طراحی UX در سال ۲۰۱۸
زمان مطالعه: 6 دقیقه

آیا می دانستید که سه شبکه مغزی وجود دارد که در خلاقیت دخیل هستند؟ در این مقاله، به بررسی خلاقیت در ذهن شما، و نقش خلاقیت در طراحی UX می پردازیم.

فرض کنید شما در حال انجام یک پروژه برای کاربر خود هستید، موضوع این پروژه طراحی رابط کاربری برای یک برنامه باشد. جلسات زیادی در مورد محصول جدید برگزار شده است و اکنون وقت آن رسیده است تا شروع به کار، بر روی طرح بندی و نمونه سازی طراحی خود کنید. صفحه نمایش ها، صفحات و فرم هایی که می خواهید ایجاد کنید، باید در میان خواسته ها و محدودیت های چندین کاربر، از جمله: بخش بازاریابی، توسعه دهندگان، صاحب کسب و کار قرار گیرد.ممکن است در طول این پروژه سوالات زیادی برایتان پیش بیاید. از جمله: چقدر باید خلاق باشم؟ چه انتظاراتی از این طراحی دارم؟ آیا باید ایده ها و محدودیت های خودم  را در نظر بگیرم؟ چقدر می توانم از ایده هایی که گرفتم منحرف شوم؟ ممکن است مسئول اصلی پروژه با شما تماس بگیرد، و بگوید” فعال باش، می خواهیم ببینیم چه کاری می کنی؟”

شما هیجان زده خواهید شد که در تصمیم گیری آزادی پیدا کردید، اما اکنون باید بدانید که منظور مسئول پروژه از خلاقیت در طراحی ux چیست؟ و چگونه خلاقیت داشته باشید؟آیاخلاقیت چیزی است که شما فقط می توانید آن را به جریان بیاندازید؟ آیا فرایندی است که انجام می دهید؟ آیا برخی از مردم خلاق هستند و دیگران نیستند؟ و اگر چنین است، کدام یک هستید؟

Think-Creativelyخلاقیت چیست

خلاقیت می تواند بسیاری از چیزها را به بسیاری از افراد معطوف کند. به عبارت دیگر،خلاقیت فرآیندی است که نتایج ازشمند و مفیدی را، به ارمغان می آورد. این تعریف چندین دلیل دارد:

  • عمل: عمل کردن تنها نتیجه نهایی نیست که مشخص میکند؛ آیا کسی خلاق است یا خیر. به منظور خلاق بودن فرض این است که، شما یک پروسه خاص را دنبال کرده اید. ما درباره این روند کمی بعد در این پست بحث خواهیم کرد.
  • نتیجه: اگرچه عمل کردن مهم است، اما به تنهایی کافی نیست. به منظور ادعای خلاقیت، باید در پایان روند کاری نتیجه ای داشته باشید.
  • ارزش ها و اولویت ها:نتیجه ای که شما در انتهای فرآیند خود دارید، باید منحصر به فرد باشد و برای کسی ارزش داشته باشد.

پس این روند خلاقانه چیست؟ برای اینکه بدانید که چه فرایندی خلاقیت را در بر خواهد گرفت، ابتدا باید بدانید که چگونه مغز با ایده های جدید کنار می آید، یا چگونه مشکلات را حل می کند.

دانش مغز در خلاقیت

یک ایده محبوب در مورد خلاقیت این است که خلاقیت در “مغز باهوش” اتفاق می افتد. این ایده درست نیست، تحقیقات جدید و جالبی در حال انجام است که، در مغز چه اتفاقی می افتد  وقتی افراد فعال هستند. هم نیمه چپ و هم راست مغز در خلاقیت دخیل هستند. در حقیقت، هیچ جایی از مغز وجود ندارد که خلاقیت اتفاق می افتد. در عوض، سه شبکه مغز وجود دارد که در خلاقیت دخیل هستند. یک شبکه مجموعه ای از قسمت های مختلف مغز است که با هم کار می کنند.

creatively in uxاستفاده از خلاقیت در طراحی  ux

با توجه به روند کارکرد مغز، کارهایی می توانید انجام دهید، که باعث می شود خلاقیت بیشتری داشته باشید. در اینجا یک لیست از سه ایده عملی است، که ممکن است به نظر  شبیه به هم باشند، اما در حقیقت با یکدیگر تفاوت دارند.این ۳ ایده عملی واقعا به شما در طراحی های ux کمک می کند.

  1. هدف خود را به وضح شناسایی کنید: آیا مشکلی که می خواهید حل کنید، یا خلاقیتی که می خواهید از آن استفاده کنید، موقعیتی است که الان در آن هستید؟ برای مثال در طراحی تجربه کابری خود، حتما از خودتان بپرسید:چگونه می توان داده ها را روی سایت خود سازماندهی کرد تا افراد بتوانند به راحتی آنچه را که نیاز دارند پیدا کنند؟ یا چه رنگی برای منو بار در طراحی سایت شما مناسب تر است؟ آیا راهی برای نشان دادن اطلاعات شما به صورت بصری، و نه فقط وجود آن ها در یک جدول، وجود دارد؟
  2. ایده های خلاقانه خود را ثبت کنید: شبکه های اصلی دخیل در خلاقیت شما، در نهایت شروع به ارسال ایده ها به مغز آگاه شما خواهد کرد و باید آماده باشید. یک قلم و کاغذآماده کنید برای  هر جایی که می روید، و یا یک تلفن در نزدیکی شما خود قرار دهید، همچنین می توانید از نرم افزار های ضبط صدا، که به راحتی قابل دسترس است، نیز استفاده کنید. هنگامی که یک ایده دارید، آن را بنویسید. تصور نکنید که ایده های خوب دوباره به سر می رسند. هنگام ظهور ایده ها آن ها را ضبط کنید.
  3. سطح بالا و جزییات را جا به جا کنید: تحقیقات نشان می دهد، که یکی از نشانه های یک فرد خلاق، توانایی آن برای بزرگ نمایی و بیرون آمدن از آن، از سطح بالا به جزئیات است. من متوجه شدم که این موضوع برای طراحان UX نیز درست است.بهترین و خلاق ترین طراحان UX که می شناسم، قادر به فکر کردن در یک سطح مفهومی در مورد یک طراحی هستند، و سپس شروع به طراحی یک صفحه نمایش جزئیات می پردازند. سپس آن ها در مورد پیامدهای سطح بالا از آنچه که طرح کرده اند،می اندیشند و بعد از آن به سطح جزئیات حرکت می کنند. اگر شما این کار را انجام نمی دهید، برای انجام آن تمرین کنید. مثلا شما برای یک طراحی، یک ساعت وقت می گذارید. یک تایمر را برای مدت ده دقیقه تنظیم کنید و با برنامه ریزی و تفکر در مورد مشکل، راه حلی در بالا ترین سطح پیدا کنید. هنگامی که ده دقیقه تمام شد، جزئیات دقیق بخش هایی از آنچه که در مورد آن فکر کرده اید، به تصویر بکشید. بعد از ۱۰ دقیقه جزییات را فراموش کتید، و به این فکر کنید که برای ساختار های بزرگ ار چه کاری می توانید انجام دهید.

[vc_message message_box_style=”solid” message_box_color=”pink” icon_fontawesome=”fa fa-smile-o”]بعضی از طراحان فکر می کنند که راه “درست” برای طراحی این است که از طریق فرآیند طراحی گام به گام، از تصویر بزرگ (طراحی کلان) به سطح میکرو بروید. اما بهترین طراح ها کسانی هستند،که بین تصاویر بزرگ و سطح میکرو، به همان اندازه که نیاز دارید، به عقب و جلو می روند.این تمرین به شما کمک می کند که روابط بین تصاویر بزرگ و سطح میکرو را مشاهده کنید، و همچنین به شما در بهبود یک طرح کمک می کند.[/vc_message][vc_column_text]

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
اصول کلیدی در قابلیت استفاده سایت

زمان مطالعه: 11 دقیقهامروزه قابلیت استفاده به یک وسیله و کالای مناسب تبدیل شده است. در طول چند سال گذشته، ما از استاندارد های خاصی در طراحی وب سایت استفاده ...

بیشتر بخوانیم
بهبود وفاداری مشتری توسط UX

زمان مطالعه: 11 دقیقهوقتی یک پیوند اعتماد بین یک شرکت و مشتری های آن شرکت برقرار می کنید، شما این رابطه بین سرویس دهنده و مشتری را حفظ و ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.