golden ratio
زمان مطالعه: 4 دقیقه

Golden Ratio در طرح های گرافیکی مختلفی استفاده می شود تا به محتوا تعادل دهد. به طراحان کمک می کند سلسله مراتبی را ایجاد کنند و چشمهای کاربران را به نقاط خاصی از سایت جلب می کند.

Golden Ratio چیست؟

مقیاسی ریاضی است که در نظریه طراحی سایت کلاسیک استفاده می شود و ترکیبات متعادلی را ایجاد می کند. Golden Ratio که مقداری برابر با ۱٫۶۱۸۰٫ دارد را نیز Golden rato یا میانگین طلایی سایت می نامیم، که با حرف یونانی ϕ نیز توضیح داده می شود.( منظور از گلدن مین نقطه ایده ال بین دو جهت است.)

مستطیل طلایی، مستطیلی است که طول آن ۱٫۶۱۸۰ برابر عرضش است. مثلdiv  که یک طرف آن ۳۰۰ پیکسل است و طرف دیگر آن ۳۰۰*۱٫۶۱۸۰≈ ۴۸۵ پیکسل است را می توان مستطیل طلایی نامید.

گلدن راتیو

اگر از این مستطیل طلایی، مربعمناسب و خوبی را برش دهید، با یک مستطیل طلایی دیگر مواجه می شوید.

گلدن راتیومی توانید همین کار ها را با مستطیل کوچکتر هم انجام بدهید، که این تصویر مشابه را به شما می دهد:

golden ration newترتیب فیبوناکی

ترتیب فیبوناکی مشابه با Golden ratio است اما دقیقا مثل آن نیست. دسته ایاعداد که در آن عدد بعدی جمع دو عدد قبلی است. مثل:

۰, ۱, ۱, ۲, ۳, ۵, ۸

اگر با یک مربع بسیار خوب کارمان را شروع کنیم، و سپس آن را به مربع دیگری اضافه کنیم، مستطیل زیر را خواهیم داشت:

design گلدن راتیودر طول کل مربع، به افزودن مربعات ادامه دهید.

سپس مربع دیگری را اضافه می کنیم که برابر با طولانی ترین طول شکل کل است

web design گلدن راتیواین پروسه بارها تکرار می شود.

گلدن راتیو goodاین پروسه را می توان تا بی نهایت ادامه داد اما این بار بجای برش از روش ساخت و ساز استفاده می کنیم. هم گلدون رتیو و هم ترتیب فیبوناکی صفات جذاب مشابه ای را به ما ارائه می دهند.

حال بیاید چند وب سایت را تحلیل کنیم:

نمونه شماره ۱:

golden ration webdesignYStudio

yourlocalstudio.dk

موضوع این سایت چیست؟

این سایت استودیوی طراحی سایت است که در شهر کپنهاگن دانمارک واقع شده است. آنها با مفاهیم بصری به هر شکل و فرمی کار می کنند تا تجاربی را خلق کنند که محیط اطراف مان را گسترش دهد.

شیوه استفاده از Golden mean یا میانگین طلایی

این وب سایت در اینجا برای طراحی وب سایت و برای دو تا از صفحاتش از میانگین طلایی استفاده می کند. صفحه خانه مروری مفهومی از بخش های اصلی و مهم سایت است. با این وجود  وقتی این سایت را می بینید  کمی طرح وب سنتی را با اشکال مستطیلی شکل میانگین طلایی بکاربرده است.

web design goodچرا این سایت موثر واقع شده است؟

دوست دارید از میان وب سایت های دیگر توی چشم باشید؟

وب سایت Yourlocalstudio با استفاده از Golden Ratio یا همان (مقیاس طلایی) در طراحی سایتش به این مهم دست یافت است. این طراحی دارای نگاهی تصاعدی با سیستم شبکه ای مشخص است. همیشه دنبال سایتی باشید که سریع تر جلب توجه کند و طرح باید از پویایی برخوردار باشد.

نمونه شماره ۲:Mashable

mashable.com

website design golden ratioموضوع این سایت راجع به چیست؟

این یک سایت خبری است که برای نسل متصل امروزی پر از اطلاعات، دانش و منابع است.

چطوری از Goldenmean یا میانگین طلایی استفاده می کند؟

این سایت طرح و لایه محتوا انعطاف زیادی دارد و سر تیترها در سمت چپ قرار دارند  .در سمت راست لینک های خبری بیشتری را می بینید که توسط رشته هایی از یکدیگر جدا شده اند.

چرا این سایت موثر است.

سایت های مشابه محتویات سایت را زیاده از حد شلوغ کرده است و از طرح های سنتی استفاده کردند اما این سایت نشان می دهد که مقیاس طلایی حتی اگر مخفی باشد نیز موثر است.

نمونه شماره ۳: جکسون و کنت

www.jandk.fr

موضوع سایت چیست؟

این سایت آژانس تولید وب از فرانسه است. آنها در خدمات دیجیتالی زیر تخصص دارند:

HTML5, CSS3, Drupal, WordPress, PHP/MySQL, Flash.

این سایت چگونه از میانگین طلایی استفاده می کند؟

good website

اسکرین شات بالا نشان می دهد چطوری طرح سایت کار های قبلی مشتریان را در خود جای داده است. همچنین شامل محتویاتی راجع به خود آژانس و پیشخوان مسیریابی در مرکز صفحه است. علامت تماس که در زیر آمده است نیز ار فهرست طلایی بعنوان سیستم Grid برای ساماندهی طرح به شکلی ویژه استفاده می کند.

Advertisement

چرا این سایت موثر است؟

نمونه اینجا شما را تشویق می کند نگاهی به کل سایت بیندازید و محتویات آن را بطور افقی کشف کنید. نمای gridded(برجسته)و اشکالی با سایزمختلف محتوای سایت را از لحاظ بصری بسیار جالب کرده است.این روش، روشی خلاقانه برای نمایش تمامی محتویات سایت است.[/vc_column_text][vc_message message_box_color=”purple” icon_fontawesome=”fa fa-bullhorn”]نتیجه گیری

گلدن رتیو چشم کاربران را به نقاط خاصی هدایت می کند.ترکیب طرح، توپوگرافی، رنگ و اصولی دیگر کمک می کنند طراحی سایت هایتان وارد مراحل بعدی شوند.[/vc_message][/vc_column][/vc_row]

سخن پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت  کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت   طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

سئو سایت برای موتورهای جست و جو و همچنین  تبلیغات گوگل  از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران و سئو را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد. بازاریابی و تبلیغات به رکن اساسی جامعه امروز ما تبدیل شده است.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
رابط کاربری انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری

زمان مطالعه: 4 دقیقه انواع طراحی سایت به روش های مختلف طراحی سایت در نگاه طراحی رابط کاربری و طراحی های بصری اشاره دارد. در یک تعریف کلی طراحی ...

بیشتر بخوانیم
طراحی بنر تبلیغاتی رازهای طراحی بنر تبلیغاتی موفق

زمان مطالعه: 4 دقیقهبنر تبلیغاتی یکی از راههای تبلیغات در سایت های پرترافیک برای بیشتر دیده شدن وبسایت شماست. برای مثال ممکن است شما در سایت های خبرگزاری یا ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.