زمان مطالعه: 6 دقیقه

طراحی سایت فونتتایپوگرافی (صفحه آرایی) یکی از بخش‏های پرارزش و ابتکار آمیز/خلاق طراحی سایت است، ولی در مقابل می‏تواند مایوس کننده‏ ترین مبحث نیز محسوب گردد. برای اکثر طراحان، کار با فقط یک یا دو فونت می‏تواند به حد کافی چالش برانگیز باشد، با این حال برخی شدیداً خواستار استفاده از سه، چهار و پنج فونت یا حتی بیشتر در طراحی‏هایشان هستند. برخی افراد در ایجاد سایت‏هایی با تایپوگرافی پیچیده سرآمد هستند، در حالیکه برخی دیگر به طرز ناراحت کننده‏ای در این کار شکست می‏خورند.به خواندن و مطالعه ادامه دهید تا به ترفندها و شگردهای ایجاد طرح‏های معرکه و عالی با فونت‏های (متون) پیچیده برای وبسایت‏ها پی ببرید، و همینطور نمونه‏ های برجسته از سایت‏هایی کهاین کار را درست انجام می‏دهند و آنهایی که این کار اشتباه انجام می‏دهند.

  1. به اندازه (مقیاس) و نسبت (تناسب) دقت کنید.

فونت‏های متعدد زمانی در کنار هم مناسب‏ اند که دارای اندازه‏ و نسبت مشابهی باشند. برای مثال، فونت‏های Georgia و Verdana شکل مشابهی دارند، گرچه یکی از آنها serif و دیگری sansserif می‏باشد. همین امر برای فونت‏های TimesNewRoman و Arial باریک نیز صدق می‏کند. به کاراکترهای خاص و همینطور کل کلمات در هر فونتدقت کنید تا به این شباهت پی ببرید.

لزومی ندارد که فونت‏ها دارای اندازه و نسبت مشابه باشند. آنچه که شما باید در جستجوی آن باشید یا فونت‏هایی هستند که شباهت بسیار زیادی باهم دارند یا فونت‏هایی که تفاوت بسیار زیادی باهم دارند. بطورکل فونت‏هایی که از “یک نوع مشابه” هستند، زمانی که در کنار یکدیگر قرار می‏گیرند، عجیب بنظر می‏آیند. فونت‏هایی که مشابه هستند همچنین در اکثر موارد دارای وزن و حجمی مشابه بر روی صفحه نمایش می‏باشند، در حالیکه فونت‏هایی که باهم تفاوت دارند، می‏توانند برای تاکید بر بخش‏های خاص سایت به راحتی کنار یکدیگر قرار گیرند.

فونت طراحی

  1. فونت‏ها را با رنگ یا سبک، یکسان و یکدست کنید.

اگر شما از شش فونت مختلف را با ده رنگ مختلف و چهار سبک متفاوت در سایت خود استفاده کنید، احتمالاً فقط سبب می‏شود بازدیدکنندگان احساس سردرد و سرگیجه داشته باشند (اگر به مدت طولانی در سایت پرسه بزنند). با اینکه لزومی ندارد تنها از یک رنگ یا یک سبک استفاده کنید، ولی بایستی در بکارگیری آنها دقت بیشتری داشته باشید.

تبلیغات

فونت طراحیتا جایی که امکان دارد، سعی کنید از رنگ‏هایی استفاده کنید که در میزان فام (ته رنگ) یا خلوص رنگ شباهت داشته باشند. شما می‏خواهید که رنگ‏ها باهم تلفیق شوند نه اینکه مغایرت و ناهماهنگی داشته باشند.

در خصوص سبک فونت‏ها آزادی عمل بیشتری دارید، ولی مطمئن شوید سبک‏هایی که انتخاب می‏کنید با حجم موجود و تاکید فونت‏های ویژه انتخاب شده هماهنگی داشته و معقول بنظر برسند. همچنین می‏توانید فونت سنگین‏تر را مورب (italic) کنید تا کمی از وزن آن بکاهید، یا یک برچسب محکمی به یک فونت سبک‏تر بیافزایید تا بتوانید آن را با فونت‏های سنگین‏تر بر روی صفحه وب‏تان همساز و هماهنگ کنید.

زیرخط دار کردن فونت‏ها، هم بر فونت‏های سبک و هم بر فونت‏های سنگین تاکید می‏کند، بدون اینکه آنها را از آنچه که بودند سنگین‏تر جلوه دهد.طراحی فونت

  1. به اولویت و اهمیت فونت‏های مختلف توجه داشته باشید.

به این مبحث قبلاً کمی اشاره شد، ولی طبیعتاً بایستی به اولویت و اهمیتی که برخی فونت‏ها دارند توجه داشت. برخی فونت‏ها نسبت به برخی دیگر، توجه بیشتری را به خودشان جلب می‏کنند. این امر به این دلیل است که استفاده از فونت‏های متعدد هم بطور شگفت انگیزی جالب بوده و هم خوب از آب درآوردن آن بسیار کار سختی است.شما می‏توانید به چند روش فونت‏های سنگین‏تر یا سبک‏تر را متعادل سازید. رایج‏ترین روش افزایش یا کاهش اندازه فونت است. همچنین بکارگیری سبک‏ها و تزیینات مختلف برای فونت (مورب، ضخیم، زیرخط دار و غیره)، به تاکید بر اکثر فونت‏ها یا کاهش تاکید بر آنها کمک می‏کند.

تغییر رنگ یک فونت نیز می‏تواند مفید و کارساز باشد. اگر صفحه آرایی شما عمدتاً سیاه است، افزودن سایه‏های خاکستری برای کم کردن تاکید بر بخش‏های خاص، نتیجه واقعا خوبی در بر دارد. در واقع، خاکستری کردن متون خاص حتی وقتی طرح شما رنگارنگ باشد نیز کارساز است (برای یکدست کردن چیزها، مطمئن شوید که رنگ خاکستری تنها دارای مقدار کمی از یکی از رنگ‏های اصلی در تایپوگرافی شما می‏باشد).وب سایت فونت

  1. از چیزهایی که زیادی شبیه هستند اجتناب کنید.

فونت‏های یکسان فریب دهنده‏اند. برای مثال، استفاده از فونتی نظیر Georgia و Garamond دقیقا در کنار یکدیگر، کاربرد زیادی نداشته و می‏تواند سبب شود یکی از فونت‏ها یا هر دو کمی غیرمعمول بنظر برسند. افراد غیر طراح زیادی هستند که در واقع تفاوت‏های بین فونت‏ها را درک نکرده و تصور می‏کنند که آنها فقط عجیب به نظر می‏آیند ـ نه کاملاً درست. این توصیف را می‏توان در رابطه با فونت‏های Verdana و Tahoma یا Arial و Helvetica نیز بکار برد.

  1. متن اصلی را خوانا جلوه دهید.

با اینکه استفاده از صفحه آرایی شیک می‏تواند در راهنما‏، سرصفحه‏ها و دیگر بخش‏های سایت شما واقعا مفید باشد، ولی متن اصلی در قطعه‏های بزرگ با رویه‏های متعدد سازگاری ندارد.از یک رویه استفاده کنید و ترجیحاًبرای کل سایت. فونتی را بکار گیرید که به راحتی قابل خواندن بوده و همچنین از نظر نسبت و حجم با دیگر فونت‏های موجود در سایت شما مطابقت داشته باشد.فونت

  1. از سبک‏های مختلف برای یک فونت چشم پوشی نکنید.

ما در رابطه با اینکه سبک‏های مختلف و تزیینات فونت تا چه اندازه می‏تواند اولویت و اهمیت عوامل مختلف صفحه‏ آرایی را تغییر دهد، سخن گفتیم. اما چیزی که بسیاری از طراحان از آن چشم ‏پوشی می‏کنند، استفاده از سبک‏ها، اندازه‏ها و تزیینات مختلف برای دستیابی به ظاهر یک صفحه آرایی ترکیبی است درحالیکه همچنان کاملاً با فونت‏های مناسب برای وب سروکار دارند. این تکنیک همچنین برای طراحانی که به تازگی شروع به کار با صفحه آرایی وب کرده‏اند، عالی می‏باشد، به این خاطر که این تکنیک بسیاری از مسائل رایج مربوط به اندازه و نسبت بین رویه‏های مختلف را رفع می‏کند. سبک‏های مورب، ضخیم، حروف کوچک، حروف بزرگ و دیگر سبک‏ها را در فونت‏های یکسان باهم ترکیب کنید تا به رویه‏های ترکیبی دست یابید، بدون اینکه دچار سردرد و سرگیجه شوید.

  1. تایپ فونت

 

وب سایت فونت

طراحی وب فونت

  1. به غریزه و استعداد‏های خود اعتماد داشته باشید.

این موضوع احتمالاً مهمترین قسمت این لیست است. هر زمان که در حال طراحی چیزی هستید، باید اغلبیک قدم از آن دور شده و به کل تصویر نگاهی بیاندازید. اگر چیزی بنظرتان خوب نبود یا احساس خوبی درباره آن نداشتید، آن را حذف کنید.

صفحه آرایی از این قاعده مستثنی نیست. اگر یک فونت خاص بکارتان نیامد، بایستی حذفش کنید. در اینگونه موارد، شما دو انتخاب دارید: آن فونت را حذف کرده و از فونت دیگری که بهتر است استفاده کنید، یا اینکه کل فونت‏های دیگر را کنار گذاشته و به دنبال فونت‏هایی باشید که با آن فونتی که ایجاد مشکل کرد همخوانی داشته و بهتر به نظر بیاید. تصمیمی که می‏گیرید، به فونتی که بیشتر به آن دلبستگی دارید (بیشتر با آن سروکار دارید) بستگی دارد.

نمونه‏هایی از صفحه آرایی‏های عالی و فوق العاده

در اینجا مجموعه‏ای از سایت‏هایی را مشاهده می‏کنید که از فونت‏های متعدد بطور فوق العاده‏ای استفاده کرده‏اند. اکثر آنها بین سه تا پنج فونت را بکار بردند، و اغلب اوقات به روشی بسیار خلاقانه (حداقل در یک مورد است که & در عنوان با فونتی متفاوت با دیگر بخش‏های سایت نوشته شده است).

font website

 

 

به این مقاله امتیاز دهید:
3.3/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

طراحی سایت با قالب آماده مزایا و معایب طراحی سایت با قالب آماده

زمان مطالعه: 5 دقیقهاگر قصد راه اندازی کسب و کار خود را دارید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید و برای راه اندازی وب سایت تان نمی دانید ...

بیشتر بخوانیم
انتخاب نام دامنه 11 راهنمایی برای انتخاب نام دامنه مناسب

زمان مطالعه: 7 دقیقهبه نظر شما کدام یک سخت تر است؟ انتخاب نام فرزند یا نام دامنه برای سایت؟ برای انتخاب نام فرزندتان می توانید از منابع مختلفی ایده ...

بیشتر بخوانیم
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

زمان مطالعه: 15 دقیقهسئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO ...

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.