قطعات طراحی وب سایت
زمان مطالعه: 9 دقیقه

در این مقاله ، می خواهیم یک مقایسه ساده انجام دهیم  و راههای موثر ارتباط از طریق طراحی را نشان می دهیم . وقتی عقیده خود را بیان نمودیم ، بر چندین مثال آشنا برای مشخص تر شدن نکته نگاهی می اندازیم .

مقایسه ای که می خواهیم بر آن نگاهی  بیاندازیم  انتقال فوریر (  fourier  transform)  است یک ابزار ریاضی که بعد از جوزف فوریر فرانسوی نام گرفت ، در ابتدا ممکن است از درک محتوای پیچیده ( وخسته کننده ی ) معادلات عاجز باشید اما با نگاه عمیق بر روی آنها متوجه می شویم که خیلی ساده است  و هر زمان مبتنی بر سیگنال و هر موجی می تواند به موجهای دیگر شکسته شود و موضوع اولیه را بسازد . به عبارت دیگر ، به جزئیات فردی حین ایجاد محصول نهائی اشاره می کند .

انتقال فوریر کاربردهایی دارد که از بسامد مغناطیسی هسته ( NMR)  تا فشردگی mp3  قرار گرفته است اما ما می خواهیم مسئله ای ساده تر را بکار ببریم ، طراحی

جوزف فوریر،  تصاویر انتشار یافته در محدوده ی عمومی توسط نویسنده با نزیل

مثلاً وقتی تمایل  دارید موضوعی ر ا به کاربر برسانید ، یک وب سایت ایجاد کنید.

شغل شما به عنوان  طراح ، ایجاد یک وب پیج است  که ایده ها را به بیت های کوچکتر تقسیم می کند و آن را قابل مدیریت می سازد ، بیت عکس ها ، بیت متن ها  یا حتی  ویدئوها که وقتی توسط بازدید کننده استفاده می شود ایده موجود در ذهن شما را به او منتقل می سازد.

به موج مربع قرمز در تصویر بالا فکر کنید ( به عنوان ایده  یا پیامی که می خواهید از طریق وب سایت به بازدید کننده برسانید )  هر موج آبی ( گرچه وقتی به صورت انفرادی به کار می روند می توانند کاملاً  متفاوت به نظر برسند ) ، به ایجاد امواج قرمز ، هنگام ترکیب شدن با دیگر امواج آبی کمک می نماید  ، کار شما درک امواج آبی ( عناصر ترکیبی ) پیام اصلی اتان است . کاش حداقل یک فرمول برای آن داشتیم .

سرانجام ، اگر بازدید کننده ، هدف کامل وب سایت شما را درک کند و در استفاده از آن مطمئن باشد آنگاه  شما در نقش اتان به عنوان یک طراح موفق شده اید،

طراحی برای استفاده از محتوا ، نه بی نظمی آن:

جدید ترین نسخه اپل ISO 7  ، گرچه پاسخ هایی از طریق رنگ های جدید ، ایکون شناسی ، مردم شناسی ، زیبا شناختی  دریافت کرده است اما  به پیش رفتن هم در آن آسان شده است .

به عنوان یکی از کاربران آیفون ، جدید ترین نرم افزار پیشنهادی آن را خیلی جذاب تر و کاربردی تر از نرم افزار قبلی آن یافتم . حالا با اینکه از iosv استفاده کرده ام نمی توانم تصور کنم که به عقب برگردم و از  ios 6استفاده نماییم . علتش فقط اثرات  پارلاکسی ، انیمیشن و دیگر eye candy نمی باشد . یکی از دلایل اصلی که استفاده از iosv را کاربردی می سازد این است که بیشتر محتوا  را مد نظر گرفته تا فقط پوست ی اسکیومورفیکی  skeuomorphic اپل این روش  را peference (ملاحظه ) می نامیم.

قطعات طراحیملاحظه :

UI به کاربران کمک می کند تا محتوا را درک کنند و با آن ارتباط برقرار  کنند  اما هرگز با آن رقابت نکنند .راهنمایی هایی در مورد ) IOS Wuman interface رابط انسانی  ios (، در صفحه اول طراحی سایت ، اسکرین شات پهلو به پهلو از برنامه ی آب و هوای داخلی بر روی iosv و Ios6  اجرا می شود که برای خودش صحبت می کند . طراحی از محتوا استفاده می کند . لازم نیست برای   آگاه شدن  از برنامه آب و هوا ی فعلی، کلمه ای را بخوانید . هر قسمت کوچک از جزئیات باید پیام را بیان کند .

در هنگام طراحی وب سایت کامل تان ، مطمئن باشید که در مورد هر کدام از جزئیات حداقل دو بار فکر کرده اید ، هر قسمتی که ایجاد می شود از قبل صفحه آرائی رنگ ، تصویر و هر قسمت جزئی برای favican ، باید به ساخت آن  و کارکرد آن با هماهنگی  کامل برای رساندن پیام تان به طور موثر کمک کند.

جزئیات آسیب بخش طراحی :

اغلب از خودم می پرسم چرا بعضی از وب سایتها ، دکمه  feed back  (بازخورد)  را  در پیج جلویی قرار می دهند . گرچه دریافت بازخورد کارتان کاملاً ضروری به نظر می رسد اما احساس عدم قطعیت و عدم اطمینان را ایجاد نکنید .در مورد آن این گونه فکر کنید : وقتی به خرید می روید هیچ گاه این سوال را از خود کرده اید “در مورد رنگ و چراغ فروشگاهمان  چه نظری دارید ” .

درست وقتی که وارد فروشگاه می شوید ؟ چنین جزئیاتی مورد توجه ما قرار نمی گیرد (نا مشهود هستند )  ، نور پردازی مناسب فروشگاه و محیط کلی  فروشگاه ها به طور اگاهانه  مورد پردازش قرار نمی گیرند .

مغز شما بطور پیوسته اطلاعاتی از چشم و دیگر ارگانهای حسی در محیط اطرافمان دریافت می کند ، محیط مناسب فروشگاه  یقیناً ذهن شما را در مورد نخریدن جنس از آن فروشگاه تغییر میدهد . به موضوع برمی گردیم . لینک های باز خوردی باید در دسترس باشند اما خیلی زیاد هم نباشند ، جی میل هم کار خوبی در این انجام می دهد :

از خودتان دو سؤال هنگام اضافه کردن چیزی به وب سایتتان بپرسید :

  • آیا این به بازدید کننده های من کمک می کند تا هدف وب سایت من را درک کنند؟
  • ایا راه بهتری برای انجام این کار وجود دارد ؟

عالی بودن زمانی بدست می آید که چیزی برای اضافه کردن وجود داشته باشد

Antoine de saint Exupe

محافظه کاری در طراحی سایت :

گوگل همیشه استاد محافظه کاری در طراحی بوده است . در آپ دیت اخیر آن ، یک کادر مشکی در بالای هوم پیج آن حذف شد چون مردم به گوگل برای جستجو می آیند نه اینکه توسط دیگر محصولات پیشنهادی گوگل حواسشان پرت شود . این کار در پنجره کرکراه ای قرار می گیرد بصورتی که کاربران مورد نظر می توانند نگاهی به آن بیاندازند و در صورت نیاز آن را هدایت کنند.

GoodUI.org، یک گرد آورنده  عالی از ۳۲ تفکر توسط جاکوب لینووسکی است که به شما کمک می کند UI خوب و کاربردی بسازید . اولین نکته این است باید طرح یک ستونه را به جای طرح چند ستونی  انتخاب کنید . دلیل آن هم این است که با انجام این کار ، شما قادر خواهد بود تا خواننده خود را به روشی قابل پیش بینی تر بصورت کلی راهنمایی کنید . در حالیکه ، روش چند ستونه خطرهای بیشتر از حواسپرتی نسبت به هدف اصلی صفحه ایجاد می کند.

طرح چند ستونی در صفحه جلویی استفاده می شود و به خوبی کار می کند. مورد نیویورک تایمز و ماشل را در نظر بگیرید . محتوا ، مجموعه ای از مقالات (یا آیتم های جدید ) است که هر کدام سر تیتر برجسته ای دارد . آن یک پیام  اصلی و مجزا برای بازدید کنندگانشان  ندارد بلکه  مجموعه ای از  اطلاعات را دارند و واسط هایشان این کار را به درستی انجام می دهند.

یک طرح یک ستونی ، خوانندگان را به روشی قابل پیش بینی بدون خطر حواسپرتی آنها از هدف اصلی صفحه ، راهنمایی می کند .

Image source: Goodui.org

طراحی برای بیان بهتر :

به این نمودار ساده که من برای نشان دادن ” expression   ”  از اناستفاده می کنم نگاهی بیاندازید .

دایره ی داخلی آنچه شما باید به دیگران بگویید را نشان میدهد  و دایره بیرونی ، پیامی است که شما قصد بیان آن را  دارید ، در حقیقت این مورد برای طراحی وب بکار نمی رود . این مفهوم به شما کمک خواهد کرد تا مهارتهای  ارتباطی تان را بطور کلی بهبود ببخشد ، هر جا که سعی می کنید یک ایده را به دیگران برسانید یا بیان کنید ، تمام تلاشتان را بکنید تا دایره ی درونی را افزایش دهید.خودتان را ارزیابی کنید و خودتان را به جای تماشاگران بگذارید . چه مقدار از پیامی را که میخواهید انتقال دهید می توانید واقعاً بیان کنید ؟

Port folij از Calm digital  ، مثال خوبی از چگونگی بیان ایده اصلی به روشی موثر می باشد ، در  این حالت ، اولین چیزی که متوجه می شوید  کلمه نوشته شده ی “calm  ”  است که با حروف بزرگ چاپ بدون سریف در پس زمینه ی آبی نوشته شده است . تفاوت بین سفید و آبی کامل است ، نه خیلی زیاد ، نه خیلی کم . کاملاً آرام و ساکت . رنگ آبی برای احساس آرامش و راحتی  بسیار شناخته  شده است .

از موقعیت های که به شما پیش نهاد می شود تا احسا سات خود را بهتر بیان نمایید ، خجالت نکشید . ارتباط  اینترنتی آنقدر سریع است که به آنها  عادت می کنید ، جستجوهای قوی تر و توانا تر و تکنولوژی ها حرفه ای تر شده اند مانند css3  و html5 این تکنولوژی ها  بسیار زیاد به توسعه دهند گان وب می دهند . روزهایی که مجبور بودند تا صفحات ثابت تولید کنند ، رفته است دیگر . از استفاده از اخرین ورژن ابزارها و تکنولوژی ها خجالت نکشید مخصوصاٌ اگر باعث شود پیام خود را بهتر به بازدید کنندگان تان   برسانید. نیمه دوم آن  جمله را دوباره می گویم . ” اگر باعث می شود پیام خود را بهتر به بازدید کنند گانتان برسانید ” .

درست چند سال قبل ، نمی توانستیم قرار دادن یک ویدیوی تمام عیار را  در پس زمینه  وب سایت  تصور کنیم . اما ، حقیقت را ببینید ، این یک روش غیر عادی این روزها نیست ، روش بهتری برای انتقال تجارب از تبلت به جای ویدئو وجود ندارد . این  دقیقاً چیزی است که گوگل برای وب سایت nexus  انجام داد . با کلیک بر روی دکمه شما دقیقاً در میان تجارب nexus  قرار می گیرید .

Spotify  یک مرحله فراتر می رود و به طور اتوماتیک یک ویدئو را در پس زمینه به اجرا می گذارد. این کار فریبنده است .

کل صفحه با توجه به این عنوان توصیف می شود ” سادگی عالی ”

امیدوارم از این مقاله لذت بده باشید ، ممنون بابت خواندن آن.[/vc_column_text][vc_message icon_fontawesome=”fa fa-quote-left”]نتیجه :
اجازه دهید بطور خلاصه آنچه را که در این مقاله توصیف کرده ایم بیان بداریم:

انتقال فوریر یک ایده ای ساده اما موثر است که ما را از محتوای فردی که باعث ایجاد محصول می شود اگاه می سازد . این ایده ی ساده در تقسیم پیام اصلی به اجزای کوچک چیزی است که هدف طراحان وب می باشد .

طراح باید از محتوا استفاده کند ، نه از بی نظمی . هر قسمت کوچک از جزئیات ، درست در زیر Faricon باید به بیان محتوای پیام کمک کند .
طراحی برای بیان : از رساندن پیام خود به روش بهتر خجالت نکشید . از جدیدترین و بزرگترین نسخه ای که تکنولوژی به شما پیشنهاد می دهد استفاده کنید معمولاً اگر به شما کمک کند تا آن را بهتر بیان کنید

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

2 نظر در مورد “قطعات ترکیبی طراحی سایت

  1. بسیار وبلاگ خوبی دارید، لذت بردم، براتون آرزوی موفقیت و پیروزی دارم و
    امیدوارم همیشه سلامت و شاداب باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

طراحی سایت با قالب آماده مزایا و معایب طراحی سایت با قالب آماده

زمان مطالعه: 5 دقیقهاگر قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید و برای راه اندازی وب سایت تان نمی دانید ...

بیشتر بخوانیم
انتخاب نام دامنه 11 راهنمایی برای انتخاب نام دامنه مناسب

زمان مطالعه: 7 دقیقهبه نظر شما کدام یک سخت تر است؟ انتخاب نام فرزند یا نام دامنه برای سایت؟ برای انتخاب نام فرزندتان می توانید از منابع مختلفی ایده ...

بیشتر بخوانیم
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

زمان مطالعه: 15 دقیقهسئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO ...

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.