بهبود طراحی رابط کاربری از طریق تایپوگرافی بهتر

طراحی موثر و تایپوگرافی زیبا دست در دست هم هستند. این نظریه به ویژه زمانی درست است که شما طراحی رابط کاربری را در نظر می گیرید، در حقیقت محتوای متن را تشکیل می دهد و یا در بعضی موارد کل یک رابط داده شده است. این حس از همکاری ممکن است در بهترین حالت در مورد این باشد که فونت به کار رفته برای طراحی رابط کاربر زمانی بهترین بازده را دارد که ناشناس و نامحسوس باشد. در مقاله ی اولیور ریچنشتاین “” اغلب به بحث در مورد تایپوگرافی رابط دیجیتالی اشاره شده است، یکی از مهم ترین نکات مربوط به جای متن در طراحی رابط کاربری ارائه می دهد: “یک طراح بزرگ می داند که چگونه باید با یک متن به عنوان محتوا رفتار و کار کند، او متن را به عنوان یک رابط کاربری پردازش می کند” در حالی که بهینه سازی تایپوگرافی شامل حداکثر خوانایی، قابلیت دسترسی و تعادل گرافیکی است، اما بخش اعظم آن در مورد قابلیت استفاده و کاربردی بودن است. وقتی که تعاملات کاربر با متنی در یک صفحه در نظر بگیریم، طراح مجبور است با عناصر اضافی نظیر تعادل، اعتماد، سلسله مراتب و ساختار مواجه شود. در نهایت، هدف این است که هر گونه اختلاف بین بیننده و رابط را کاهش و حذف کند. اهمیت تایپوگرافی به طراحی رابط کاربری نمیتواند کم اهمیت باشد و بهبود طراحی تایپوگرافی شما یک گام مهم در بهبود رابط کاربری شما است.

Design User Interface

چه چیزی یک فونت UI خوب میسازد؟

مقیاس پذیری: وقتی دنبال یک فونت خوب برای استفاده در طراحی UI هستید، تعدادی از ویژگی های مورد نیاز وجود دارد. بسیاری از  UI ها باید در تنظیمات و اندازه های مختلف مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین فونت های انتخاب شده باید به خوبی تمام آن اندازه ها را نمایش دهد. بسیاری از قلم ها زمانی که در اندازه های بزرگتر تنظیم می شوند، به راحتی قابل خواندن هستند و به نظر عالی می رسند، اما قلم هایی با شکل های بسیار نازک و یا طرح های بیش از حد پیج و خم دار در تنظیمات کوچکتر شروع به شکست می کنند. حتی بساری از فونت های معمولی و نه بیش از حد تزئینی در سایز کوچک شروع به ایجاد مشکل می کنند. اگر فونتی برای برچسب های کوچک در UI و همچنین سرفصل های بزرگ تر استفاده می شوند، پس باید مطمئن باشید که آن فونت ابتدا برای خوانا بودن و سپس برای تبدیل به هر اندازه ای توانایی لازم را دارد.

فرم نامه های واضحِ قابل شناسایی: بسیاری از سبک حروف یا فونت ها دارای فرم نامه ی مشخصی هستند که غیر قابل تشخیص از دیگر فونت ها در همان مجموعه هستند. این می تواند خواندن متن آن رابط را بسیار سخت کند. بیشتر از حروف، طرح ها و اعداد در بسیاری از مواقع در مقابل ویژگی های متنوع فونت ها در یک پروژه نادیده گرفته می شوند. مثال زیر نشان گر فونت Gill Sans است. اریک گیل “۱” را در Gill Sans بدون پرچم طراحی کرد،و آن را تقریبا غیرقابل تشخیص در برابر حرف بزرگ”I” و حرف کوچک “I”ساخت. با نگاهی به مثال زیر، می توانید ببینید که تمام سه شکل این فرم تقریبا یکسان هستند.

فونت و سبک حروف

تنوع وزن ها: یکی دیگر از مشخصه های ارزشمند برای نگاه کردن به یک متن یک وزن متنوع است. این تنوع به شما این امکان را می دهد که همان فونت را به روش های محتلفی تنظیم کنید، این می تواند تا حد زیادی به نیاز مقیاس پذیری که در بالا ذکر شد کمک کند، بدون در نظر گرفتن زمانی که تنظیم عنوان ها و پاراگراف ها به میان می آیند. یک طرح حروف خوب به شما یک انتخاب بزرگ برای رابط کاربری تان را ارائه می دهد.

نکاتی در تنظیم نوع در UI

استفاده از نکات بالا برای انتخاب یک متن مناسب اولین قدم است، اما دانستن اینکه چگونه این نوع را در طراحی رابط کاربری خود تنظیم کنید اهمیت برابر دارد. در ادامه برخی از مراحلی که می توانید در تنظیم نوع استفاده کنید را ذکر می کنیم:

اندازه متن بزرگ و کوچک: مانند مقیاس پذیری، نحوه تنظیم نوع ممکن است در یک وضعیت خاص کار کند، اما زیر فشار بزرگ یا کوچک شدن سایز می شکند. آیا این UI شما را از بین می برد؟ همانطور که اکثر رابط کاربرها نیازمند عناصر در ابعاد مختلف هستند، تست متن خود را در مقیاس های مختلف تنها راه برای اطمینان از داشتن محصول نهایی قابل خواندن است.

سناریو ها را در نظر بگیرید: هنگام طراحی متن مورد استفاده در رابط کاربری خود، سناریو های مختلفی را در نظر بگیرید و متن را برای متناسب سازی آن ها تطبیق دهید. به عنوان مثال، چه زمانی اتفاق می افتد که UI شما باید یک پیام هشدار را نمایش دهد؟ این یکی از موارد یک رابط کاربری ای ست که در شرایط ایده آل کار می کند، اما نشانه یک طراحی رابط کاربری عالی زمانی ست که در هر رویداد خاص می ایستد.

استفاده از کپی حقیقی: زمانی که شما در حال انجام آزمایشاتی در مورد مقیاس متن UI هستید و روی سناریو های مختلفی کار می کنید، بسیار مهم است که با متن واقعی کار کنید. متن لورم ایپسوم در بعضی موارد می تواند مفید باشد، اما در طراحی UI، حروف و کلمات و جملاتی که شما استفاده می کنید، مهم ترین جزء طراحی می باشند. به این ترتیب، لازم است تصمیم بگیرید که کلمات مورد استفاده خود را قبل از اینکه شما شروع به تنظیم نوع در طراحی تان کنید مشخص کنید.

درخواست یک نظر: اگر شما در حال طراحی یک رابط کاربری هستید، احتمالا می دانید که متن چه می گوید و رابط کاربری چه کار میکند. این به این معنی ست که جنبه های طراحی که ممکن است برای اکثر مردم فورا واضح نباشد، ممکن است در آزمایش اولیه لغزش داشته باشد.

نتیجه

هنگامی که متن بک عنصر کاربردی را ارائه می دهد، یک فهرست یا عنوان هدایت را بازگو می کند، این متن UI است و تمام شیوه های طراحی رابط کاربری به شکل انتخاب شده شما اعمال می شود. وقتی که مایل به داشتن رابط کاربری موفق و قوی هستیم ، هیچ جایی برای یک تایپوگرفی ضعیف نیست. متنی که به خوبی میزان می شود و به اندازه کافی انعطاف پذیر است که در شرایط مختلف مورد استفاده قرار بگیرد، کلیدی برای سادگی استفاده از تجربه مشاهده طراحی شماست. پیاده سازی این مراحل و پیروی از این اصول، شما را بر دیگر رابط های کاربری برتری می دهد و نشانه ای از طراح رابط کامل شده است.

UI design

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

تجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول را به شکلی ...

بیشتر بخوانیم
رابط کاربری انواع طراحی سایت بر اساس رابط کاربری

انواع طراحی سایت به روش های مختلف طراحی سایت در نگاه طراحی رابط کاربری و طراحی های بصری اشاره دارد. در یک تعریف کلی طراحی سایت یک کار هنرمندانه، ...

بیشتر بخوانیم
طراحی بنر تبلیغاتی رازهای طراحی بنر تبلیغاتی موفق

بنر تبلیغاتی یکی از راههای تبلیغات در سایت های پرترافیک برای بیشتر دیده شدن وبسایت شماست. برای مثال ممکن است شما در سایت های خبرگزاری یا وبسایت های معروف ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.