید، پیدا کردن رنگ‌های کمکی با استفاده از ابزارهای تطبیق رنگ مثل ابزار Adobe Color آسان است. Adobe Color CC ممکن است ابتدا یک ابزار پیچیده به نظر برسد، اما در واقع یک ابزار نسبتا ساده برای استفاده است.

حالا که رنگ‌های مکمل تان را دارید، می‌توانید از آن‌ها برای برجسته کردن اطلاعات ثانویه در وب سایت خود استفاده کنید.این اطلاعات محتوایی هستند، که نقاط کانونی اصلی صفحه شما نیستند، اما شما میخواهید آن ها به نوبه خود دیده شوند. برای مثال ، آن‌ها ممکن است عنوان های ثانویه، کلیدهای ثانوی، جعبه‌های اطلاعاتی ، رنگ پس‌زمینه و غیره باشند . سعی کنید تنها ۱ یا ۲ رنگ مکمل داشته باشید. اگر رنگ‌های مختلف زیادی وجود داشته باشند، آن‌ها نقاط کانونی زیادی ایجاد خواهند کرد که، ممکن است بازدیدکنندگان شما را گیج کنند.

انتخاب رنگ پس زمینه وب سایت شما

آیا تا حالا خانه‌ای نقاشی کرده‌اید؟ اگر این کار را کرده اید، احتمالا تجربیاتی در انتخاب رنگ دیوار دارید؛ و خواهید دانست که انتخاب رنگ دیوار راست می‌تواند یک چالش باشد. می‌خواهید اتاق را جوری رنگ کنید که احساس راحتی بدهد. رنگ باید به اندازه کافی آرامش‌بخش باشد، که بتوانید ساعاتی را در اتاق سپری کنید، بدون این که رنگ باعث شود دچار استرس شوید، در عین حال نمی‌خواهید که رنگ آن قدر خسته‌کننده باشد که اتاق کاملا کسل کننده باشد. انتخاب رنگ پس زمینه سایت، در واقع بسیار شبیه به انتخاب یک رنگ برای دیوار است! شما می‌خواهید بازدید کنندگان وب سایتتان احساس راحتی کنند. شما نمی‌خواهید آن ها را ناراحت کرده، و یا آن را با استفاده از رنگ‌های پس‌زمینه پررنگ یا روشن به چالش بکشید. در عین حال، نمی‌خواهید که وب سایت شما به قدری خیره کننده باشد، که چشمان مخاطبین شما فقط یک عنصر مهم در سایت شما را ببیند.

اگر برای یک فروشگاه خرده‌فروشی مد روز، و یک کلبه تابستانی رنگ‌هایی انتخاب کنید، آیا شما رنگ‌های یکسانی را برای آن‌ها انتخاب می‌کنید؟ احتمالا نه! به این خاطر که هر فضا یک هدف متفاوت را ارایه می‌کند، بنابراین رنگی که انتخاب می‌کنید باید متفاوت باشد. برای مثال، در یک فروشگاه خرده‌فروشی ، ممکن است بخواهید از رنگ‌های برجسته استفاده کنید تا خریداران را به طبقات مختلف لباس جلب کنید. شما می‌خواهید رنگ دیوار با قفسه‌های کالا مقایسه شود تا خریداران فورا بفهمند که وقتی وارد فروشگاه می‌شوند کجا را نگاه کنند. در مقابل، شما احتمالا می‌خواهید در یک خانه ییلاقی زندگی راحت‌تری داشته باشید. شما می‌خواهید رنگ و دکوراسیون دیوار شما یک اثر آرامش‌بخش و آرام داشته باشد. همچنین شما احتمالا می‌خواهید همه چیز با هم ترکیب شود تا بتوانید بر روی منظره خیره‌کننده از پنجره تمرکز کنید. به همین ترتیب، رنگ پس‌زمینه وب سایت شما بستگی به چیزی دارد که می‌خواهید بازدید کنندگان تان بر روی آن تمرکز کنند. رنگی که به عنوان رنگ پس‌زمینه انتخاب میکنید، به طور کامل به هدف وب سایت شما بستگی دارد.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
1/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
رابط کاربری انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری

زمان مطالعه: 4 دقیقه انواع طراحی سایت به روش های مختلف طراحی سایت در نگاه طراحی رابط کاربری و طراحی های بصری اشاره دارد. در یک تعریف کلی طراحی ...

بیشتر بخوانیم
طراحی بنر تبلیغاتی رازهای طراحی بنر تبلیغاتی موفق

زمان مطالعه: 4 دقیقهبنر تبلیغاتی یکی از راههای تبلیغات در سایت های پرترافیک برای بیشتر دیده شدن وبسایت شماست. برای مثال ممکن است شما در سایت های خبرگزاری یا ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.