لحن برند و تاثیر آن روی کسب و کار
زمان مطالعه: 12 دقیقه

همان طور که ممکن است قبلا شنیده باشید، هر کسب‌وکار کوچک و یا کار مستقلی باید یک لحن برند منحصر به فرد برای خود ایجاد کند، تا برای مخاطبان ایده‌آل خود طنین‌انداز شود و موفقیت پیدا کند. ما اهمیت نام تجاری را بررسی کرده‌ایم، صدای یک برند متشکل از دو چیز است:

 1. پیام : آن چه با مخاطبان خود در میان می گذارید.
 2. لحن: چگونه با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌کنید.

پیام برند شما به مردم می‌گوید که چه کار می‌کنید. در نهایت این پیغام باید به دلایلی متصل شود که چرا شما در حال انجام چنین کسب و کاری هستید، همچنین شما می توانید در مورد اهمیت پیدا کردن ارزش‌های برند خود صحبت کنید.

لحن برند

رساندن پیام به کاربران با لحن برند صحیح

اگر شما پیام درست را به روش اشتباه منتقل کنید، مخاطبین شما احتمالا واکنش خوبی نشان نخواهند داد، و ممکن است به شما بگویند:” این طوری با من صحبت نکن!”به استثنای دنیای کسب‌وکار، شما بیش از حد سرزنش دریافت نخواهید آورد (که حداقل به شما اجازه می‌دهد بدانید یک چیز اشتباه است)، فقط بی‌تفاوتی و یک شانه سرد نسبت به برند خود خواهید داشت. لحن صحیح برند، برعکس آن چه گفته شد، به مخاطبین ایده‌آل شما کمک خواهد کرد تا با برند شما صمیمی شوند و دست‌هایشان (و بودجه شان) را برای خوشامد محصولات و یا خدمات شما به زندگی خودشان باز کنند.

لحن برند مشترک بین کسب و کار ها

با وجود اهمیت لحن برند، به نظر می‌رسد بسیاری از کسب و کارها (از یک فرد و شرکت‌های کوچک گرفته تا سازمان‌های بزرگ)  پس از مشخص کردن پیام خود به دنیا، فرآیند برندینگ را متوقف می‌کنند. در حقیقت لحن برند چیزی است که ما می‌خواهیم به مردم بگوییم، و آن را بر روی وب سایت و محصولات خود چسب خواهیم کرد!  نتیجه چه می شود؟یک لحن یکنواخت ، غیر جذاب و غیر الهام‌بخش که اغلب کسب و کارها این طور نظر می‌رسند، و تنها می‌توانند با یک صفت مشخص شوند: کسل‌کننده. و کسل‌کننده بدترین چیزی است که می‌توانید برای کسب‌وکار خود انجام دهید. از تمام صفات در فرهنگ لغت انگلیسی ، کسل کردن چیزی است که هرگز نمی‌خواهید به دنبالش بروید. انتخاب کنید که مبتکر باشید، بحث آفرین، جذاب، عجیب و غریب، حتی سنتی … اما هرگز کسل کننده نباشید!
صدای کسل کننده برند شما، اولین قاتل تجاری روی زمین است! ( هیچ مطالعه‌ای رسمی برای اثبات این موضوع انجام نگرفته است، اما من اطمینان دارم که “لحن خسته‌کننده برند ” اگر کسی کاملا درباره آن تحقیق کند، اولین چیزی است که می تواند یک کسب و کار را از بین ببرد.) هیچ کس نمیخواهد از یک برند خسته کننده استفاده کند، یا از آن خرید کند.

تصدیق لحن برند برای کسب و کار شما  

اگر من استدلال  کنم که صدای کسل کننده برند شما می تواند کسب و کار شما را خراب کند، چگونه صدای جالبی از برند شما می تواند کسب و کارتان را حفظ کند، یا حتی باعث رشد آن شود؟ لحن صدا بعد دیگری را به هویت برند شما اضافه می‌کند. لحن برند به شما کمک می‌کند که پیام خود را به جای منطق سرد و سخت، از طریق احساس خاصی به مخاطبین خود منتقل کنید. و همان طور که بسیاری از تحقیقات نشان داده‌اند، احساسات نقش اساسی در تصمیم‌گیری‌های خرید ما ایفا می‌کنند. برای مثال فرض کنید، شما در فروشگاه محلی خود خرید می‌کنید که یک غریبه فاقد هویت شخصیتی به شما نزدیک می شود، و شروع می کند که شما را در مورد ویژگی‌های عالی محصول در دستش، قانع کند. سعی می‌کنید به حرف های او گوش کنید؟ احتمالا خیر. شما فقط یک فرد کسل‌کننده را ازسر راه خود بیرون می‌کنید، مثل این که یک مزاحم سر راه شما قرار بگیرد، و شما به راه خود ادامه دهید. اما شما می توانید این جریان را کاملا برعکس کنید، این شخص می تواند به شخص مورد علاقه افراد در کل دنیا تبدیل شود، که دقیقا همان محصول را در دست گرفته و وقتی شما را می‌بیند می‌گوید:” این عالی است، باید آن را امتحان کنی! ” و فورا محصول را بردارید، چشمانتان برق می زند، و آن را به سبد خریدتان اضافه می‌کنید. همان محصول، همان خدمات اما با نحوه بیان متفاوت، و در نتیجه برداشت متفاوت از سمت مشتری.

لزوم توسعه لحن برند

قطعا توسعه لحن برند، هویت برند شما را تقویت کرده، همچنین به شما کمک خواهد کرد مزایای زیر را در رابطه با آن داشته باشید:

 • با مخاطبین خود در یک سطح عاطفی عمیق‌تر ارتباط برقرار کنید.
 • تاثیر مثبتی از برند خود را در ذهن مخاطب ایده‌آل خود قرار دهید.
 • ارزش‌هایی را که  به عنوان یک برند برای مخاطبین خود بیان می کنید، را معرفی کنید.
 • رابطه طولانی‌مدت با مخاطبین خود را ارتقا دهید، که این کار در نهایت خرید کاربران از برند شما را افزایش می دهد.

به یاد داشته باشید، که افراد فقط محصولات یا سرویس‌هایی را که به آن ها علاقه دارند، یا نیاز دارند نمی‌خرند.  بلکه آن ها محصولات یا خدماتی را انتخاب می کنند، که از برندهای مورد علاقه آن ها باشد، یا به آن برند اعتماد دارند. و لحن مناسب بیان می‌تواند به برند شما کمک کند، تا در مقیاس برند های مورد علاقه کاربران قرار بگیرید.

توسعه لحن بیان برند

طبق آن چه گفته شد، اگر لحن”کسل‌کننده”، لحن اشتباهی برای هر کسب‌وکاری باشد،فکر می کنید وضعیت صحیح بیان برای کسب‌وکار شما چیست؟ مورد خاصی وجود ندارد، لحن بیان برند شما، هیچ ربطی به صنعتی که در آن هستید ندارد.(در اغلب موارد) با این صنعت که در آن هستید. هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید یک عکاس باید این لحن را داشته باشد، یک طراح وب لحن متفاوتی ، و یک ویرایشگر ویدیو نیز لحن دیگر داشته باشد. این نوع بیان کاملا مرتبط به خودتان است.به عنوان مثال اگر شما وکیل باشید، شاید بخواهید از لحن بیان زننده یا غیر رسمی اجتناب کنید.( البته امکان دارد، شما برای حقوق جوانان مشغول به کار باشید و در این صورت ممکن است بخواهید، متن خاصی را در پیام خود ترکیب کنید تا مخاطب ایده آل خود را جذب کنید.) هر برند دارای مجموعه کاملی از انتخابات است، که می توانید از لحن بیان های متفاوت استفاده کنید. فکر می کنید انتخاب درست لحن بیان برند، از بین این همه انتخاب چگونه است؟ در زیر مواردی بیان شده است که می توانید با مطالعه آن ها انتخاب صحیحی داشته باشید.

 1.  به ریشه ها و ارزش های برند خود توجه کنید: چون لحن بیان برند شما باید مطابق با ارزش‌های شما باشد، و باید نسبت به برند شما احساس صحت داشته باشد. اگر کسب‌وکار شما با ارزش ابتکار و طراحی لبه محور هدایت شود، نمی‌توانید پیغام‌های برند خود را با یک لحن سنتی یا عصبی ارسال کنید. (چه محتوای خبری شما و چه ایمیل‌های شما برای مشتریان ) دو ارزش مختلف از برند شما، باعث ایجاد قطع ارتباط می شود و مخاطبین شما را گیج و سردرگم می‌کند. اصالت اطلاعات مهم است، زیرا افراد به سادگی نمی‌توانند با چیزی که احساس می‌کند واقعی نیست، ارتباط برقرار کنند. اگر شوخ‌طبعی برای شما طبیعی نیست، سعی نکنید که لحن شوخ طبعی برای برند خود ایجاد کنید. تلاش‌های ضعیف در طنز که باعث می‌شود مردم احساس ناراحتی بکنند، می‌تواند تاثیرات بدتری بر روی برند شما داشته باشد تا حتی لحن کسل کننده برند شما.لحن برند مناسب
 2. تمرکز روی مخاطبان اصلی خود: افرادی که در تلاش برای رسیدن پیغام خود به آن ها هستید، و با آن ها ارتباط برقرار می کنید، چه کسانی هستند؟ در نهایت، هدف شما ایجاد ارتباط عمیق با مخاطبین خود است، و صحبت کردن با زبان آن‌ها می تواند کمک به سزایی برای دستیابی به آن باشد. (به لحن و حالات آن ها )  به عنوان مثال، لحن بیان شما، هنگام صحبت کردن با مادران جوان بین ۲۵ تا ۳۵ ساله، با لحن شما هنگام صحبت کردن با دختران نوجوان که به مد و آرایش اهمیت می دهند، متفاوت است. شما ممکن است در حال حاضر در جست و جوی این موضوع باشید که، چگونه به طور کلی مخاطبین خود را هدف قرار داده و به طور کلی چه نوع لحن مناسبی داشته باشید. اما باید توجه کنید، باید جزییات را در نظر بگیرید، نه فقط کلیات موضوع. مکان‌هایی را پیدا کنید که در آن مخاطب ایده‌آل شما به صورت آنلاین جست و جو می کنند، از جمله فروم ها، نظرات وبلاگ، گروه‌های فیس بوک و سایر موارد. به مکالمه آن ها پیرامون موضوعات مختلف توجه کنید، و ببینید چه نوع لحنی به شما کمک می‌کند که وارد ارتباط با آن ها شوید و پیام تان را به مخاطبان برسانید؟
 3. در نظر گرفتن رقبا در لحن صدا: ممکن است تصور کنید، که هرچه پیام شما طولانی تر باشد، تاثیر بیشتری روی مخاطبان شما دارد؛ ولی این طور نیست، کسی که فریاد می زند، هرگز کسی نیست که حرف جدی را بیان می کند. ایجاد نام تجاری یک مسابقه جیغ و فریاد نیست، و به خصوص اگر در یک صنعت هستید که به نظر می‌رسد، صدای پیش‌فرض بسیاری از برندها در آن وجود دارد، بهتر است لحن متفاوت و آرام تری داشته باشید. نه تنها این کار به شما این امکان را می‌دهد که از رقیب خود دور شوید، بلکه همچنین قادر خواهید بود، افرادی را جذب کنید که از تمام صداها و لحن های اطراف خود خوششان نمی‌آید.

بیان تمام مطالب با لحن برند شما

فکر می کنید آیا باید لحن برند شما در تمام مدت صحبت و تبلیغات شما مشخص باشد؟ برند شما یک کار اجرایی نیست، و هرگز نباید برای شما و یا مخاطب تان، قابل احساس باشید. تعریف لحن برند شما، و صحبت کردن با پیام‌های اصلی شما در این لحن مهم است. اما لازم نیست همیشه در قالب آن لحن صحبت کنید. لازم نیست هر سطر از متنی که می نویسید، “خنده‌دار” ، “پیچیده” یا “پر انرژی” باشد. اگر این کار را کنید، به آن معنا است که شما می‌توانید به پیام‌های خود اجازه دهید که خسته‌کننده شوند. ایجاد تمایز بین واضح بودن پیام شما، و چسبنده بودن آن در رعایت کردن همین نکته می باشد. نام‌های تجاری مختلف تا حدی متفاوت هستند، اما به عنوان یک قاعده سرانگشتی،  پیام‌های زیر باید همیشه با لحن برند و لحن صدای شما همراه باشد:

 • عناوین
 • توضیح
 • نام محصول و بسته‌های خدمت
 • پرسش و پاسخ استاندارد

این موارد متن به اضافه کردن  هویت در کل برند شما کمک خواهند کرد. بنابراین زمانی که شما لحن مورد نظر خود را تعریف کرده‌اید، مدتی را صرف تهیه این پیام‌ها با توجه به لحن مورد نظر خود کنید. بدنه اصلی متن در وب سایت تان، در پست‌های بلاگ، در ایمیل هایتان، و سایر مواردی که برای آن ها تولید محتوا می کنید، باید حداقل برخی از جمله های حاوی لحن شما را در خود داشته باشد، اما نیازی نیست که “لحن برند” از ابتدا تا انتها استفاده شود. بنابراین یک نام تجاری با یک لحن مشخص صدا چطو به نظر می رسد؟ بستگی به نام تجاری دارد، درست است؟ اما در این مقاله چند مثال خوب از سراسر دنیای وب نشان داده شده است، که نشان می دهد چگونه صدای برند خود را تعریف می کنند، و استفاده از آن چطور به شما کمک می کند، تا پیام هایتان را به مخاطبان رسانده، و ارتباطات احساسی با آن ها ایجاد کنید.

 Mailchimp، نرم‌افزار جالب ایمیل مارکتینگ

MailChimp یک شرکت نرم‌افزاری بازاریابی ایمیلی است، که در سال ۲۰۰۱ زمانی آغاز شد که اکثر ما حتی مطمئن نبودیم چگونه نرم‌افزار را هجی کنیم. این نرم افزار علی‌رغم داشتن مشتریان اصلی برای کسب و کار خود، دیگر نیازی به ارسال “ارتباطات تجاری” به مخاطبین خود ندارند، با این حال MailChimp لحنی را برای برند خود اتخاذ کرده‌است که، چیزی جز جدییت در آن نیست. در واقع، MailChimp به سرعت به خاطر لذت و لحن نسبتا عجیب و غریب آن شناخته شد. و نه به حسب تصادف! این شرکت به طور واضح اظهار داشته‌است: ” تنها روشی که ما محتوای خود را می‌نویسیم این است که از صدا لحن ما آگاه باشید.” اما این همه ماجرا نیست! آن‌ها حتی یک قدم جلوتر رفتند و راهنمایی را ایجاد کردند، که به روشنی توضیح می‌دهد، چگونه کارمندان در وضعیت‌های مختلف واکنش نشان می‌دهن، و آن‌ها هم چنین چیزی را مخفی نگه نمی‌دارند! راهنمای آن‌ها به راحتی برای هر کسی که بخواهد بخواند به در دسترس است، و این راهنما برای هر کسی فوق‌العاده است تا درک کند که صدا و لحن برند چگونه بر نام تجاری شما تاثیر می گذارد!

mailchimp

 

woot، وب سایت بسته های دیجیتالی

بسیاری از ما وقتی برای اولین بار در یک سایت اشتراک ایجاد کرده ایم، هیجان‌زده شده ایم. یک ماه بعد از معاملات، همه چیز مثل اخبار قدیمی به نظر می‌رسد، و ما ایمیل را باز نکرده، پاک می کردیم، حتی اگر به ما یک قصر پیشنهاد داده باشند. اما یک محل توافق در این موضوع وجود دارد، که سال‌ها است که در اطراف ما وجود دارد و موفق به حفظ شور و شوق و طرفداران خود از طریق یک لحن برند هوشمندانه است، که کمی طعنه‌آمیز (اغلب طعنه‌آمیز)است. و از آن جا که محصولاتی که آن‌ها ارائه می‌دهند استاندارد می باشد، و آن‌ها نمیتوانند با نام خود خلاقیت داشته باشند، با نوشتن وبلاگ خود در مورد این محصولات خلاقیت به دست آوردند.  woot لحن طعنه‌آمیز و ناهماهنگ خود را در بنرها، برای فروش و پیشنهادها حفظ می‌کند. مثلا برای روز مادر بنر عجیب و منحصر به فرد زیر را ارائه داده است:

 

لحن برند در روز مادر

راستی که شایان ستایش است! شاید شما با آن موافق نباشید، اما برای مخاطبان هدف این تصویر می‌تواند بسیار سرگرم‌کننده باشد. اگرچه همه تمایلی به خرید یک هدیه برای روز مادر براساس این بنر ندارند، اما قطعا مشتریان از حس شوخ طبعی woot لذت خواهند برد.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تبلیغات آنلاین انواع تبلیغات آنلاین و چگونگی انجام آن ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهآیا تا به حال عکسی را در اینستاگرام لایک کرده اید یا فیلمی در فیس بوک مشاهده کرده اید و یا صفحه ای را در نتایج ...

بیشتر بخوانیم
چگونگی گسترش بازار چگونگی گسترش بازار

زمان مطالعه: 5 دقیقهگسرتش بازار شاید یکی از دغدغه های اصلی تمام صاحبان کسب و کار در همه بخش های مختلف اقتصاد در تمام کشورهای دنیا باشد. امروز افزایش ...

بیشتر بخوانیم
بازاریابی شفاهی بازاریابی شفاهی

زمان مطالعه: 8 دقیقه بازاریابی شفاهی در یک جمله به معنی چرخیدن دهان به دهان برند یا محصولی خاص از برند شما در میان صحبت های روزمره عموم مردم ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.