زمان مطالعه: 11 دقیقه

سوالات زیادی در مورد تگ های کانونیکال وجود دارد که توانسته شما را به این صفحه هدایت کند. تگ کانونیکال چیست؟ چه زمانی از آنها استفاده می کنید؟ آیا تگ های کانونیک به طریقی در سئو تاثیر نمی گذارد؟ این مقاله به همه چیزهایی که شما باید در مورد تگ های کانونیکال بدانید پاسخ می دهد! تگ های کانونیکال از دو دیدگاه بر سئو تاثیر می گذارد. از منظر اول، آن ها به طور مستقیم بر چگونگی نمایش نتایج جستجو تاثیر می گذارد. همچنین می توانند بر رتبه بندی عمومی یک وب سایت به خاطر چندین عامل، مانند ساختار، تجربه کاربر و جریان PageRank تاثیر بگذارند، اما نه خیلی سریع! اگر به تنهایی به این پاسخ پایبند باشید، در معرض تغییر دادن کل وب سایت خود قرار می گیرید. جنبه های بسیاری از URL های کانونیک، متغیرها و بسیاری از سناریوهای ممکن که می توانند رخ دهند وجود دارد. گوگل برای داشتن محتوای تکراری شما را تنبیه نمی کند اما پیاده سازی اشتباه URL های کانونیک می تواند حتی از نبودن آن ها نیز فاجعه بار تر باشد. با این حال اجرای آن ها از راه درست می تواند مزیت های زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

تگ کانونیکال چیست و چرا به وجود آمدند؟

برچسب های کانونیکال برای حل مسائل محتوای تکراری ایجاد شدند. به طور خلاصه، اگر شما 3 صفحه تکراری دارید (یا حداقل موارد بسیار مشابه)، می توانید تنها یکی از آنها را در صفحه نمایش موتورهای جستجو نمایش دهید. به این ترتیب، می توانید به موتورهای جستجو کمک کنید تا به راحتی تصمیم بگیرند که چه صفحه ای در نتایج موتور جستجو نمایش داده شود. با این حال، تگ های کانونیکال به موتورهای جستجو کمک نمی کند مگر اینکه از آنها به درستی استفاده کنید. تصورات غلط بسیاری وجود دارد و ما قصد داریم که از هر یک از آنها عبور کنیم. قبل از آن، اجازه دهید بهتر درک کنیم که چگونه موتورهای جستجو محتوای تکراری را اداره می کنند. احتمال بیشتری وجود دارد که گوگل سایت های ساخت یافته را رتبه بندی کند که از تکرار ها پشتیبانی کرده و محتوای اصلی را اولویت بندی کند.

چند دقیقه پیش در مورد این گفتیم که چرا محتوای تکراری باعث مجازات شما نمی شود. از این نظر به آن فکر کنید که: گوگل کار سختی در رتبه بندی وب سایت ها دارد. میلیاردها صفحه وب وجود دارد و در حالت ایده آل، تمام وب سایت ها باید صفحات منحصر به فرد داشته باشند. هر صفحه باید دارای محتوای اصلی باشد. در واقع، در هر صورت صفحات تکراری در هر مرحله وجود دارند. به طور طبیعی، پس از 5 سال فعالیت، امکان زیادی وجود دارد که دو پست بسیار مشابه را در یک وب سایت پیدا کنید. در بازاریابی، امکان انهدام یک محصول و کاهش فروش آن پس از معرفی یک محصول جدید بسیار مشابه وجود دارد. گوگل به داخل وب سایت شما می خزد و سه صفحه را پیدا می کند که سعی می کنند همان کلمه کلیدی را رتبه بندی کند. نه تنها گوگل باید میان میلیاردها وب سایت مختلف را انتخاب کند، بلکه باید بین صفحات تکراری در یک وبسایت نیز انتخاب کند. آیا شما دوباره کاری را دوست دارید؟ اگر مجوز دامنه شما بسیار زیاد باشد، ممکن است دو یا شاید همه آن سه صفحه را رتبه بندی کنید. با این حال، این یک واقعیت شناخته شده است که گوگل از چندین بار رتبه بندی یک دامنه برای محتوای یکسان، به دلیل تنوع، اجتناب می کند و اغلب اوقات این صفحات مشابه در نتایج حذف گوگل نمایش داده می شوند. گوگل دوست ندارد بین صفحات مشابه انتخاب کند، این باعث سخت تر شدن کارش می شود، پس ما با استفاده از تگ کانونیکال ، می توانیم به گوگل کمک کنیم تا تصمیم بگیرد که کدام صفحه نمایش داده شود، حتی ممکن است گوگل به شما پاداش دهد. قضیه از این پیچیده تر است اما این تئوری پشت مجازات محتوای تکراری گوگل است. اگر گوگل شما را تنبیه کند به این معنا نیست که علاقمند به کمتر کار کردن است.

تگ کانونیکال چگونه در سئو تأثیر می گذارد؟

از آنجا که تگ کانونیکال برای حل مسائل مربوط به محتوای تکراری معرفی شده است و به موتورهای جستجو کمک می کند رتبه بندی صفحات را بهتر کند، به نظر می رسد که این موضوع به سئو نیزمربوط شود، درست است؟ تگ های Canonical از دو دیدگاه بر رتبه بندی موتورهای جستجو تاثیر می گذارند :

  1. تأثیر مستقیم بر نمابش نتایج جستجو: شما اساسا می توانید به گوگل بگویید “به جای این صفحه، این صفحه را نشان بده”. بنابراین اگر شما بر اساس بعضی از کلمات کلیدی صفحه B را رتبه بندی کرده اید، می توانید اساسا به گوگل بگویید که صفحه A را جایگزین کند.
  2. به چند دلیل متعدد استاندارد سازی صفحات می تواند به افزایش کلی رتبه بندی نیز منجر شود: همان طور که قبلا گفتیم گوگل مایل است که یک سری فرایند ها را برایش آسان کنید. تگ های کانونیکال همچنین به شما اجازه می دهد تا بر یک گروه محدود از صفحات تمرکز کنید تا موتورهای جستجو را هدف بگیرید، در حالی که تمام صفحات دیگر در وب سایت خود را نگه می دارید تا تجربه کاربری بهتر شود. به عنوان مثال، شما ممکن است یک صفحه قیمت گذاری با دو زیر صفحه داشته باشید. آنها می توانند یکدیگر را کنترل کنند، همه آن ها در رقابت برای رتبه بندی کلمات کلیدی بسیار مشابه هستند. در حالی که شما نمی خواهید صفحات را به یک صفحه تنها تبدیل کنید، شما می توانید معضل استاندارد سازی را با به کارگیری تگ rel=”canonical” مدیریت کنید.تگ-کانونیکال-و-بهبود-سئو

تگ کانونیکال در مقابل 301 redirect 

تفاوت بین rel = canonical و تغییر مسیر 301 می تواند این موارد باشد: با 301 شما اساساً به گوگل می گویید که این صفحه دیگر وجود ندارد، به محتویات آن توجه نکنید و نگاهی به این صفحه عالی بیندازید. با تگ های کانونیکال، شما به گوگل می گویید “سلام، این محتوا کپی شده است. یک نسخه مشابه و ارجح تر از این محتوا وجود دارد که می خواهم به جای آن نمایش داده شود. از نظر کاربردی تگ کانونیکال به شما اجازه می دهد تا یک کاربر را در صفحه آغازین قرار دهید اما 301 این کار را نمی کند. هنگام پیگیری یک پیوند داخلی، اگر صفحه A تغییر مسیر 301 داده شود به صفحه B، هم کاربران و هم موتورهای جستجو به صفحه B فرود می آیند. در عوض، با یک تگ کانونیکال، موتورهای جستجو هنوز صفحه B را می بینند، اما کاربران قادر به فرود در صفحه A خواهند بود.

پس چطور باید از آن ها استفاده کرد؟ خوب، اگر شما صفحه تکراری خود را در نظر داشته باشید که برای وب سایت شما کاملا غیرفعال یا بی فایده است، بهترین کاری که باید انجام دهید این است که 301 آن را به همتای مربوطه هدایت کنید. با این حال اگر می خواهید هر دو نسخه را در وب سایت خود نگه دارید اما فقط یکی از آن ها را در موتورهای جستجو ذخیره کنید باید از تگ کانونیکال استفاده کنید.

 چگونه یک تگ کانونیکال ایجاد کنیم؟

اضافه کردن تگ های کانونی در HTML بسیار ساده است. با این حال، مدیریت آنها و اجتناب از درگیری ها کار آسانی نیست. شما روابط متعارف مختلفی را در انواع مختلف صفحات می خواهید. گاهی اوقات نیاز به مهارت های پیشرفته برنامه نویسی دارید تا آن ها به نحوی که می خواهید کار کنند. این کار آسانی نیست، زیرا اکثر سیستم عامل ها صفحات جستجو را به صورت پویا، بدون دسترسی به کد آن ها برای اضافه کردن به تگ های خود، تولید می کنند. یک جایگزین برای پیوندهای کانونیک ابزار پارامتر URL Google Search Console است. شما می توانید از آن برای نشان دادن پارامترهای URL خاص که می خواهید از جستجو حذف شوند استفاده کنید. اضافه کردن تنظیمات اشتباه در ( قبلی GSC (Google Webmaster Tools می تواند به شدت بر نمایه سازی وب سایت شما تأثیر بگذارد، بنابراین مطمئن شوید که می دانید چه کاری انجام می دهید. اگر شما یک وبسایت واقعا بزرگ با تنوع پارامتر داشته باشید، می توانید زمان و پول زیادی را از این راه صرفه جویی کنید.

 موارد استفاده تگ کانونیکال

سناریو های بسیاری از تگ کانونیکال وجود دارد. به بررسی برخی از آن ها از اساسی ترین حالت تا پیچیده ترین حالت می پردازیم.

  • خودارجاعی تگ کانونیکال به مسائل مربوط به پارامتر URL

هر نشانی اینترنتی باید دارای یک تگ کانونیکال باشد. با این حال، بخش مهمی که باید به  آن اشاره کرد ریشه است. بنابراین example.com/page1?age=25 باید به example.com/page1 اشاره کند. این باعث رفع بسیاری از مشکلات ایجاد شده توسط پارامترهای URL می شود. یک مثال خوب کامنت ها در وردپرس است. همانطور که می بینید، این ها لینک هایی هستند که Google می تواند درون آن ها بخزد. خوشبختانه، حتی زمانی که در آن URL خاص هستید، Yoast با اضافه کردن یک تگ کانونیک در HTML، از این مسئله مراقبت می کند. همان اصل را می تواند برای صفحات جستجو، فرم ها و هر نوع دیگری از محتوا که از پارامترها مانند URL ها برای اهداف ردیابی استفاده می شود، اعمال شود.

Self-Referencing Canonical Tag

  • رفع سایر مسائل تکراری محتوا

اگر محتوا در رتبه بندی قرار نگیرد و برای کاربران یا وب سایت هیچ ارزشی نداشته باشد، همیشه یک ایده خوب برای 301 است. در نظر داشته باشید که ترکیب دو قسمت از محتوا را در یک قطعه محتوا، بهتر از یک قطعه محتوا است اگر دقیقا کپی یکدیگر نیستند. این کار هر گونه تلاش برای لینک سازی و رتبه بندی سیگنال هایی که به صفحه جدید منتقل خواهند شد و کاربران نیز در آن فرود خواهند آمد را تضمین می کند. با این حال، اگر هنوز میخواهید کاربران را در صفحه ای از وب سایت خود نگه دارید، باید از تگ کانونیکال استفاده کنید. این کار به گوگل می گوید که شاخص سهام لینک را به نسخه کانونیکال فهرست و انتقال دهد، در حالی که نسخه قدیمی تکراری را در وب سایت نگهداری می کند و در دسترس کاربران وجود دارد. یک نمونه خوب از محتوای تکراری یا سیار مشابه که شما در سایت خود می خواهید اما نه لزوما در نتایج جستجو، تغییرات محصول است. برای سایت های تجارت الکترونیک، گوگل توصیه می کند که تغییرات محصول را به نسخه اصلی محصول تغییر دهد. بنابراین، اگر شما محصول سیاه، قرمز، سبز و بنفش داشته باشید، نسخه های قرمز، سبز و بنفش باید دارای یک پیوند کانونی باشند که به نسخه سیاه اشاره دارد. اساسا، محتوای یکسان است، به جز یک کلمه.

  • با حرص و ولع به سمت محتوای صنفی بروید

اگر شما محتوای خود را به اشتراک بگذارید، می توانید با استفاده از rel = canonical به اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما در رتبه بالا قرار دارد و نه ناشران شما. شما همچنین می توانید با محتویات دزدیده شده با این روش مقابله کنید. به جای درخواست محتوایی که باید حذف شود، سعی کنید یک تگ کانونیکال برای صفحه خود داشته باشید. اگر در حال حاضر این صفحه با محتوای شما هر گونه لینک های جدید به دست می آورد، آنها از نسخه اصلی در وب سایت شما بهره مند خواهند شد. بنابراین، در مورد محتوای صنفی شما، مطمئن شوید که از قدرت تگ های کانونیکال استفاده کنید.

اشتباهات رایج در استفاده از تگ کانونیکال

تگ های کانونیکال اگرچه در کنترل کامل شماست، شاخه ای از سئوی فنی می باشد و در برخی موقعیت های مشخص برای توزیع کردن کمی دشواری دارد. اشتباهات استاندارد سازی می تواند منجر به نمایش مشکلات در موتورهای جستجو و علناً باعث رتبه بندی پایین تر می شود. بدترین بخش این است که، اغلب زمان ها، خطاها برای مدت بسیار طولانی غیر قابل مشاهده می شوند.

  • Rel = canonical و نسخه موبایل

یک استباه رایج که افراد انجام می دهند، ارجاع خود به نسخه های URL موبایل خود با تگ کانونیکال است. روش صحیح این کار اضافه کردن یک تگ کانونی از URL تلفن همراه به URL دسکتاپ است و همچنین یک برچسب جایگزین دارد که از URL دسکتاپ به URL تلفن همراه اشاره می کند. تگ HTML درست برای این کار به این صورت می باشد.

<link rel=”alternate” media=”only screen and (max-width: 640px)” href=”http://m.example.com/page-1″> برای اشاره از URL دسکتاپ به URL موبایل و <link rel=”canonical” href=”http://www.example.com/page-1″>  برای اشاره از URL موبایل به URL دسکتاپ

  • تعیین محتوای بی ربط در تگ کانونیکال

تمام هدف تگ کانونی این است که مشکلات محتوای تکراری را حل کند. اگر شما سعی می کنید از آن فقط برای دسته بندی صفحات ویژه وب سایت بر روی کلمات کلیدی مختلف استفاده کنید، این کار به خوبی انجام نمی شود. گوگل سعی می کند بازی شما را درک کند. اگر فکر می کنید که دو مقاله یا مقالات بسیار شبیه به هم دارید (به عنوان مثال: “تاریخچه لپ تاپ ها” و “چگونه لپ تاپ ها به زندگی ادامه می دهند”)، شما می توانید یک نسخه را  استانداردسازی کنید، اما همیشه بهتر است به راحتی از تغییر مسیر 301 برای نسخه ضعیف تر به نسخه قوی تر استفاده کنید. یا اینکه هر دو را به یک نسخه قوی تر استاندارد سازی کنید.

  • مسائل HTTP و HTTPS

اغلب زمانی که افراد از HTTP به HTTPS ادغام می شوند، فراموش می کنند که تگ های کانون را نیز اصلاح کنند. بنابراین در حال حاضر، اگر چه شما وب سایت خود را در HTTPS اجرا می کنید،تگ های کانونی( کانونیکال) به گوگل می گوید که نسخه HTTP را به جای آن بررسی کند. اگر شما 301 را به درستی تنظیم کرده باشید، هدایت دوباره، گوگل را در یک حلقه ی بی پایان به HTTPS برمی گرداند.

 نتیجه گیری

بنابراین، اکنون می دانیم که تگ های کانونی می توانند بر روی رتبه بندی های شما تأثیر بزرگی داشته باشند. نتیجه این کار به صورت مستقیم به نحوه استفاده شما از آن ها بستگی دارد. این تگ ها را فقط به خاطر این که در وب سایت تان حضور داشته باشند اضافه نکنید، زیرا این کار می تواند بیشتر از منفعت خسارت و ضرر به وب سایت شما وارد کند.

به این مقاله امتیاز دهید:
5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تصویر شاخص تحقیق کلمه کلیدی بهترین روش تحقیق کلمات کلیدی برای سئو سایت

زمان مطالعه: 5 دقیقهتحقیق کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ اطلاعات ارزشمندی را برای کوئری هایی که بیشتر سرچ می شوند و مخاطبان بیشتری دارند، در اختیارمان قرار می دهد. ...

بیشتر بخوانیم
کاهش نرخ پرش 3 راهکار مفید برای کاهش نرخ پرش

زمان مطالعه: 6 دقیقههیچ کس نمی خواهد که نرخ پرش یا باونس ریت سایتش بالا باشد. بستن صفحه و سایت با سرعت بالا می تواند آسیب زیادی به سئو ...

بیشتر بخوانیم
مشکلات سئو 3 اشتباه فاحش سئو که رتبه سایت را نابود می کند!

زمان مطالعه: 5 دقیقهحتماً می دانید که برای موفقیت در فضای مجازی و اینترنت نیاز است که فرایند سئو به خوبی انجام گیرد. بهینه سازی برای موتورهای جستجو برای ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.