بیایید ابتدا با موارد پایه و ابتدایی شروع کنیم. فضاهای سفید در طراحی سایت که باید سفید رنگ باشد مانعی محسوب نمی شود. در عوض بیشتر به فضای خالی فکر کنید جاییکه اجزاهای اضافی و یا دیگر اجزاها برای طراحی تان قرار داده نشده اند.
فضای خالی وب سایتنمونه ای عالی از فضای سفید را در بالا مشاهده می کنید که همچنان دارای تزئینات است و می توانید آن را در وب سایت Layervault’s مشاهده کنید.

ضرورتا فضای سفید به فضای دست نخورده (استفاده نشده) گفته می شود اما من فکر می کنم عبارت “استفاده نشده” عبارت مناسبی نباشد.اگرچه فضای سفید ممکن است دست نخورده به نظر بیاید اما برای اهداف طراحی تان بسیار مفید است اگرچه پروسه دشواری است. فضای سفید برای هر نوع طراحی ارزشمند است چون به طراحی تان جان می دهد و تعادل عالی تری را فراهم می آورد.

سوال اینجاست که اگر فضای خالی وجود نداشته باشد پس چه چیزی روی همرفته برای سایت مان یک مانع و سد محسوب می شود؟

فضاهای خالی کوچک و بزرگ

اگر می خواهید جلوتر برویم، انواع دیگری از فضای خالی را تعریف می کنیم یعنی میکرو و ماکرو :

فضاهای خالی میکرو ( ریز)

این نوع فضا تمامی اجزاهای کوچک در طراحی تان است که خالی از هرگونه اجزاهایی است. این نوع فضا می تواند  بخش های ریز فضا بین هر حرف در کلمه یا بین هر خط در کلمات باشد.

فضاهای خالی ماکرو(درشت)

فضاهای ماکرو یا درشت یعنی بخش ها و اجزاهای بزرگتر، فضایی که در طراحی وب سایت تان بین موانع محتوا، اجزاها و یا ماژول ها پیدا می کنید. مثلا، ممکن است موانع فضاهای سفید درشتی را بین سرتیتر و یا بین متن پیدا کنید.

چرا باید به فضاهای خالی اهمیت بدهیم؟

تصور کنید ازسایتی دیدن می کنید و هر مطلبی که می بینید مطمئن نیستد مطلبی است که می خواهید. مثلا اندازه متن در سایت کوچک شده است که خواندن را سخت می کند یا حتی فضای کافی بین کلمات وجود ندارد. به نظر شما این شما را اذیت نمی کند؟
وب سایت سفید و فضای خالییکی از سایت ها بطور هوشمندانه ای در بخش خانه خود از فضای خالی استفاده کرده است تا پیام های سایتش را بطور واضح تری مشخص کند.

اگر تمامی احتمالات را درنظر بگیریم، کاربران سایت هایی که شما طراحی می کنید هم همان احساس را دارند. در هر صورت آنها صبرشان از شما کمتر است.ما می دانیم که برای ایجاد یک سایت خوب به زمان، استعداد و دانش بسیار نیاز داریم اما اکثر کاربران به این موضوعات اهمیتی نمی دهند و فقط انتظار یک وب سایت خوب را دارند. زمانیکه مطالب دلخواه خودشان را پیدا نمی کنند احساس دلسردی و ناامیدی می کنند. زمانیکه به گزینه های طرح بندی سایت ها نگاه می کنید فضای خالی یکی از مواردی است که همیشه در راس فکرتان قرار دارد. اینکه اجازه بدهیم تمامی اجزاهای اصلی سایت  شانسی برای نفس کشیدن(و دیده شدن) داشته باشند  تعادل بیشتری را به سایت مان می دهد و باعث می شود احساس اعتماد بیشتری را برای کاربران مان  ایجاد کنیم تا به صفحه و یا مطلب دلخواه شان راهنمایی شوند و در طول بازدید از سایت با استفاده از سایت آنها را هدایت کنیم.

مزایاهای فضای سفید در  طراحی سایت

طراحی وب سایت و فضای سفید ان

اکنون دیگر باید بدانیم که داشتن فضاهای سفید بیشتر در طراحی های مان، به آیتم های مختلف تنفس و جان بیشتری  می دهد. این باعث ایجاد تعادل می شود و در واقع وزن بیشتری را به اجزاهایی که باید به آنها تمرکزکنیم می دهد.
دان ادواردز در سایت شخصی اش برای جبران فن چاپ و مقدمه به پورتفولیو اش از فضای سفید استفاده کرد.همچنین فضای سفید می تواند کاربران را در حین بازدید سایت به درستی هدایت کند.با وجود فضاهای بیشتر حول اجزاها، همچنین می توانیم امیدوارباشیم تعاملات بین کاربر و سایت مان را افزایش می دهیم. این یعنی کاربران ما باید قادر باشند آنجه به دنبال آن هستند را به سرعت بیابند و تنها کمک کنند تجربه شان ازسایت تان بیشتر شود.

شیوه استفاده از فضای سفید در طراحی های تان

اینکه بدانیم فضای سفید برای طراحی تان مناسب است یک موضوع است و باید علاوه بر آن بدانیم چطوری آن را در عمل قرار دهیم.

تبلیغات

(آن را ساده و گنگ دارید)

سعی کنید همه چیز را ساده نگه دارید. نیازی نیست با قراردادن مطالب اضافی طراحی تان را پیچیده کنید. در عوض سعی کنید از دیگر تکنیک های ترکیبی مثل فضای سفید، رنگ، اندازه و غیره استفاده کنید تا توجه کاربر را به طراحی تان جلب کنید.

ساده نگه داشتن طرح  کار کاربران تان را ساده می کند. به راحتی بخش هایی که ضروری نیستند و یا چیزهایی که به کاربرد آن نیازی نیست را حذف کنید.

این بدان معنا نیست که با فضای خالی مسخره کار را تکمیل کنید جاییکه هیچ بخشی از طراحی تان با یکدیگرمرتبط نیست. در عوض از فضایی که دارید  هوشمندانه استفاده کنید، کاربرد طراحی تان را با فضایی بهبود دهید که استوار است تا تضمین کند که طراحی تان شفاف است و درک آن آسان است.

فضای اضافی در طراحی سایت
Squarespace

برای تنظیم تُن سایت تان از فضا، متن، رنگ و توپوگرافی استفاده کنید .

سخن پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت  کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت   طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

سئو سایت برای موتورهای جست و جو و همچنین  تبلیغات گوگل  از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران و سئو را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد. بازاریابی و تبلیغات به رکن اساسی جامعه امروز ما تبدیل شده است.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

تجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول را به شکلی ...

بیشتر بخوانیم
رابط کاربری انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری

انواع طراحی سایت به روش های مختلف طراحی سایت در نگاه طراحی رابط کاربری و طراحی های بصری اشاره دارد. در یک تعریف کلی طراحی سایت یک کار هنرمندانه، ...

بیشتر بخوانیم
طراحی بنر تبلیغاتی رازهای طراحی بنر تبلیغاتی موفق

بنر تبلیغاتی یکی از راههای تبلیغات در سایت های پرترافیک برای بیشتر دیده شدن وبسایت شماست. برای مثال ممکن است شما در سایت های خبرگزاری یا وبسایت های معروف ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.