عوامل موثر بر موفقیت سایت
زمان مطالعه: 7 دقیقه

موفقیت سایت به معنی افزایش میزان ترافیک مفید ورودی به سایت شماست. توجه کنید که تاکید ما بر روی ترافیک مفید است و نه صرفا افزایش عددی ترافیک سایت. به عبارتی دقیق تر افزایش ترافیک ورودی به سایت شما باید هدفمند و دقیق باشد و کاربران و مشتریان نهایی شما را به سایت جذب کند در غیر این صورت افزایش ترافیک با روش های تبلیغات کلیکی نا مرتبط حتی ممکن است به سایت شما ضربه های محلکی وارد کند.

بر اساس آمار هشتاد درصد موفقیت یک سایت به شیوه مدیریت محتوای آن سایت مرتبط است و نه ظاهر یا کدهای آن اما این به معنای عدم توجه شما به زیبایی ظاهری سایت یا کدنویسی دقیق و بدون اشکال وبسایت نیست چرا که تمام این موارد باید در کنار هم مورد توجه واقع شود.

در این مقاله مهمترین عوامل موفقیت سایت های حرفه ای را برای شما بیان می کنیم.

موفقیت سایت

هدفمند بودن وبسایت

اصلی ترین موضوع برای موفقیت سایت شما هدفمند بودن آن است. هر وبسایتی قبل از هرچیز باید ماهیت بنیادین بوجود آمدنش را مشخص کرده باشد و یک هدف دقیق کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای خود ترسیم کند. به طور کلی شما به عنوان مدیر یک وبسایت باید درکی دقیق و واضح از آنچه که می خواهید به مخاطبانتان القا کنید، در ذهن داشته باشید. این موضوع یک نظم در عملکرد و یک ساختار منسجم به نوشته ها و مطالب وبسایت شما می دهد. جزییات در چنین فرایندی حرف اول و آخر را می زند، از اصول نگارشی و محتوا نویسی تا پیام هایی که به بازدید کنندگان ارسال می کنید همگی باید در راستای استراتژی اصلی وبسایت شما انجام شود.

متاسفانه با ورود هر تکنولوژی به جامعه کسب و کارهای کشور ما شاهد موج های کور از تصمیم گیری مدیران شرکت ها هستیم. صرف داشتن یک وبسایت به شما برای موفقیت کمک نخواهد کرد. بنابراین قبل از آنکه اقدام به طراحی سایت برای شرکت خود کنید هدف گذاری دقیقی از این سایت در ذهن خود و کارمندانتان ایجاد کنید. بدون داشتن چنین اهدافی انرژی و منابع مالی و انسانی شرکت شما در جهت های مختلفی صرف می شود که این پراکندگی و عدم تمرکز بر روی هدفی خاص شما را به بیراهه خواهد برد.

بهترین شکل هدف گذاری، ساده و دقیق بودن هدف شماست. برای مثلا جمله ما میخواهیم بزرگ ترین کسب و کار اینترنتی کشور را تاسیس کنیم، یک هدف گذاری دقیق و مناسب برای شروع کار نیست. بجای چنین جملات کلی برای مثال بر روی خدمات و کالاهای خاص خود تمرکز کنید و بگویید ما می خواهیم در ده مورد از خدمات و کالاهای شرکت مرجع اصلی اطلاع رسانی باشیم.

طراحی زیبا و منحصر به فرد

تاثیر تصاویر و گرافیک بر ذهن انسان بیش از هر ورودی اطلاعات به مغز است. انسان ها بیش از ۸۰ درصد اطلاعات روزمره را از طریق چشم ها دریافت می کنند و همین موضوع لزوم طراحی های گرافیکی زیبا و منحصر به فرد در طراحی سایت را به شما گوش زد خواهد کرد. البته این به معنای این نیست که یک طراحی گرافیکی زیبا شما را به هدف می رساند. این موضوع تنها یک راهکار روانشناسانه برای جذب مخاطب به صورت ذهنی است. آنچیزی که در ادامه زیبایی سایت شما را به اهدافتان نزدیک می کند، محتوای سایت شماست.

بازاریابی و رتبه گرفتن در موتورهای جست وجو

بازاریابی و تبلیغات در فضای نت مرحله سوم برای کسب موفقیت وبسایت شماست. بدون دیده شدن در این فضای پر رقابت شما شانسی برای بقا نخواهید داشت. از این رو شما باید مهمترین ابزار و فضاهای مهم تبلیغاتی را بشناسید. پیشنهاد می کنم با یک متخصص سئو و دیجیتال مارکتینگ مشاوره ای داشته باشید یا اگر امکان مالی دارید یک متخصص در این حوزه استخدام کنید.

در حال حاضر و در دنیای اینترنت غولی به نام گوگل مهمترین فضای دیده شدن کسب و کارها  است. به همین دلیل است که یک رقابت بسیار سنگین برای قرار گرفتن در صفحات اول گوگل میان کسب و کارها شکل گرفته است.

یادتان باشد که حتی اگر شما بسیار معروف باشید ولی برنامه مدونی برای تبلیغ و بازاریابی در اینترنت نداشته باشید، ناشناخته خواهید ماند. همچنین بسیاری از کسب و کارها برای آنکه سریعتر در نتایج گوگل دیده شوند از خدمات تبلیغات گوگل استفاده می کنند.

وضوح مطالب

وضوح مطالب و انتشار محتوای دقیق و سر راست موضوع مهم دیگر برای موفقیت سایت شماست. ممکن است شما یک هدف بسیار مناسب برای وبسایت خود در نظر گرفته باشید و از نظر زیبایی و گرافیک ظاهری سایت نیز بسیار عالی به نظر برسید اما اگر فرایندهایی که در وبسایت شما در نظر گرفته شده است شفاف نباشد شما بازهم با مشکلات جدی روبرو خواهید شد.

در دنیای امروز که سرعت در انجام کارهای روزمره هر روز بیشتر می شود شما باید خواست کاربران نهایی خود را در کمترین زمان ممکن برآورده کنید. بنابراین با وضوح بسیار بالا مطالب و محتوای خود را تولید کنید و در دسترسی عموم قرار دهید.

موضوع طراحی فرایندهای واضح و روشن در وبسایت ها و اپلیکیشن ها امروز یک تخصص بسیار مهم در طراحی سایت تبدیل شده است و بسیاری از شرکت ها از طراحان UI&UX برای رسیدن به چنین فرایندهایی کمک می گیرند تا علاوه بر زیبایی ظاهری فرایند های طراحی سایت شما با سهولت و وضوح حداکثری در جهت رسیدن به هدف نهایی انجام شود. در برخی موارد وضوح از طریق ساده کردن وب سایت محقق میگردد. ساده کردن وب سایت تمام ضوائد و شلوغی های سایت را حذف میکند و به صورت روشن به سمت هدف خود میرود. یکی از دلایلی که امروزه طراحی مینیمالیسم رونق گرفته همین موضوع است.

موفقیت سایت

محتوای خواندنی و رایگان

بر اساس آمارها و تحقیقات بر روی سایت های موفق دنیا عامل کنجکاوی نقشی بنیادین در موفقیت سایت ها دارد. به همین دلیل است که با وجود میلیون ها وبسایت در حوزه های مختلف دو گروه از سایت ها بیشترین بازدیدکنندگان را دارند: یکی رسانه های اجتماعی و دیگری موتورهای جست جو و خصوصا موتور جست و جوی گوگل. عامل کنجکاوی در مرحله دوم مخاطبان را به سمت یک عامل دیگر هدایت می کند و آن هم محتوای مفید و رایگان است. سایت های پر مخاطب و موفق همیشه مطالبی تازه و جدید برای مخاطبان خود دارند.

برخی صاحبان وبسایت فکر می کنند که نگارش محتوای خواندنی و رایگان فقط برای سایت های خبری و خبرگزاری ها ضروری است. اما این تصور اشتباه است. موضوع فعالیت وبسایت شما هرچه باشد باید مقالاتی در همان حوزه منتشر کنید. این کار برای دو موضوع مهم است. یکی مخاطب نهایی برای مطالعه مطالب مرتبط با وبسایت شما به سایتتان مراجعه می کند و دوم اینکه از طریق این محتوا می توانید سئو سایت خود را بهبود ببخشید.

افزایش کاربران فعال

کاربران وبسایت شما مشتریان بالقوه شما هستند که شما باید در جهت ارائه بهترین خدمات به آنها تلاش کنید و آنها را به سمت خرید خدمات یا کالای وبسایتتان هدایتشان کنید. بنابراین بیشترین تلاش خود را در جهت حفظ کاربران قدیمی تر و جذب کاربران جدید قرار دهید. این کار به مرور زمان مشتریان نهایی شما را افزایش می دهد.

دسترسی راحت و آسان

آخرین نکته برای موفقیت سایت ها دسترسی پذیری بالای آنهاست. اینکه یک محتوا از چه طریقی، جستجو شود و به مخاطب ارائه شود و همچنین وب سایت با چه مرورگرها، سیستم عامل ها و یا دستگاه هایی قابلیت کارکرد داشته باشد را دسترس پذیری مینامیم. ممکن است یک وب سایت به خاطر ساختار طراحی، بازدید کنندگان را مجبور به استفاده از یک مرورگر خاص و یا سیستم عامل مشخصی نماید. این عوامل باعث از دست رفتن کاربر خواهد شد. بنابراین طراحی سایتتان را به صورت حرفه ای انجام دهید تا در هر دستگاه و با هر مرورگری قابلیت دسترسی داشته باشد. عدم توجه به چنین موضوعاتی برند شما را به کل نابود می کند.

نکته پایانی

قبل از هر چیز برای موفقیت سایت خود طراحی آن را به شرکت های حرفه ای و خبره در این حوزه بسپارید. عدم طراحی سایت اصولی بلای جان بسیاری از شرکت ها شده است و شما ممکن است هزینه های مالی و زمانی بسیاری در این مسیر متحمل شوید. شرکت پیام آوا متخصص در طراحی سایت شرکتی و طراحی سایت فروشگاهی آماده ارائه با کیفیت ترین خدمات به کسب و کارهای ایرانی است.

 

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

طراحی سایت با قالب آماده مزایا و معایب طراحی سایت با قالب آماده

زمان مطالعه: 5 دقیقهاگر قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید و برای راه اندازی وب سایت تان نمی دانید ...

بیشتر بخوانیم
انتخاب نام دامنه 11 راهنمایی برای انتخاب نام دامنه مناسب

زمان مطالعه: 7 دقیقهبه نظر شما کدام یک سخت تر است؟ انتخاب نام فرزند یا نام دامنه برای سایت؟ برای انتخاب نام فرزندتان می توانید از منابع مختلفی ایده ...

بیشتر بخوانیم
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

زمان مطالعه: 15 دقیقهسئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO ...

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.