روش طراحی سایت

از زمانی که وب شکل گرفت روشهای مختلفی به وجود آمد که گهگاهی به طور ناگهانی ظاهر می شوند. بعضی از این روشها خوب بودند و بعضی ها در گذر زمان ناپدید شدند . به عصر جئوسیتیز فکر کنید ، به زمان طراحی  ((web 2.0))  و حتی نزدیکتر آن فکر کنید که روش طراحی ” طراحی یک نواخت و ساده” در آن مشهور شد حالا در سال ۲۰۱۳ ، وضعیت  وب به سرعت  در حال تغییر است ، تکنیکهای جدید یا راههای کار کردن هر ماه بطور ناگهانی ظاهر می شود ” اگر نگوییم هر هفته ” .

یک روش طراحی سایت می تواند به صورت زیر توصیف شود:

مسیر کلی که چیزی در حال توسعه یا تغییر است .

این روش در طراحی سایت کاملاً صحیح می باشد چون اغلب یک حرکت خاص در طراحی یا  یک ایده خاص است که اتفاق می افتد ،چندین مسیر جمع آوری می شوند و وب سایت های زیادی آن طرح را می پذیرند یا آن را رد می کنند.

به هر حال ، روشهای مختلف به ما کمک می کنند تا یک مسیر کلی مشاهده نماییم  که جهان طراحی می تواند در سالها و ماههای اخیر در حال پیشرفت باشد.

فواید گرایش (مسیر) :

فواید کمی در مسیر طراحی این صنعت وجود دارد ، اول از همه ، این مسیربه ما کمک می کند تا بتوانیم پیش بینی صحیح تری از اینکه یک حرکت چگونه در آینده ممکن است رخ دهد داشته باشیم . مسیر های مختلفی به دلایل مختلفی در همه جا وجود دارد و در درک اینکه چگونه صنعت طراحی می تواند در ماههای اخیر حرکت رو به جلو داشته باشند کمک نماید و بنا براین بسیار مهم می باشد.

همچنین گرایش به ما کمک می کند تا  هر چیزی را تازه و نو نگه داریم ، چون وب سایت ها می توانند اغلب به طور سریع توسط شرکت هایی که در مورد آخرین مد روز مطالبی را شنیده اند ، آپ دیت شوند و می خواهند مطمئن باشند که وب سایتهایشان همتا ندارند.

بعضی از این گرایش ها هم ضرورتاً هیچ کاری با جنبه طراحی چیزهای مختلف  ندارد . مثلاً محتوا . اولین طراحی ابتدا گرایش را لازم داشت ( همراه با طراحی پاسخگو ، چه باور داشته باشیم چه باور نداشته باشیم ) چون یک راه معمول برای کارکردن روی محتوا در قسمت طراحی بود ، این روش گرایش بسیار خوب بود چون فقط می توانست روشی را که ما در هنگام ایجاد و طراحی وب داریم ، بهبود ببخشد.

مضرات گرایش :

اما همه ی مسائل در مبحث گرایش خوب نمی باشد . اگر چه گرایش در یک جنبه به ما کمک می کند تا همه چیزرا تازه و نو نگه داریم . اما باعث می شود که احساس کنیم وب سایت ها به سرعت تغییر می کنند یا از تاریخ گذشته می شوند (دمده می شوند)  حتی اگر یک یا دو ساله باشند . طراحی یک وب سایت برای دنبال کردن یک گرایش می تواند در هر حال شغل خطرناکی باشد .

گرایش ها به دو صورت مد روز و عمومی و  می باشند . بسیاری ، مباحثی با روش های خاص یا گرایش های خاص دارند مانند گرایش طراحی ” ساده ” که در حال حاضر جنبش زیادی به پا کرده است . چون بسیاری احساس می کنند که وب سایت های خیلی شبیه به یکدیگرند یا روش های مشابه زیادی را دارند .  بسیاری احساس می کنند که گرایش باعث نمی شود مردم خلاق شوند و بنابراین به جای خلاق بودن به دنبال تماشاچی بودن هستند و سعی نمی کنند خودشان چیزی خاص را تولید نمایند .

مثال هایی از گرایش های جاری :

مثال های زیادی وجود دارد که می توتند به جای کلمه گرایش به کار رود و به خاطر همین آن را در میان علامت نقل قول قرار دادم . بعضی از آنها اصلا گرایش نیستند ، گرچه این گونه در نظر گرفته نمی شوند .

روش طراحی سایت ساده :

من خودم ترجیح می دهم آن را طراحی ” صاف و ساده ” بنامم . اما با اکثر افرادی که اینجا آن را طراحی ساده می نامند پیش می رویم . طراحی ساده به معنی : طراحی که بدون زیبا سازی و تزیین اضافی مانند متن ، شیب خاص ، ۳ بعدی همراه می شود و در عوض یک زیبا شناختی ساده که بسیار صاف و ساده و ترو تمییز است ، به دست می آید .

شرکت های بزرگی که این روش را درپیش گرفته اند مانند مایکروسافت ( با مترو ، ویندوز ۸ ، اسکایپی و … ) اپل ( با  ios 7  ) و گوگل ( با همه محصولات طراحی شده اشان ) می باشند .

به نظر من  طراحی ساده ، در مورد پذیرفتن اینکه اصلا وب چه چیزی است ، می باشد تا رو به رو شدن با حقایق واقعی و اینکه مفاهیم افلاین را بخواهیم به وب تبدیل کنیم .

وب سایت layervault  زیبا است اما یقینا گرایش طراحی صاف و ساده را که در حال حاضر خیلی باب است ، دنبال می کند  و آنها نقش خاصی در مفهوم سازی بازی می کنند .

وب سایت  foster  ، تصویرسازی چشم گیری دارد و یقینا گرایش صاف و ساده ای نداشته است .

تیتر تار پس زمینه :

این یه گرایش مشهور است که در سال های اخیر رواج پیدا کرده است . بسیاری از وب سایت ها دوست دارند که با تیترهای بزرگ و دارای پهنای عریض در بالای وب سایت کارکنند اما متاسفانه این قسمت تار است و به متن اجازه نمی دهد بدون هیچ مشکلی تزیین شود .

این یک گرایش کوچک است چیزی که نشان می دهد وب سایتها به چه سرعتی می توانند شبیه به یکدیگر به نظر برسنداگر چه با عکسای خوب راهی وجود دارد که شما خاص بودن خود را نشان دهید و وب سایت تان را کمی خاص تر نمایید خصوصا اگر راه خوبی را پیدا کنید تا آن ناحیه را برای کاربرانتان جذاب تر نمایید.

در cage  ، آنها از یک عکس محو به عنوان تیتر پس زمینه استفاده می نمایند که اسکرین شات آن در قسمت بالا نشان داده شده است .

وب سایتدر وب سایت Hipstumutic  ، پس زمینه محو توسط رنگ های زیبا بصورت برآمده نشان داده می شود و یک ظاهر با شکوه و عالی در یکی از برنامه های کاربردیشان وجود دارد.

روش طراحی سایتصفحه آرایی طراحی سایت:

ابتدا این گونه به نظر می رسید که یک گرایش باشد و بسیاری از مردم توصیف آن را می کنند . البته با روشهایی که جستجو گر ما در حال آپ دیت کردن و بهبود بخشیدن آن هستند من شک دارم این ویژگی باشد که تا به حال دیده باشم . فقط یک جنبه از طراحی وب سایت بنظر میرسد.

با معرفی css3  و  @font-face  اکنون می توانیم طراحی امان و پیاممان را از طریق صفحه آرایی در وب بیان نماییم ، به گونه ای که گویی قبلا قادر به انجام این کار نبوده ایم . قبل از این قادر به استفاده از فونت های سیستمی  websafe بودیم مانند جورجیا ، آریال ، و مانند آن . اکنون قدرت انتخاب فونتهای زیادی را به آن صورت که می پسندیم داریم . چون آنها فونت های سازگار با وب هم هستند .

با معرفی @font-face در درون سایت هایمان ، وب سایت ها و خدمات به ما راه آسانتری برای ترکیب این فونت های عالی به درون وب سایت هایمان میدهند . چندین سرویس بزرگتر می تواند شامل موارد زیر باشد .

  • Typekit
  • Fontdeck
  • com
  • H&FJ cloud.typography
  • Google Fonts

جستجوگرهای ما همیشه د رحال حرکت رو به جلو هستند و گزینه هایی که به ما به عنوان طراحان وب ارائه می شود ، بسیار گسترده تر می باشد . انتظار می رود که هم اکنون ، در این عصر و در این دهه ، وب سایت ها خلاقانه تر طراحی شوند و فونت های وب می توانند ما را قادر سازند که اینکار را انجام دهیم .

Ampersand  ( گردهمایی در صفحه آرایی ) از فونت های وب به راحتی و زیبایی استفاده می کند تا همه ی اطلاعات در مورد گویندگان و موارد مختلف سایتشان را بیان کند .

روش طراحی سایت پاسخگو :

چیز دیگری که یک گرایش نامیده می شود طراحی پاسخگوی وب است ( یا حداقل رمز واژه برای سال ۲۰۱۲ / ۲۰۱۳ و بنابراین یک گرایش برای هر شخصی که بیرون از صنعت وب قرار دارد . ) اگرچه  rwd  چیزی است که برای سالیان متمادی وجود داشته است ، اما هنوز تا حدی در دوره های آغازین به سر می برد .

اگرچه من نمی گویم این خود یک گرایش است . امااز همه ی تحقیقات ثابت شده است و هر روزه به ما نشان داده می شود که کاربرد وب بر روی ابزارهای مختلف که لب تاپ یا کامپیوتر نمی باشد، بیشتر و بیشتر اتفاق می افتد . طراحی پاسخگوی وب همانند ابزارهای دیگر به کاربرد خودش ادامه می دهد .

آینده بیانگر چه چیزی است :

اگرچه ،مانند بسیاری از مردم ، من شخصا فکر می کنم که گرایش چیزی است که شما را به چالش می کشد تا به طور متفاوت کار کنید و فقط به فکر تماشا نباشید ، اما هنوز معتقدم که گرایش جایگاه خود را حفظ کرده و به همه چیز هم مربوط می باشد ( از روش های مختلف ) . گرایش این بینش را به ما می دهد که عموم مردم و جهان در موردش چه فکری می کنند و به ما کمک می کنند بفهمیم چه چیزی عمومیت دارد و چه چیزی به خوبی کار می کند ، چون جنبه های مختلفی از گرایش وجود دارد که می تواند در پروژه های آتی به شما کمک کند حتی اگر شما گرایش را دوست نداشته باشید می توانید آن را نادیده در نظر بگیرید و دیدگاه خودتان را به پیش ببرید و به طور خاص طراحی خودتان را دنبال کنید .

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

سئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO Checklist)  کمک می‌کند ...

بوت استرپ چیست بوت استرپ Bootstrap چیست ؟

بوت استرپ Bootstrap مجموعه ای از ابزارهای رایگان برای ایجاد صفحات وب و نرم افزارهای تحت وب است که شامل دستورات HTML، CSS و توابع جاوا اسکریپت جهت تولید ...

بیشتر بخوانیم
css چیست CSS چیست ؟

وقتی شما اقدام به طراحی سایت می کنید پایه و اساس این کار دو زبان برنامه نویسی Cascading Style Sheet)CSS)  و HTML است. در یک تعریف ابتدایی می توان ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.