تماس شبانه روزی : 09128458717
021-44045397 021-44045602
نمونه کار ها درباره ما طراحی سایت فروشگاهی طراحی سایت شرکتی

تایپوگرافی ۹۵ درصد طراحی سایت

95 درصد از اطلاعات درون یک وب سایت زبان نوشتاری است.

۹۵ درصد از اطلاعات درون یک طراحی سایت زبان نوشتاری است. منطقی است که بگوییم یک طراح سایت بایستی در رابطه با اصول و قوانین اساسی شکل‏گیری اطلاعات نوشتاری، به عبارتی دیگر صفحه آرایی ( تایپوگرافی )، آموزش لازم و کافی دیده باشد.

پیش‏تر در سال ۱۹۶۹، چاپچی (حروفچین) مشهور سوئیسی، امیل رودر، به نمایندگی از اطلاعات چاپی هم عصر خود که به آسانی می‏توانیم در رابطه با وب ‏سایت‏های خود بگوییم، اینگونه نوشت:

این روزها ما در چنان سیل عظیمی از اوراق چاپی غرق شدیم که یک کار فردی بی ارزش و ناچیز جلوه داده می‏شود، چون هم عصران به ستوه آمده ما نمی‏توانند به آسانی هرچیزی را که امروزه چاپ می‏شود، به دست آورند. این وظیفه‏ی حروفچین است تا این حجم از اوراق چاپی را دسته‏ بندی، ساماندهی و تفسیر کند، بطوری که برای خواننده فرصتی مطلوببرای یافتن آنچه که مورد علاقه وی می‏باشد، ایجاد گردد.

با قدری نوآوری و ابتکار (جایگزینی چاپ با عمل آنلاین) این امر شبیه به توصیف شغل یک طراح اطلاعات می‏شود. وظیفه‏ ی یک طراح اطلاعات است تا “این حجم از اوراق چاپی را دسته‏ بندی، ساماندهی و تفسیر کند، بطوری که برای خواننده فرصتی مطلوب برای یافتن آنچه که مورد علاقه وی می‏باشد، ایجاد گردد.”

صفحه آرایی بزرگ و طولانی (ساختار متنی کلی) در مقابل صفحه آرایی کوچک (جنبه‏های جزئی تایپ و فاصله گذاری) به تمامی جنبه‏ هایی که ما امروزه آنها را”طرح اطلاعات” می‏نامیم می‏پردازد. این‏طور که گفته می‏شود، طراحان اطلاعات این روزها همان کاری را انجام می‏دهند که حروفچین‏ها ۳۰ سال پیش انجام می‏دادند.

صفحه آرایی دارای یک کارایی آشکار و صریح می‏باشد و آن انتقال اطلاعات بصورت نوشتار است. هیچ عامل یا دلیلی نمی‏تواند صفحه آرایی را از این کارایی معاف سازد.یک کار چاپی که نتوان آن را خواند مانند یک اثر و نتیجه بدون هدف می‏باشد.

typography website

بهسازی صفحه آرایی یعنی بهبود خوانایی، قابلیت دسترسی، قابلیت استفاده و تعادل کلی تصویری (گرافیکی).تنظیم قالب‏های متنی و ترکیب آنها با تصاویر، کاری نیست که طراحان گرافیکی، متخصصان کاربردپذیری و سازندگان اطلاعات در صدد انجام آن می‏باشند؟ بنابراین چرا این موضوعی است که نادیده گرفته شده است؟

فونت‏های بسیار کم؟ رزولوشن بسیار پایین؟

بحث اساسی در برابر اصول حروفچینی آنلاین، وجود فونت‏های بسیار کم است. بحث دوم رزولوشن تصویر بسیار پایین آن است که باعث می‏شود در وهله اول فونت‏های پیکسلییا ضد ساختگی به سختی خوانده شوند.

بحث در رابطه با نداشتن فونت کافی نامربوط به طرز قرارگیری ما است: در طول رنسانس ایتالیا، حروفچین‏ها تنها از یک فونت استفاده می‏کردند ولی با این حال در این دوره برخی از زیباترین اثرهای صفحه آرایی تولید می‏شد.

حروفچین نباید برای نوع فونت‏هایی که در اختیار دارد اهمیت زیادی قائل شود. در واقع انتخاب فونت نباید دغدغه اصلی وی باشد. او باید از آنچه که در همان زمان موجود است استفاده کرده و به بهترین نحو از آن بهره ببرد.

انتخاب یک رویه (سبک حرف) صفحه آرایی نیست

بحث دوم بهتر از قبلی نیست. در آغاز چاپ، کیفیت حروف چاپی بدتر از آن چیزی بود که ما امروزه بر روی صفحه نمایش مشاهده می‏کنیم. از همه مهمتر، اگر بطور حرفه‏ای مدیریت شود، فونت‏های روی صفحه نمایش بسیار خواناتر هستند.

طراحی اطلاعات، به استفاده از رویه‏های خوب اطلاق نمی‏شود، بلکه به استفاده از صفحه‏ آرایی مطلوب گفته می‏شود، که تفاوت بزرگی است. هر کسی می‏تواند از رویه (سبک حرف) استفاده کند، برخی افراد می‏توانند رویه‏های خوبی را انتخاب کنند، ولی تنها عده کمی در صفحه آرایی استاد هستند.

با متن همانند یک رابط کاربری رفتار کنید

بله، چگونگی ارائه فونت‏ها توسط سیستم‏ عامل‏ها و مرورگرهای مختلف امری آزار دهنده است و همچنین مسئله/موضوع رزولوشن باعث می‏شود که تمرکز بیش از ۵ دقیقه سخت و مشکل شود. ولی خب، کسب اطمینان از اینکه متن‏ها بر روی تمامی مرورگرها و سیستم عامل‏ها به آسانی و به خوبی خوانده شوند، بخشی از شغل و حرفه یک طراح وب است. راهنمایی صحیح، فاصله گذاری حروف و کلمات، فضای سفید فعال و استفاده‏ی تعیین شده از رنگ، به خوانایی کمک می‏کند. اما این کل ماجرا نیست. یک طراح حرفه ای می‏داند که چگونه با متن کار کند، نه فقط بعنوان یک محتوا، او با متن بعنوان یک رابط کاربری رفتار می‏کند. نگاهی به وب سایت خویی وین بیندازید، و احتمالا در می‏یابید که مفهوم این امر چیست:

رابط کاربری تایپوگرافیبرخی وب سایت‏های معروف دیگری که با متن بعنوان رابط کاربری رفتار می‏کنند عبارتند از:

google، ebay، craigslist، youtube، flickr، Digg، reddit و delicious.کنترل و مدیریت صفحه آرایی تنها یک الزام در طراحی بنیادی و پایه‏ای نیست، علم به اینکه چگونه با یک متن به عنوان رابط کاربری رفتار شود عاملی مهم برای طراحی سایت موفق یک صفحه وب می‏باشد. وب سایت‏های موفق در صدد ایجاد یک رابط ساده و یک هویت و همسانی قدرتمند بطور همزمان می‏باشند. اما این مقوله‏ی دیگری است.

از کجا باید شروع کرد:

به منظور کاهش برخی داستان‏های ساختگی پیرامون صفحه آرایی در وب، او وب سایت خود را ایجاد کرد تا بر طبق اصول کاری برینگ‏هرست عمل کرده، و چگونگی تحقق و دستیابی به تکنیک‏های مورد استفاده موجود در HTML و CSS را شرح دهد.

۵ گام ساده برای صفحه آرایی بهتر

نوع صفحه آرایی که او درخصوص آن سخن می‏گوید، صفحه آرایی معمول شما، “چه فونتی را باید استفاده کنم” نیست. برای آنهایی که به وب سایت‏ها اطمینان دارند، یک خواندن مطلوب وقتی کاربردپذیر است که اندازه فونت و فاصله خطوط را در حالت پیش فرض قرار دهند در حالیکه اجازه دهند پهنای متن تا هرجایی گسترش یابد.

خویی وین :

بنیانگذار مشترک طراحی رفتار. در حال حاضر مدیر طراحی در NYTimes.com می‏باشد و مردی بسیار با استعداد و خوش قریحه.

راد گریوز :

طراح ارتباطات. کار برجسته و جالب توجه: صفحه آرایی برای من فعالیتی بی حتمی و بی چون و چرا است. شبکه‏های صفحه آرایی و سلسله مراتبی معمولا بنیاد و پایه و اساس زبان بصری که آن را ایجاد کردم شکل می‏دهند.

Typography

یک فهرست جدا

ارتباط از طریق رویه. فونت‏ها و لایه‏ها. طراحی برای خوانندگان. خوانایی. رویه‏ ها، طراحی گرافیکی. مشکلات صفحه آرایی در طراحی وب سایت . کنترل و مدیریت صفحه آرایی: اندازه، فونت، رنگ. روش‏های CSS، مشکلات مرورگر، مشکلات کاربر و راه‏حل‏ها. حتما مطمئن شوید که این مقاله را نیز می‏خوانید.

انجمن بین المللی تایپوگرافی

ATypI (Association TypographiqueInternationale) اولین و بزرگترین سازمان جهانی در خصوص تایپ و تایپوگرافی (چاپ و صفحه آرایی) است. این سازمان در سال ۱۹۵۷ ایجاد شده، و ساختار ارتباط، اطلاعات و عمل را در برابر جامعه چاپ بین المللی فراهم می‏آورد.

1 دیدگاه برای “تایپوگرافی ۹۵ درصد طراحی سایت”
  1. samad meftahi گفت:

    با تشکر از نوشته ی شما ، که دارای مطالب تخصصی و کاربردی است .اما بهتر بود که به نوشتار خودتان در متن { فاصله گذاری حروف و کلمات، فضای سفید فعال و استفاده‏ی تعیین شده از رنگ، به خوانایی کمک می‏کند} وفادار می بودید و فاصله گذاری را که نه تنها به خوانده شدن ساده تر کمک می کند ، گاهی مفهوم را تغییر می دهد. با آرزوی موفقیت روز افزون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

دو × یک =

ثبت سفارش