گوگل وب مستر
زمان مطالعه: 6 دقیقه

در بین ابزار های مختلف سئو، ابزار گوگل وب مستر یکی از مفیدترین ابزارها است. این ابزار تمام مزایای مجموعه‌های تجاری سئو را ندارد، همچنین این یک ابزار برای هیچ کدام از نیازهای سئو نیست، اما این ابزار از خود گوگل است و بسیاری از بینش‌های مهم سئو را ارایه می‌دهد. تمام این موارد دلایل خوبی برای شروع استفاده از ابزارهای گوگل وب مستر هستند. (اگر شما تا به حال از آن استفاده نکرده اید.)

ابزار گوگل وب مستر چیست

به سختی می ‌توان حدس زد که ابزارهای گوگل وب مستر مجموعه‌ای از ابزارها برای مدیران سایت ها می باشد. با این حال، چیزی که شما می‌دانید این است که این مجموعه ابزار ها، ابزار های بسیار مفیدی هستند که به شما اجازه می‌دهد، با گوگل ارتباط برقرار کنید، و همچنین بسیاری از جنبه‌هایی که باعث می شود گوگل سایت شما را ببیند، تنظیم کنید. از جمله این جنبه ها، می توان به فهرست لینک های خارجی و داخلی به سایت شما، نرخ خزنده هایی که سایت شما را جستجو می کنند، کلمات کلیدی که کاربر سرچ کرده تا به سایت شما رسیده است، نرخ کلیک برای هر کلمه کلیدی، آمار سایت شما، و سایر موارد را مشاهده کنید.

ابزار گوگل وب مستر

 

مساله‌ای که باید ذکر شود مربوط به حریم خصوصی است، از آنجا که شما دسترسی کامل آمار سایت خود را به گوگل می‌دهید، ممکن است نگران این باشید که چگونه این داده‌ها را اداره می‌کنند. در حالی که گوگل یک شرکت قابل‌اعتماد است و بعید است از اطلاعاتی که به آن‌ها می‌دهید را استفاده کند، اگر محرمانه بودن اطلاعاتتان، یک نگرانی مهم برای شما باشد، حتما قبل از این که اجازه دهید گوگل( یا هر راه‌حل آماری دیگری ) به اسرار سایت شما دسترسی پیدا کند، خوب فکر کنید. اگر در کنار ابزار گوگل وب مستر از گوگل آنالیزر نیز استفاده کنید، نتایج شما بهتر خواهد شد. شما می‌توانید به داده‌های گوگل وب مستر خود مستقیما  از طریق گوگل آنالیزر دسترسی داشته باشید، بنابراین اگر شما هم اکنون از Google Analytics(گوگل آنالیزر) استفاده می‌کنید، با کمی تلاش بیشتر می‌توانید آن را با ابزار GoogleWebmaster (گوگل وب مستر) نیز ادغام کنید.

استفاده از ابزار گوگل وب مستر 

برای استفاده از ابزار گوگل وب مستر، ابتدا باید به آن بپیوندید. بعد از پیوستن، شما باید از طریق فرآیند تایید ایجاد حساب کاربری خود را انجام دهید، در نتیجه گوگل می‌فهمد که شما صاحب قانونی سایت هستید، که می‌خواهید از ابزار وب گوگل استفاده کنید. چندین روش برای تایید مالکیت وجود دارد، اولین مورد دانلود یک فایل html و آپلود آن در دایرکتوری root سایت شماست. یکی دیگر از روش ها، اضافه کردن یک برچسب html به ابتدای صفحه اصلی تان است. اگر از همان حساب گوگل برای تجزیه و تحلیل گوگل استفاده می‌کنید، گزینه سوم نیز، تایید مالکیت از طریق تحلیل گوگل است. راه‌های بیشتری برای شناسایی مالکیت سایت وجود دارد، اما اگر به آن‌ها علاقه‌مند باشید، می توانید به کمک ابزار گوگل وب مستر آن ها را چک کنید.

ابزار گوگل وب مستر برای استفاده روزانه 

هنگامی که مالکیت خود را تایید کرده، و کد گوگل را در سایت خود قرار داده اید، اکنون می توانید مزایای استفاده از ابزارهای گوگل وب مستر را شروع کنید. وقتی به حساب گوگل وب مستر خود وارد می شوید، اولین چیزی که می بینید داشبورد است. از اینجا می‌توانید به همه بخش‌های اصلی سایت خود، مانند جستجوها، پیوندهای وارد شده به سایت خود، اشتباهات خزنده ها، کلمات کلیدی و نقشه سایت دسترسی داشته باشید. کلیک روی هر کدام از این بخش ها، محتویات مربوطه را برای شما نمایش خواهد داد. در این مقاله نیز، توضیحاتی در مورد هر قسمت داده شده است.

  • جستجو ها : بخش جستجوها و کاوش ها ، کلیدواژه ‌هایی را نشان می‌دهد که کاربران را به سایت شما هدایت می کند. این لیست طولانی نشان می‌دهد که، کاربران چه کلمات کلیدی را جستجو می کنند، تا به سایت شما برسند. بهترین حالت زمانی اتفاق می افتد، که این لیست با کلمات کلیدی که در آن بهینه‌سازی می‌کنید، مطابقت داشته باشد؛ اما اغلب این لیست حاوی کلمات کلیدی خوبی است که شما از آن بی‌اطلاع بودید. در این حالت، این کلمات کلیدی خوب را انتخاب کرده، و بهینه‌سازی آن‌ها را نیز آغاز کنید. در بخش جستجو، می‌توانید تعداد کلیک را نیز مشاهده کنید، که به شما یک ایده در مورد CTR (نرخ کلیک) برای این کلمه کلیدی می‌دهد. یک CTR بالاتر به این معنی است که کلید واژه مرتبط است، بنابراین ممکن است بخواهید کمی بیشتر در این کلمه کلیدی سرمایه‌گذاری کنید. با این حال، اگر شما متوجه شوید که در نتیجه تلاش‌های شما CTR پایین می‌رود، بهتر است که دیگر این کلمه کلیدی را استفاده نکنید.جستجو ها در ابزار گوگل وب مستر
  • لینک ها:  دومین بخش بسیار مفید ابزار گوگل وب مستر، لینک های در ارتباط با بخش های سایت شما هستند. در اینجا می‌توانید ببینید که لینک ها ( داخلی و خارجی ) از کجا می‌آیند، همچنین صفحاتی که به آن‌ها لینک می‌شوید. همانند دیگر ابزارهای بررسی لینک، انتظار نداشته باشید که هر لینکی که در سایت شما وجود داشت، نمایش داده شود. اما با این وجود، این فهرست از بک لینک ها برای چک کردن زمان های متفاوت مفید می باشد. یکی از استفاده‌های پیشرفته از بخش پیوندها، حذف کردن لینک هایی است، کهبه نظر شما برای سایت مضر است. پیوندها از سایت‌های بد می‌تواند به رتبه‌بندی‌ها شما آسیب برساند، بنابراین اگر می‌خواهید از شر آن‌ها خلاص شوید، دستورالعمل را در این مقاله دنبال کنید.
  • اشتباهات خزنده ها: بخش اشتباهات خزنده ها، اشتباهات گوگل که در سایت شما، با آن مواجه می شود را نشان می‌دهد. اطلاعاتی که شما دریافت می‌کنید، شبیه به چیزی است که وقتی از اسپایدر ها استفاده می‌کنید، مشاهده خواهید کرد. این موضوع باعث نمایش صفحات غیرقابل‌دسترس، صفحات از دست رفته ، اشتباهات سرور، و همه نوع مشکلاتی می شود، که گوگل را از خزیدن مناسب در سایت شما منع می‌کند.  شما همچنین می توانید برخی از آمار خزنده ها ( مانند تعداد صفحاتی که در روز جستجو می کنند. ) را نیز به دست می‌آورید که دانستن آن ها می تواند مفید باشد.
  • کلمات کلیدی: این بخش مشابه بخش جستجو که با کلمات کلیدی سر و کار دارد، نیز می باشد. ( اما این قسمت، تنها کلماتی است که کاربران برای دسترسی به سایت شما، جستجو می کنند.)  بخش کلید واژه‌ها، کلمات کلیدی را نیز نشان می دهد، با این حال، تفاوت این است که شما می‌بینید چه کلمات کلیدی ( و اهمیت آن‌ها ) توسط گوگل در سایت شما یافت شده‌ است. اگر دو لیست ( از کلمات کلیدی کاربران و کلمات کلیدی گوگل) در سایت شما بسیار متفاوت باشد،  به این معنی است که، شما در جستجوی چیزی نیستید که کاربران در جستجوی آن هستند. کلمات کلیدی همچنین اجازه دیدن موضوع سایت شما را می‌دهد.کلمات کلیدی در ابزار گوگل وب مستر
  • نقشه سایت: آخرین بخش که می‌توانید از داشبورد گوگل وب مستر به آن دسترسی داشته باشید، بخش نقشه سایت است. در اینجا می‌بینید که گوگل سایت شما  و تعداد URL هایی که در آن وجود دارد را مشاهده می‌کند. اگر نقشه یافته شده توسط گوگل متفاوت از چیزی است که انتظارش را داشتید، می‌توانید یک گزینه جدید برای گوگل ارائه کنید.
به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تصویر شاخص تحقیق کلمه کلیدی بهترین روش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت

زمان مطالعه: 5 دقیقهتحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ اطلاعات ارزشمندی را برای کوئری هایی که بیشتر سرچ می شوند و مخاطبان بیشتری دارند، در اختیارمان قرار می دهد. ...

بیشتر بخوانیم
کاهش نرخ پرش 3 راهکار مفید برای کاهش نرخ پرش

زمان مطالعه: 6 دقیقههیچ کس نمی خواهد که نرخ پرش یا باونس ریت سایتش بالا باشد. بستن صفحه و سایت با سرعت بالا می تواند آسیب زیادی به سئو ...

بیشتر بخوانیم
مشکلات سئو 3 اشتباه فاحش سئو که رتبه سایت را نابود می کند!

زمان مطالعه: 5 دقیقهحتماً می دانید که برای موفقیت در فضای مجازی و اینترنت نیاز است که فرایند سئو به خوبی انجام گیرد. بهینه سازی برای موتورهای جستجو برای ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.