زمان مطالعه: 9 دقیقه

در این مقاله قصد داریم در مورد اعتماد از طریق طراحی سایت صحبت کنیم، اینکه در مورد تجربه کاربری اعتماد به چه معناست، مشکلات بالقوه کدامند و چطور ما به عنوان طراحان سایت میتوانیم نقش مهمی در تاثیر گذاری بر آن بازی کنیم. مهمه که این مقاله را بخوانید، به من اعتماد کنین.

اعتماد در وب بسیار مهم است. معمولا عامل محدود کننده ای است که تعیین میکند یک کاربر عمل مورد نظر ما را انجام میدهد یا خیر. خرید کردن از یک وبسایت تجارت الکترونیک، استخدام کسی بر اساس نمونه کار ها و یا حتی پذیرش مشاوره یا نظر پست یک وبلاگ همگی پیش از هرچیز نیازمند اعتماد هستند.

با این حال سخترین جایی که میتوان فهمید که به چه کسی باید اعتماد کرد روی وب است و بنابراین اعتماد کالایی کمیاب اما بسیار با ارزش است.

جنبه هایی از جمله، شایستگی، قابلیت اطمینان، صداقت و امنیت همه میتوانند در سطح اعتماد ما به دیگری اثر داشته باشند. البته بسیاری از این صفات میتوانند تنها در طول زمان و با تعامل مستمر ارزیابی شوند. در نهایت، با این حال، باید برای اولین بار به کسی اعتماد کنید، قضاوتی که تنها میتوان بر اساس اطلاعات موجود انجام داد. در مورد یک وبسایت، اینکه چطور به نظر میرسد و اینکه چقدر خوب عمل میکند میتواند عواملی مورد توجه در این قضاوت ها باشند.

بسیاری از کسب و کارها، مانند آمازون، در حال حاضر به طور کامل صرفا به صورت آنلاین وجود دارند.

این روزها، بسیاری از شرکت ها و خدمات که صرفا آنلاین فعالیت میکنند. در چنین مواردی افراد تجربه پیشینی در دنیای واقعی نخواهد داشت که به او در تصمیم گیری برای اعتماد به (و در نتیجه استفاده از) یک برند تجاری کمک کند. یک وبسایت تنها نقطه ارتباط خواهد بود، اولین (و یا تنها) منبع اطلاعت در دسترس برای تعیین اینکه آیا آنها شایسته اعتماد، توجه و زمان فرد هستند یا خیر. حتی اگر حضور در دنیای واقعی هم وجود داشته باشد بسیار احتمال دارد که وبسایت اولین تجربه شخص از یک برند باشد. زمانی که متوجه این موضوع شویم، خواهیم دید که طراحی سایت تا چه حد در ارتباط با اعتماد اهمیت دارد.

برای تاکید بر این موضوع، پروژه اعتبار سنجی وب استنفورد موضوع زیر را پیدا کرده:

نزدیک به نیمی از مصرف کنندگان (یا ۴۶٫۱%) در مطالعه اعتبار سنجی،سایت هایی مبتنی بر جاذبه های طراحی تصویری کلی سایت از جمله طرح ها، تایپوگرافی، اندازه فونت و طرح های رنگی را ارزیابی کردند.

سطح حرفه ای طراحی این حس را القا میکند که مقدار قابل توجهی زمان و پول سرمایه گذاری شده است که بیشتر نشان میدهد سطحی از تعهد ایجاد شده تا از نتیجه موفقیت آمیز و در نتیجه بازگشت سرمایه گذاری اطمینان حاصل شود.

از سوی دیگر، طراحی آماتور، عملکرد ضعیف و اشتباهات و بهم ریختگی عدم سرمایه گذاری، عدم رسیدگی و در نتیجه عدم تعهد به پروژه یا کاربر را القا میکند.

حالا که به این نتیجه رسیدیم که طراحی سایت میتواند بر اعتماد اثرگذار باشد، اجازه دهید به برخی مسائل خاص بپردازیم.

شخصیت طراحی سایت

اعتماد چیزی است که بین انسان های واقعی ایجاد میشود، اما در شبکه جهانی وب، سایت ها در میان این رابطه قرار میگیرند. اگر وبسایتی از شخصیت و احساسات دوری کند، کاربر برای شناسایی افراد پشت وبسایت و ایجاد ارتباط با برند به صورت معنی دار با سختی روبرو خواهد بود. با این حال، شخصیت و صداقت گاهی با این ترس که چنین چیزهایی ممکن است به نظر غیر حرفه ای برسید و کاربر را دور کند، به عمد از طراحی حذف میشود.

“هممم …، به نظر آشنا میرسه”

عکاسی استاک کلیشه ای مثالی از این دست است. همه ما دختران جذاب، جوان و آماده کمک رسانی مرکز تماس و همه افراد حرفه ای به شدت خوشحال در جلسات کاری را دیده ایم. در حالی که چنین تصاویری میتواند در موقعیتی قابل قبول باشد، کاربران پشت پرده آن را میبینند. این تصاویر نشان دهنده عدم صداقت هستند و این تصور را ایجاد میکنند که چیزی برای مخفی کردن وجود دارد.

اگر علاقمند به موضوع شخصیت در وب هستنید؛ طراحی برای احساسات نوشته آرون والتر را حتما بخوانید. آرون والتر همچنین طراح ارشد تجربه کاربری در میل چیمپ (Mailchimp) است.

میل چیمپ یک سرویس است که حول چیزی که میتواند به طور بالقوه وقت گیر باشد ایجاد شده؛ ساخت ایمیل خبرنامه. از طریق برند تجاری سرگم کنندشان، که توسط نماد دوست داشتنی این شرکت فِرِدی فون چیمپنهیمر انجام میشود، این روند را بسیار لذت بخش تر کرده اند.

آنها اطمینان حاصل میکنند شخصیت قدرتمندشان از طریق سایت با استفاده از راهنمای عمومی برای هر کسی که محتوایی برای میل چیمپ تولید میکند، انتقال یابد. میل چیمپ اهمیت شخصیت و لحن صدا را تشخیص داده است.

محتوای ما دارای قدرت است. لحن مناسب صدا میتواند سردرگمی یک فرد را به اعتماد، بدبینی را به خوش بینی و خستگی را به کنجکاوی تبدیل کند. لحن صدا اشتباه میتواند علاقه کسی را به دلخوری و سرخوردگی را به خشم کامل تبدیل کند.

راه های بسیاری برای برقراری ارتباط شخصیت از طریق وبسایت وجود دارد؛ مثل رنگ ها و فونت هایی که برای انتقال لحن خود از آن استفاده میکنید. وبلاگ ها و صفحه “درباره ما” میتوانند محل هایی عالی برای کمی غیر رسمی تر بودن و استفاده از لحن محاوره ای هستند. این صفحات برای نشان دادن چهره واقعی و شخصیت افراد پشت وبسایت استفاده کنید و در انجام این کار از کمی خلاقیت و سرگرمی هراس نداشته باشید.

اثبات اجتماعی در کسب و کار

اثبات اجتماعی یکی مفهوم روانی است که میگوید مردم تمایل به پیروی از هدایت سایر افراد هستند و برای راهنمایی به دیگران نگاه میکنند. اگر دیگران چیزی را امن تلقی کنند، یک فرد در استفاده از آن راحتتر خواهد بود. کسب و کار ها قادر هستند با برجسته کردن نظرات مثبت از اثبات اجتماعی به عنوان اهرمی به نفع خود استفاده کنند. تجربه خوب دیگران نشان قابل اطمینان بودن و اعتبار است و اعتماد را به چشم افراد افزایش میدهد.

این روش ها را میتوانبا استفاده از کسانی که نظرشان بسیار ارزشمند است، مانند هنرمندی مشهور یا متخصص آن زمینه یا در مورد شبکه های اجتماعی، دوستان و خانواده خود، گسترش داد.

رسانه های اجتماعی روش کسب و کار آنلاین مردم را تغییر داد. مردم عادی حالا تمایل دارند و قادرند تجارب خود را (خوب یا بد) فورا با تمام دوستان، خانواده، همکاران، آشنایان و دنبال کننده هایشان و بسیاری دیگر پیش از هر زمان دیگر به اشتراک بگذارند. تجارب منفی فردی این پتانسیل را دارند که فوق العاده برای کسب و کارها مخرب باشند که همین باعث شده تا برند ها حضور قدرتمندی در رسانه های اجتماعی را برای کاهش چنین مسائلی اتخاذ کنند.

امنیت طراحی سایت

به یک بادیگارد با کت شلوار کاملا مشکی مارک آرمانی بیشتر اعتماد میکنید تا یک پسر با شلوار جین پاره و تی شرت گریتفول تیکه تیکه، اینطور نیست؟ ظاهر میتواند تا حد زیادی درک افراد را تحت تاثیر قرار دهد و ما میتوانیم زمانی که سایتی را طراحی میکنیم این تصویر ذهنی را با خود حمل کنیم. –آرون والتر، در کتاب طراحی برای احساسات در مورد وب سایت های تجارت الکترونیک یا هر سایتی که اطلاعات حساسی را مدیریت میکند اعتقاد دارد که سطح امنیت به طور واضح نگرانی بسیار بزرگی برای کاربر است.

اما در حالی که پروتکل هایی مانند SSL و سطوح رمزگذاری بسیار مهم هستند، بسیاری از کاربران به طور کامل آن ها را درک نمیکنند و یا حتی از هیچ کدام از آنها آگاه نیستند. قضاوت در مورد اینکه به چه کسی در مورد اطلاعات خود اعتماد کنیم بیشتر مبتنی بر درک آنها از سطح امنیت است.

برای مثال، یک پژوهش و پس از آن یک مقاله در وب سایت موسسه بایمارد (Baymard) نشان داد که کاربران برخی از قسمت های وبسایت را امن تر از قسمت های دیگر درک میکنند چراکه آن قسمت ها از لحاظ بصری تقویت شده و با مرز، یا بلوک یا رنگ خاصی احاطه شده بودند.

آفیس دیپات (OfficDepot) یکی از نمونه های موسسه بایمارد است که از تقویت بصری در فیلدهای فرم های حساس استفاده میکند.

نمایش مهر و موم های امنیتی شناخته شده مانند TRUSTe و Symantec’s VeriSign به صورت برجسته میتواند به کاربر حس اطمینان دهد و موجب افزایش اعتبار سایت شود.

این موارد بیش از پیش اینکه چگونه طراحی سایت در تمایل کاربر به اعتماد به یک وبسایت اهمیت دارد را برجسته میکند. این همچنین نشان میدهد که قسمت هایی از سایت که اطلاعات حساس را دربر دارند تحت بررسی فزاینده ای قرار دارند و بنابراین هرگونه اشتباه به هر شکل (طراحی، عملکرد، املاء کلمات) میتواند مخربتر از هر جای دیگر عمل کند.

قراردادها در طراحی سایت

ما برای استفاده و حرکت موفق در وب بر کنوانسیون ها تکیه میکنیم. ما انتظار داریم که همه چیز با یک روند خاص انجام شود؛ برای مثال کلیک کردن روی آرم وبسایت باید ما را به صفحه اصلی هدایت کند. وقتی همه چیز تابع انتظارات پیش میرود احساس راحتی بیشتری داریم و باعث ایجاد اعتماد به نفس و حس آشنایی میشود، مواردی که برای ایجاد اعتماد ضروری است.

این واقعیت که افرادی که سایت را میساختند آنقدر برایشان مهم نبوده که همه چیز را آشکار و آسان کنند میتواند حس اعتماد ما به سایت و ناشران آن را خدشه دار کند –استیو کروگ؛ کاری نکن فکر کنم.

از طرف دیگر، زمانی که همه چیز آنطور که انتظار میرود کار نمیکند ما احساس سردرگمی و ناامیدی میکنیم و بعید است به چیزی که قادر به پیشبینی آن نیستیم اعتماد کنیم. مانند که استفاده از قراردادها، احساس عدم اطمینان میتواند با روش هایی دیگر مثل پیام خطاهای موثر و بازخورد مشتری مناسب که استفاده پذیری را افزایش میدهند کمرنگ شود. برای مثال تصور کنید وقتی ایمیل تایید خرید خود را دریافت میکنید چقدر حس بهتری دارید.

در حالی که ممکن است فکر کنید که دنبال کردن قرارداد ها ممکن است خلاقیت شما به عنوان طراح را خاموش کند باید قانون تجربه کاربری اینترنت یاکوب نیلسنس را به یاد داشته باشید: “کاربران بیشتر وقت خود را در سایت های دیگر صرف میکنند”.

نتیجه نهایی

چند هفته پیش ما به یکسری الگوهای تیره در وب سایت و طراحی تجربه کاربری نگاه کردیم. مشخص شد که در حالی که این روش های فریبکارانه میتوانند فواید کوتاه مدتی داشته باشند، اما مصرف کنندگان نهایتا در طولانی مدت متوجه اصل ماجرا میشوند و کسب و کارهای متخلف اغلب برای خود شهرت منفی کسب میکنند.

در حالی که روش های بحث شده در بالا میتواند بر مقاومت اولیه ای که بسیاری از کاربران ممکن است داشته باشند غلبه کند، اعتماد واقعی تنها در طول زمان بدست می آید و با اعمال و اقدامات ما پشتیبانی میشود.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
اصول کلیدی در قابلیت استفاده سایت

زمان مطالعه: 11 دقیقهامروزه قابلیت استفاده به یک وسیله و کالای مناسب تبدیل شده است. در طول چند سال گذشته، ما از استاندارد های خاصی در طراحی وب سایت استفاده ...

بیشتر بخوانیم
بهبود وفاداری مشتری توسط UX

زمان مطالعه: 11 دقیقهوقتی یک پیوند اعتماد بین یک شرکت و مشتری های آن شرکت برقرار می کنید، شما این رابطه بین سرویس دهنده و مشتری را حفظ و ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.