هر زمان که در مورد سئو و ایده بهینه‌سازی صحبت می‌کنیم، برخی از اولین چیزهایی که به ذهن ما می‌آیند، محتوا ، بک لینک ها،یا کلمات کلیدی هستند. این کار اشتباه نیست ، اما احتمالات سئو به پایان نمی‌رسد. به خصوص طبق این جریان که، عوامل بسیاری وجود دارند که در افزایش رتبه سایت تاثیر دارند، و این موارد صرفا بک لینک ها یا موارد محتوایی نیستند. بنابراین وقتی گوگل اعلام کرد که سرعت بارگذاری صفحه یک عامل رتبه‌بندی برای جستجوی در دسکتاپ و موبایل است، تعجبی ندارد.

سرعت وب سایت به عنوان عامل رتبه بندی 

بر اساس تحقیقات گوگل، سرعت سایت  نشان‌دهنده این است که یک وب سایت به چه سرعتی به درخواست‌های وب پاسخ می‌دهد، و این پاسخ برای تمام مفاهیم و اهداف، هم برای کاربر و هم برای مدیر سایت عمل می‌کند. کاربران تجربه کاربری بیشتری دریافت می‌کنند، به احتمال زیاد مدیران سایت هزینه‌های عملیاتی را کاهش داده و کاربران بیشتری که بیشتر در وب سایت می‌مانند. گوگل هم همین فکر را می‌کند، همان طور که به ما ابزاری برای کنترل سرعت سایت ارائه می‌دهد، و راه‌حل‌هایی برای صفحات کم سرعت پیشنهاد می‌دهد. در بخش توسعه دهندگان گوگل یک ماژول برای سرعت سایت، و یک بینش سرعت صفحه برای یک حسابرسی سریع برای هر وب سایتی وجود دارد.

site speed

حتی یاهو یک ماژول توسعه دهنده برای بهبود سرعت صفحه دارد، که Yslow نامیده می‌شود. از بین رفتن ابزارهای رایگان در دسترس، قطعا به معنای کاهش برخی از نگرانی‌ها هستند، و در این صورت تنها سایت‌های بزرگ می‌توانند از این تغییر بهره‌مند شوند. در حقیقت، شانس با سایت های کوچکتر است، که از نظر انعطاف پذیری و تعدیل مناسب هستند. برخی از سوالات و نگرانی ها هنوز باقی می مانند، مهم ترین آن ها این است که، گوگل چگونه و چقدر سرعت سایت را اندازه گیری می کند؟ وب سریع‌تر هم برای کاربران و هم برای کسب و کار بهتر است. یک صفحه فرود با سرعت بارگذاری کند، نه تنها بر نرخ تبدیل شما تاثیر می‌گذارد، بلکه می‌تواند بر کیفیت صفحه ورود شما در ادوردز در گوگل نیز تاثیر گذارد. برای بهبود عملکرد سایت خود، ابتدا باید سرعت یک صفحه را اندازه‌گیری و تشخیص دهید، که می‌تواند یک کار دشوار باشد. به علاوه، حتی با اندازه‌گیری سرعت صفحه، بسیار اهمیت دارد که شما، سرعت سایت خود را در سایر اطلاعات تحلیلی وب چک کنید.

به عنوان مثال ، تفاوت واضحی بین “سند کامل ” و ” سند کاملا ارائه شده” وجود دارد، اولی به معنی زمانی است که، تمام عناصر یک صفحه نمایش داده نمی‌شود، و می‌توانید کلیک و جهت یابی را آغاز کنید.  دومی به این معنی است که همه چیز به وضوح روی صفحه قابل‌مشاهده است، حتی موارد پس‌زمینه مانند تبلیغات و تصاویر. با این که مشخص کردن دقیق و با اطمینان این که کدام جنبه از سرعت به رتبه بندی سایت شما کمک می‌کند، کاری دشوار است،  سرعت بارگذاری سایت به طور کلی محدود است، به طوری که برای افزایش تجربه کاربری در سایت خود محدودیت دارید. بنابراین، داشتن یک ” سند کامل” که سریع‌تر از ” سند کاملا ارائه شده” است، می‌تواند به شما کمک کند.

کاهش اندازه تصاویر با تکنیک‌های فشرده‌سازی 

تصاویر می‌توانند نقش مهمی در تفاوت بین “سند کامل” و ” سایت های کاملا ارائه شده” در بارگذاری صفحه، به خصوص برای سایت‌های واکنش گرا، داشته باشند. یک راه‌حل این است که به سادگی بارگذاری تصاویر را به تاخیر بیندازید. بگذارید همه چیز اول بارگذاری شود، و سپس در پایان کار شروع به بارگذاری تصاویر کنید. این موضوع تضمین می‌کند که سایت شما  قبل از رسیدن به به پهنای باند، می تواند بخش های زیادی از صفحه را پر کند. مانند هر چیز دیگر این روزها ، پلاگین های زیادی وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند. در وردپرس شما می توانید Lazy Load پیشرفته یا Smush را امتحان کنید، این موارد پلاگین هایی هستند، که باعث بارگذاری تنبل تصاویر کمک می کنند، و بارگذاری تنبل تصاویر می تواند یکی از تکنیک های بهینه سازی سایت شما باشد. اما اگر نیاز دارید این کار را بکنید، شاید مشکل این است که تصاویر شما خیلی بزرگ هستند، و به هر حال سرعت سایت شما را کاهش می‌دهند. پس چرا آن‌ها را فشرده نکنید، تا استفاده از آن ها راحت تر شود؟ ما از دو تکنیک برای فشرده‌سازی تصویر استفاده می کنیم:

 • فشرده‌سازی بدون خسارت، که به این معنی است که حجم تصویر بدون افت کیفیت کاهش یابد. معمولا این کار با حذف متاداده غیرضروری از فایل‌های jpeg و png انجام می‌شود. raw, bmp, gif و png همه قالب‌های تصویر بدون خسارت هستند.
 • فشرده‌سازی با تلفات، ممکن است بخش زیادی از کیفیت آن از بین برود، اما به طور کلی ممکن است غیر محسوس باشد. فشرده‌سازی با تلفات، به فشرده‌سازی گفته می‌شود که در آن برخی از داده‌های فایل اصلی (jpeg) از بین می‌رود. این فرآیند برگشت‌ناپذیر است، یعنی زمانی که شما تصاویر خود را با اتلاف تبدیل می کنید، برگشتی وجود ندارد. و هرچه بیشتر آن را فشرده کنید، تخریب بیشتر رخ می‌دهد.

محدودیت ابزار های فشرده سازی تصاویر 

ما در مورد برخی از بهترین ابزارهای فشرده‌سازی تصویر، که از تکنیک های فشرده سازی بدون اتلاف و فشرده سازی با تلفات استفاده می کنند تحقیق کردیم. بعد از این که آن‌ها را شناسایی کردیم،لیستی از بهترین آن ها تهیه کردیم، که این لیست به شرح زیر است:

 • JPEGMini
 • Kraken Image Optimizer
 • Puny PNG
 • Tiny PNG
 • Google’s PageSpeed Module

compression_tools

برای تجزیه و تحلیل بیشتر، ما عنصر پنجم را (یک بعد پنجم، اگر می‌خواهید) برای مقایسه اضافه کردیم، که کمی متفاوت از ۴ عنصر دیگر است، و آن Google PageSpeed است. برخلاف سایر ابزارهای فشرده‌سازی تصویر که در پژوهش ما گنجانده شده‌اند، Pagespeed واقعا یک ابزار فشرده‌سازی نیست، به عنوان یک ابزار بهینه‌سازی که به صورت کلی از طریق یک سری از فیلتر های سفارشی کار می‌کند، Pagespeed زمانی اجرا می‌شود که سرور HTTP به دارایی‌های وب سایت سرویس می‌دهد.
چیزی که در تست ما مشخص می‌شود این واقعیت است که، تصاویر بهینه سازی شده، به طور پویا با حذف متا داده های استفاده نشده از هر فایل، تغییر اندازه تصاویر به ابعاد مشخص شده و تصاویر مجددا رمزگذاری شده در فرمت کارآمد موجود در اختیار کاربر قرار می گیرد.

آزمایش بهینه سازی تصاویر

این تست باید برای همه یک‌سان باشد، و این ابزار برای هزینه ای که می کنند اجرا شود، بنابراین ما تصمیم گرفتیم که کل داده‌های تصویر خود را بهینه‌سازی کنیم، این کار فقط جهت آزمایش اهداف ما طراحی شده‌ بود. بیشتر خدماتی که ما برای فشرده‌سازی تصاویر استفاده کردیم، API(رابط های نرم افزاری) خودشان و برخی از اسکریپت ها را داشتند، اما برای تست، ما اسکریپت های خودمان را ساخته‌ایم که یک درخواست برای هر تصویر می‌فرستند. برخی از سرویس‌ها مشخصه “بارگذاری دسته‌ای” را دارند ، اما برای سازگاری، ما یک تصویر واحد برای هر درخواست ارسال کرده‌ایم، چون نمی‌توانیم ” بارگذاری دسته‌ای ” را روی تمام سرورها انجام دهیم.  جایی که API در دسترس نبود، تصاویر با خدمات ارایه‌شده توسط نرم‌افزار خاص پردازش می‌شدند. با این وجود، نظرات کمی در مورد این فرآیند سفارش داده شده‌ است. اولین نظر این است که JPEGMini تنها ابزاری بود که یک نرم‌افزار قابل دانلود است، بقیه ابزار ها به صورت آنلاین هستند. دومین موضوع این است که همه ابزارها رابط های نرم افزاری خودشان را دارند،به غیر از JPEGMini، آخرین اما نه کم اهمیت ترین موضوع این که، ما برای Pagespeed از ماژول Nginx استفاده کردیم.

بهینه سازی تصاویر

معیارهای برتر برای یافتن بهترین ابزار فشرده‌سازی تصویر 

ما چندین معیار را اندازه‌گیری کردیم، که می‌توانیم آن ها را به دو دسته تقسیم کنیم: معیارهای مربوط به فشرده‌سازی تصویر، و معیارهای مربوط به سرعت بارگذاری صفحه. برای دسته اول، ما فقط نتایج را برای ابزارهای فشرده‌سازی تصویر نشان دادیم، زیرا  همانطور که قبلا بحث شد، Pagespeed یک نوع ابزار متفاوت است. شایان‌ ذکر است که همه ابزارها دارای حجم کاری یکسانی نیستند:

 • TinyPNG فقط دو فایل فرمت PNG و JPEG را فشرده می‌کند.
 • JPEGMini تنها فایل‌های فرمت JPEG را فشرده می‌کند.
 • Kraken هر دو فایل فرمت PNG و JPEG را فشرده می‌کند.
 • Puny PNG هم پرونده‌های فرمت PNG ، JPEG و هم فرمت GIF را فشرده می‌کند.

با این حال، معیارهای هر دو دسته بندی نسبت به کار واقعی محاسبه شده‌اند و نه به استانداردهای قطعی، در این مقاله به این معیار ها می پردازیم.

معیار اول- زمان تبدیل

اجازه دهید با زمان تبدیل شروع کنیم، ما در مورد هر ابزار آزمایش کردیم، تا ببینیم کدام یک از آن‌ها موفق می‌شود تصویر را سریع‌تر تبدیل کند و برنده ما JPEGMini بود. در عرض چند دقیقه این آزمایش اندازه‌گیری شد. از آن جا که تعداد تبدیلات برای همه ابزارها یکسان نبود ( در واقع، در هر مورد کمی متفاوت بود ) ، به نظر می رسد تعداد شمارنده های تبدیل در هر دقیقه معنی دار باشد . رهبر جدا شده JPEGMini است، با تقریبا ۱۱۳ تغییر در هر دقیقه، یا نزدیک به ۲ تغییر در ثانیه. ۳ ابزار دیگر به طور قابل‌توجهی پشت سر هم هستند و تفاوت چندانی بین آن‌ها وجود ندارد. TinyPNG و Kraken به ترتیب در  ۳۰ و ۲۱ تغییردر دقیقه، در حالی که PunyPNG فشرده سازی کامل را در ۱۱ تغییر در دقیقه انجام می دهد.

معیار دوم- قدرت فشرده سازی

در قدم بعدی بیایید قدرت فشرده سازی را بررسی کنیم، این  معیاری است که ناشی از رابطه بین دو اندازه‌گیری مختلف است: اندازه فشرده شده خروجی نسبت به اندازه اصلی ورودی. برنده ، با نسبت فشرده سازی ۲.۷۸ TinyPNG می باشد، با سه نفر دیگر کم‌تر از نصف نرخ ( ۱.۱۹ برای Kraken و ۱.۳ برای JPEGMini ) ،یا در بهترین حالت، کمی بهتر از نصف نرخ (۱.۵۳ برای PunyPNG). به نظر می‌رسد که ابزارهای خاص قالب به نظر می رسد که بسیار ارزان تر از قالب های عمومی هستند.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

سئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO Checklist)  کمک می‌کند ...

بهینه سازی فایل htaccess ۲۲ دستور کاربردی برای بهینه سازی فایل htaccess

آموزش htaccess، یکی از مطالب پیشرفته مجله آوای دانش پیام آوا میباشد که قرار است بسیار کاربرد و بهینه به این موضوع بپردازد. اگه در مورد این فایل اطلاعاتی ...

بیشتر بخوانیم
گوگل دیسکاور گوگل دیسکاور چیست؟ تمام آنچه باید از دیسکاور بدانید

گوگل دیسکاور یکی از جدیدترین و کاربردی ترین بخش های راه اندازی شده توسط گوگل می باشد که امکان نمایش آن تنها از طریق گوشی های موبایل و با ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.