تفاوت UX وUI

ما همه این مکالمات را شنیده ایم، در خیابانهای از پایتخت های فن آوری جهان، بحث‌ هایی در مورد ” UX ” از یک محصول یا ” UI ” ضعیف یک وب سایت است .آیا این یک زبان مخفی است که هرگز به آن دسترسی نخواهید داشت؟

خب ، بله به مورد دوم ، اما نه به بقیه . مقاله زیر را بخوانید تا بفهمید که این شرایط چه معنایی دارند ، کدام شغل بهتر است یک طراح سایت UX یا یک طراح سایت UI.

UX=/UI

 نامهای مخفف

افرادی که شما استراق‌ سمع کردید در واقع دو حرفه را مورد بحث قرار می دهند که با گذشت  چندین دهه و ایده پردازی  برای قرن‌ ها ، توسط صنعت تکنولوژی به عنوان UX و  UI کاربر تعریف می‌شود . طراحی UX به طراحی واسط کاربر اشاره دارد در حالی که طراحی UI مسئول طراحی واسط کاربر است. هر دو عنصر برای یک محصول حیاتی هستند و با هم کار می‌کنند . اما با وجود رابطه حرفه‌ای آن‌ها ، نقش‌ها کاملا ً متفاوت هستند و به بخش‌های بسیار متفاوتی از فرآیند و نظم طراحی اشاره می‌کنند . طراحی سایت بیشتر تحلیلی و فنی است ، طراحی رابط کاربری نزدیک‌تر به چیزی است که ما به آن به عنوان طراحی گرافیک اشاره می‌کنیم ، هر چند که مسئولیت ها کمی پیچیده‌تر هستند . قیاسی وجود دارد که من دوست دارم در توصیف بخش‌های مختلف یک محصول ( دیجیتال ) استفاده کنم :اگر یک محصول را به عنوان بدنه انسان تصور کنید ، استخوان‌ها کد را نشان می‌دهند که به آن ساختار می‌دهد . اندام‌ها طراحی UX را انجام می‌دهند: اندازه‌گیری و بهینه‌سازی در مقابل ورودی برای توابع حمایت از حیات . و طراحی UI ، آرایش بدن – معرفی ، حس‌های و واکنش‌های آن را نشان می‌دهد . تجربه کاربر(UX) و رابط کاربر (UI) بعضی از شرایط خجالت آور و سوء استفاده شده در زمینه ما هستند. یک UI بدون UX مانند یک نقاش است که رنگ را بر روی بوم فاقد اندیشه رنگ می کند؛ در حالی که UX بدون UI شبیه قاب مجسمه ای است که هیچ کاغذی در آن نیست. یک تجربه عالی محصول با UX به دنبال UI آغاز می شود. هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند.

در زیر، من تاریخچه ، بحث و تعریف حول هر دوره را به طور دقیق تجزیه و تحلیل می‌کنم . اما اگر به آن‌ها اهمیت نمی‌دهید – برای یک توصیف ساده به انتهای هر بخش بپرید . و مطمئن شوید که از آمار حرفه‌ای زیر آن غفلت نمی‌کنید .

طراحی تجربه کاربر(UXD OR UED)

طراحی تجربه کاربر اولین راه برای طراحی محصولات است .

همانطور که در ویکی‌پدیا یافت می‌شود :

طراحی تجربه کاربر (UXD یا UED )فرآیند افزایش رضایت مشتری و وفاداری با بهبود قابلیت استفاده، سهولت استفاده و لذت ارائه شده در تعامل بین مشتری و محصول است.روشن است، درست است؟ خوب ، ممکن است بلافاصله به این نکته توجه کنید که با وجود آنچه که من در معرفی به آن اشاره کردم تعریف هیچ اشاره ای به تکنولوژی، بدون اشاره به دیجیتال ندارد و در بهترین حالت مبهم است. اما مانند همه حرفه ها، فرایند را فقط از چند کلمه غیرممکن می کند. برخی سردرگمی ها در تعریف واژه به خاطر جدید بودنش است . دون نورمن ، یک متخصص علوم شناختی و یکی از بنیان گذاران گروه مشاوره طراحی گروه نورمن نیلسن ، با اختراع این عبارت در اواخر دهه ۱۹۹۰  اعلام می‌کند که ” تجربه کاربر شامل تمام جنبه‌های تعامل کاربر نهایی با شرکت ، خدمات و محصولات آن است .” این بدان معنی است که صرف نظر از محیط آن، UX Design شامل هر گونه تعامل بین یک مشتری بالقوه یا فعال و یک شرکت است. به عنوان یک فرایند علمی می توان آن را به هر چیزی، چراغ های خیابانی، اتومبیل ها و غیره اعمال کرد. با این حال! علیرغم اصطلاح علمی، استفاده از آن از زمان آغاز به کار تقریبا به طور کامل در زمینه های دیجیتال بوده است؛ یک دلیل قابل بحث برای این است که صنعت در طول زمان اختراع اصطلاح، فوران کرد. یکی دیگر از دلایل قابل بحث که این بود که فقط یک راه فریب دهنده برای اصلاح یک عمل است که تا کنون برای صدها سال وجود داشته است به نام “تحقیقات بازار”؛ طراحان و طراحان عاشق فانتزی هستند. اما گیج نشوید، طراحی تجربه کاربر یک کار تحقیق بازار نیست. اگر چه این کار از بسیاری از تکنیک‌های مشابه برای دستیابی به هدف نهایی پیچیده استفاده می‌کند : ساختار ، تحلیل و بهینه‌سازی تجربه مشتری با یک شرکت و محصولات آن . اگر هرگز تجربه کاربر را در عمل ندیده اید ، از این واژه در کار استفاده نکنید ، هنوز هم دشوار است تصور کنید که طراحان تجربه چه کاری انجام می‌دهند . در CareerFoundry ما یک مسیر UX را توسعه دادیم که بر فرایندی تمرکز می‌کند که من برای نشان دادن این حرفه از آن استفاده خواهم کرد.

ice

اینجا یک نمونه از یادداشت‌های یک طراح UX وجود دارد .هدف از آن توسعه محصولات دیجیتال است ، اما تئوری و فرآیند می‌تواند به هر چیزی اعمال شود :

استراتژی و محتوا :

 • تحلیل رقیب
 • تحلیل مشتری
 • ساختار / استراتژی محصول
 • توسعه محتوا

نمونه‌سازی :

 • آزمایش / تکرار
 • برنامه‌ ریزی توسعه

اجرا و تجزیه و تحلیل:

 • هماهنگی با طراح رابط کاربر
 • هماهنگی با توسعه دهنده
 • پی‌گیری اهداف و ادغام
 • تحلیل و تکرار

بنابراین یک بازاریاب ، بخشی از طراح پروژه ، نقش UX پیچیده ، چالش برانگیز و چندوجهی است . شما می‌بینید که تکرار محصول ،  هم به آنالیز و یا آزمایش هم به نمونه سازی متصل است ، اما در واقع شما آن را بین هر یک از موارد دیگر در لیست قرار داده‌اید . در نهایت ، هدف ، اتصال اهداف کسب‌ وکار به نیازهای کاربر از طریق یک فرآیند آزمون و پالایش برای آن است که انتظارات هر دو طرف رابطه را برآورده ‌سازد .

در نتیجه :

 • طراحی تجربه کاربر، فرایند توسعه و بهبود تعامل با کیفیت بین یک کاربر و تمام جنبه های یک شرکت است.
 • طراحي تجربه کاربر ، مسئول دستيابي به فرآيند تحقيق، تست، توسعه، محتوا و نمونه برداري براي تست نتايج کيفي است.
 • طراحی تجربه کاربر، در تئوری عمل غیر دیجیتالی (علم شناختی) است، اما عمدتا توسط صنایع دیجیتال استفاده و تعریف شده است.

درسی که باید در اینجا یاد گرفت این است که اگر شما به جامعه‌شناسی ، در علوم شناختی ، در افراد و در محصولات عالی علاقه دارید ، تجربه کاربر یک مکان خوب است ؛ اما اگر شما این اصول را درک کنید و بیشتر متمایل به بصری باشید ، ممکن است به برادر آن نگاه کنید : طراحی واسط کاربر .

UI

طراحی رابط کاربر(UX)

اگر به پست‌های کاری برای طراحی واسط کاربر (UI) نگاه کنید ، اغلب تفسیرها از این حرفه را پیدا می‌کنید که شبیه به طراحی گرافیکی هستند . گاهی اوقات توسعه نیز به طراحی علامت‌ گذاری ، و حتی توسعه نهایی جلو بسط پیدا می‌کند .

اگر شما به تعاریف متخصص طراحی رابط کاربر(UX) نگاه کنید، اغلب توصیفاتی خواهید یافت که در طراحی تجربه کاربر یکسان هستند. حتی با اشاره به تکنیک های ساختاری مشابه.

پس کدام یک درست است ؟ پاسخ غم‌انگیز این است : هیچ کدام.

اما هر دو به هم نزدیک هستند . طراحی سایت حرفه ای واسط کاربر مانند طراحی تجربه کاربر یک نقش چند جانبه و چالش برانگیز است . آن مسئول انتقال یک محصول ، تحقیق ، محتوا و چیدمان یک محصول جذاب ، هدایت‌کننده و واکنشی برای کاربران است . همچنین حوزه‌ای است که برخلاف UX یک حرفه دیجیتال است ، طبق تعریف فرهنگ لغت .

بیایید نگاهی سریع به مسئولیت‌های طراح رابط کاربر بیندازیم :

نگاه کنید و احساس کنید:

 • تجزیه و تحلیل مشتری
 • تحقیقات طراحی
 • نام تجاری و توسعه گرافیک
 • راهنمای کاربر / داستان خط

پاسخگویی و تعامل:

 • نمونه سازی  UI
 • تعامل و انیمیشن
 • سازگاری با تمام اندازه صفحه نمایش دستگاه
 • پیاده سازی با توسعه دهنده

به عنوان یک طراح تصویری و تعاملی ، نقش رابط کاربر برای هر رابط دیجیتالی و برای مشتریان یک عنصر کلیدی برای اعتماد به یک برند حیاتی است . در حالی که خود برند هرگز تنها مسئولیت طراح رابط کاربر را برعهده نگرفته است ، ترجمه آن به محصول بستگی دارد.

در نتیجه:

 • طراحی رابط کاربری مسئول انتقال نقاط قوت و دارایی های برند به یک رابط محصول است تا بهترین تجربه کاربر را افزایش دهد.
 • طراحی رابط کاربر فرآیند بصری هدایت کاربر از طریق رابط کاربری محصول از طریق عناصر تعاملی و در همه اندازه / سیستم عامل است.
 • طراحی رابط کاربری یک زمینه دیجیتالی است که شامل مسئولیت همکاری و کار با توسعه دهندگان یا کد می شود.

یا در شرایط مشابه، طراحی UI یک محصول را تولید می کند: پوست – نمایش بصری / گرافیکی محصول است. احساسات – واکنش پذیری محصول و تعامل در پاسخ به ورودی کاربر و یا محیط های صفحه نمایش های مختلف. و آرایش – راهنمایی ها، راهنمایی ها و دستورالعمل های محصول است که بصری کاربران را از طریق تجربه خود هدایت می کند.

دلیل نوشتن این مقاله :

مایلم به سرعت انگیزه‌های پشت این پست را بیان کنم . اول اینکه ، به نظر می‌رسد نیاز روشنی برای مقاله‌ های بیشتری از این نوع وجود دارد چون من تعدادی متخصص را دیدم که به طور عمومی تفاوت‌های طراحی UX و  UI را تعریف می‌کنند. همان طور که بارها و بارها گفته‌ام ، زمینه‌ها سردرگم هستند. امید من این است که مبتدی یا متخصص ، شما می‌توانید چیزی دور از این مقاله بردارید و آن را با دیگران شریک شوید که به اندازه افرادی که پست شغلی را می‌نویسند ، گیج می‌شوند . دوم ، اگر شما به یادگیری هم یا هر دوی این رشته‌ها علاقه‌مند باشید ، امیدوارم این تعریف آن‌ها به اندازه کافی روشن باشد که شما تصمیم بگیرید با آن شروع کنید ، یا اینکه ممکن است برای شما به عنوان یک حرفه آینده جذاب‌تر باشد .اما بالاخره ، برای تحریک مکالمه نیز مهم است . کم‌ترین شکی نیست که در این مورد بحث و جدل وجود دارد. من ذاتا ً امیدوارم که برخی از خوانندگان دوست‌داشتنی با من مخالفت کنند و شما آن را در انظار عمومی بیان کنید . اگر صنعت ما گیج کننده است ، وظیفه ما است که آن را کنترل کنیم.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

تجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول را به شکلی ...

بیشتر بخوانیم
اصول کلیدی در قابلیت استفاده سایت

امروزه قابلیت استفاده به یک وسیله و کالای مناسب تبدیل شده است. در طول چند سال گذشته، ما از استاندارد های خاصی در طراحی وب سایت استفاده کرده ایم. برای ...

بیشتر بخوانیم
بهبود وفاداری مشتری توسط UX

وقتی یک پیوند اعتماد بین یک شرکت و مشتری های آن شرکت برقرار می کنید، شما این رابطه بین سرویس دهنده و مشتری را حفظ و پیگیری می کنید. ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.