گیف ها

قالب GIF ( فرمت تبادل گرافیکی ) در ابتدا در سال ۱۹۸۷ توسعه یافت، GIF در طول آن زمان با  استفاده از ۲۵۶ رنگ، و در حین نگهداری از فرمت فشرده، که هنوز می‌تواند با استفاده از مودم های کند بار شود، بهبود یافت.  علاوه بر این، طراحان و توسعه دهندگان وب می‌توانند انیمیشن را از طریق تاخیرات زمانی ایجاد کنند. این موارد نشان می دهد که حتی با وجود گیف ها در سایت ما می توانیم باعث افزایش سرعت سایت شویم. با توجه به سادگی، و حمایت گسترده برای این فرمت و سهولت استفاده از آن برای کلیپ ‌های ویدئویی، قالب gif قدیمی‌ترین فرمت فایل است که امروزه استفاده می‌شود. این ویژگی قالب انیمیشن تضمین می‌کند، که با وجود ظهور jpeg و تصاویر png، قالب GIF فرمت محبوب باقی می‌ماند.

افزایش سرعت سایت با وجود گیف

با وجود محبوبیت و در دسترس بودن گیف ها در اینترنت، این قالب رایج‌ترین نوع از گزینه‌های تصویر نیستند. اگر از GIFها در سایت خود استفاده می‌کنید، مهم است که دقت کنید GIF ها را بهینه سازی کنید، تا آن‌ها سربار زیادی ایجاد نکنند. این مقاله راه‌هایی را برای بهینه‌سازی GIF ها، هم استاتیک و هم متحرک، پوشش خواهد داد؛ و یک جایگزین عالی ارائه خواهد داد، که می‌توانید با وجود گیف ها از از سربار صفحه جلوگیری کنید.

بهینه سازی گیف ها و افزایش سرعت سایت 

کارایی در هنگام طراحی سایت شما دارای اهمیت می باشد، و خوب است بدانید که، گیف ها بیشترین کارایی در مورد عکس ها را ندارند. در حالی که آن‌ها برای ثبت توجه کاربران شما عالی هستند، و به طور جهانی دوست دارند که مقدار کمی از اطلاعات را به روش سرگرم‌کننده ارایه دهند. GIF ها برای انیمیشن طراحی نشده اند ( با وجود این که معمولا برای چنین کاری استفاده می‌شوند) به این ترتیب، استفاده از GIF ها منجر به ایجاد وزنه‌های سنگین صفحه‌ای و تجربه کاربری ضعیف ناشی از سرعت بارگذاری کند صفحه می‌شود. در این مقاله چندین روش را پوشش خواهیم داد، که می‌توانید عملکرد سایت خود را با توجه به استفاده از GIF ها بهبود بخشید. ابتدا به دنبال راه‌هایی برای رسیدگی به روش‌های ایستا خواهیم بود، و با بحث در مورد راه‌های به حداقل رساندن سربار ناشی از GIF ها صحبت های خود را به پایان خواهیم رسید.

روش های فشرده کردن تصاویر  

یکی از روش‌های اصولی برای بهینه‌سازی GIFها این است که، آن‌ها را فشرده کنید. دو روش فشرده‌سازی وجود دارد که معمولا  مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • فشرده سازی پر اتلاف: فشرده‌سازی پر اتلاف برخی از داده‌ها را از فایل اصلی حذف می‌کند، که منجر به ظهور تصویری با اندازه فایل کاهش یافته می‌شود. با این حال، هر بار که فایل را بعد از فشرده‌سازی ذخیره می‌کنید، کیفیت گرافیکی تاحدودی کاهش می‌یابد، که می‌تواند منجر به تصویرات مبهم در طول زمان می شود.
 • فشرده سازی بدون اتلاف: فشرده‌سازی بدون اتلاف تمام داده‌ها را در فایل اصلی حفظ می‌کند، که به این معنی است که فایل فشرده‌شده را می‌توان برای بدست آوردن فایل اصلی به کار برد. در حالی که اندازه فایل شما بزرگ‌تر از فایل فضرده سازی شده می باشد، کیفیت تصویر شما در طول زمان کاهش نمی یابد. compress images

افزایش سرعت سایت با تبدیل تصاویر به png 

ساده‌ترین راه برای بهبود عملکرد سایت شما ارائه تصویر خود با استفاده از فرمت PNG به جای فرمت GIF است. در حالی که این دو فرمت به لحاظ انتخاب خوب برای نمایش گرافیکی ساده، بسیار مشابه یکدیگر هستند. فایل‌های PNG دارای این مزیت هستند که، قادر به فشرده‌سازی تا اندازه ۵ – ۲۵ درصدی کوچک‌تر از فایل های GIF مشابه هستند. GIFها ابتدا برای استفاده از تکنیک فشرده‌سازی بدون اتلاف ایجاد شدند، که الگوریتم Lempel  ziv  Welch) LZW نامیده می‌شود، که در دهه ۱۹۷۰ تعریف شد. با این حال، تکنیک‌های فشرده‌سازی مدرن بسیار پیچیده‌تر از LZW هستند، و شما می‌توانید با استفاده از فرمت‌هایی که از این تکنیک‌ها استفاده می‌کنند، مانند PNG استفاده کنید. انجام چنین تبدیل فرمت هایی بسیار آسان است، و گزینه‌های نرم‌افزاری فراوانی وجود دارند، که شما می‌توانید از بین آن ها برای تبدیلات فرمت خود  انتخاب کنید، از جمله برنامه‌های رایگان مبتنی بر وب مانند آن‌هایی که از Pic.io و Convertio استفاده می‌کنند.

افزایش سرعت سایت با وجود گیف های متحرک

گیف های متحرک، بیش از هر فرمت دیجیتالی دیگری، قلب و ذهن کاربران آنلاین را تسخیر کرده‌اند، اما انسان ها، شدیدا به بهینه سازی گیف ها محکوم اند. به یاد دارم زمانی، یک ساعت را صرف بررسی کیفیت، سنجش چهارچوب، و مدت زمان یک گیف کردم، و در نهایت تسلیم شدم چون نمی‌توانستم فایل زیر ۲ مگابایت را بدون این که گیف خراب شود پیدا کنم. گیف های متحرک، با وجود این که بسیار محبوب هستند، می‌توانند فایل‌های بزرگی باشند که به زمان‌های طولانی بارگذاری نیاز دارند. به عنوان مثال، یک GIF که فقط چند ثانیه طول می‌کشد می‌تواند چند مگابایت باشد. برای بهبود عملکرد سایت خود، و همچنین افزایش سرعت سایت از یکی از تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

 • بهینه سازی پر اتلاف
 • تبدیل کردن GIFهای متحرک به یک ویدئو HTML۵

بهینه سازی پر اتلاف روی گیف های متحرک

از آنجا که اکثریت داده‌ها امروزه، شامل داده‌های گرافیکی هستند، و به این دلیل که بهینه‌سازی بدون خسارت نمی‌تواند داده‌های گرافیکی را اصلاح کند، شما تنها یک گزینه مناسب برای بهینه‌سازی یک گیف متحرک  با حداقل سادگی را دارید: استفاده از تکنیک های بهینه‌سازی پر اتلاف! بهینه‌سازی پر اتلاف به درستی کار می کند، زیرا چشم انسان کار بسیار خوبی را در تشخیص تغییرات ظریف در رنگ انجام نمی‌دهد. برای مثال یک تصویر ممکن است شامل هزاران سایه داخل رنگ باشد، با یک پیکسل که نشان می‌دهد تنها، کمی متفاوت از یک رنگ است. از آنجا که چشم شما قادر به تمایز بین دو سایه نخواهد بود، فایل تصویر به راحتی می‌تواند دستکاری شود، یکی از رنگ‌ها جایگزین دیگری شود، و در نتیجه فایل کوچک‌تر می‌شود.

بهینه سازی گیف ها

از آنجا که گیف های متحرک، در اصل یک سری گیف های انفرادی هستند، شما می‌توانید از این تکنیک‌ها برای کاهش اندازه فایل انیمیشن نیزاستفاده کنید. با تبدیل هر فایل جداگانه، فایل کلی شما نیز کوچک‌تر می شوود. یکی از روش هایی که شما می‌توانید این کار را انجام دهید، استفاده از یک مجموعه نرم‌افزاری ساده است، که می‌تواند به طور خودکار فشرده سازی تصاویر را انجام دهد. ( مانند نسخه تغییر یافته gifsicle)

تبدیل کردن گیف ها به ویدیوهای html5

در حالی که شما می‌توانید اندازه یک گیف متحرک را به حداقل برسانید، ممکن است هنوز با فایلی مواجه شوید،که با وجود کاهش حجم بزرگ‌تر از انتظار شما می باشد.  گیف ها هرگز قصد ذخیره ویدیو را نداشتند، و آن چه در حال حاضر انیمیشن تلقی می‌شود، نتیجه تلاشی است برای کاهش سربار حافظه، و انتقال تصاویر چندگانه که در یک مکان به اشتراک گذاشته می شدند، اتفاق افتاده است. با این حال، امروزه ما گزینه‌ای دیگر داریم که می‌تواند به طور بالقوه گیف های شما را تا ۹۵درصد کوچک‌تر کند: تبدیل گیف های متحرک به ویدیو های html5! ویدئو های HTML5 یک کلاهبرداری کامل برای توانایی مرورگر وب مدرن، برای پخش ویدئو با استفاده از برچسب <video> و بدون نیاز به استفاده از پلاگین های خارجی است.

hmtl5video

هنگامی که این ویژگی برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ منتشر شد، بحث‌های زیادی در مورد این که چگونه چنین ویدئوهایی ذخیره می‌شود، و چگونه آن‌ها کدنویسی می‌شوند، وجود داشت. اما امروزه استاندارد پذیرفته‌شده یک کدگذاری می باشد، که شامل یک فایل MP۴ کدگذاری شده می باشد.(که به خاطر سادگی آن، به عنوان ویدئو MP۴، آن را انتخاب کردیم.) راه‌های زیادی برای تبدیل کردن گیف های متحرک به ویدئوها وجود دارد، از جمله این روش ها، استفاده از ابزار خط فرمان معروف به نام ffmpeg، و ابزار های سودمند مبتنی بر وب مانند CloudConvert می باشد. با استفاده از CloudConvert  شما می‌توانید صرفه‌جویی مقدار فایل را با این روش تبدیل مشاهده کنید. اگر قبلا ً FFmpeg را نصب کرده‌اید، به سادگی می توانید از آن استفاده کنید، و فرمان ffmpeg را اجرا کنید. اگر شما به درستی آن را نصب نکرده باشید، شما با ارور مواجه خواهید شد، و یکسری اطلاعات تشخیصی می بینید. اگر به مشکل نصب برخورد کردید می توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • برای MacOS می‌توانید آن را از طریق Homebrew نصب کنید.
 • برای ویندوز ، از Chocolatey استفاده کنید.

زمانی که ffmpeg نصب شد، یک گیف که مورد علاقه شما است، برای تبدیل به ویدئو پیدا کنید . برای مثال، من می‌خواهم یک gif را به ویدئویی با فرمت MP4 تبدیل کنم، چرا که این فرمت، نسبت به سایر فرمت ها، به شکل بسیار گسترده‌ای پشتیبانی می‌شود. باز کردن پنجره پایانه ویندوز تغییر به دایرکتوری حاوی گیف شما، و این فرمان را وارد کنید: ffmpeg -i input.gif output.mp4

این روش مناسب‌ترین نحو برای تبدیل یک GIF به MP۴ است، i ورودی را مشخص می‌کند ( در این مورد، input.gif ) و فایل خروجی بعدا  نامگذاری می‌شود ( در این مورد، output.mp4) اگر این راهنما را دنبال می‌کنید، وقتی وارد این فرمان می‌شوید باید یک فایل جدید با نام output.mp ۴ را ببینید که به طرز شگفت آوری در دایرکتوری شما ظاهر می‌شود. FFmpeg با تعداد زیادی از گزینه‌ها عمل می‌کند، که می‌توانید از آن برای اضافه کردن خروجی ویدئو نیز استفاده کنید.

 

چگونگی تبدیل گیف به ویدیو 

فایل های GIF هرگز قصد نداشتن به عنوان انیمیشن یا ویدئو مورد استفاده قرار بگیرند، در حقیقت در آن زمان، فرمت تبادل گرافیکی به عنوان یک پلت فرم برای انیمیشن در نظر گرفته نمی‌شد، اگرچه می‌توانست به روش محدودی انجام شود.” پس چگونه ما در این دنیای آنلاین، به جایی که گیف ها به انیمیشن تبدیل می‌شوند، رسیدیم؟
گیف ها در واقع برای نگه داشتن چندین تصویر در یک فایل واحد طراحی شده‌بودند، مانند یک فایل ZIP برای تصاویر، و این روشی است که آن‌ها تا زمان Netscape، و تا سال ۱۹۹۵ مورد استفاده قرار دادند. پس از آن گسترش حلقه معرفی شد، و  پویانمایی گیف ها نیز به دنبال آن بود، این کار باعث شد گیف ها به زندگی بیایند. ۳۰ سال بعد از اختراع گیف ها، آن ها به یک فرم هنری برای خود تبدیل شدند، و Reddit , Twitter and Tumblr به محبوب شدنم گیف ها کمک به سزایی کردند. 

gif to video

گیف های واکنش در حال حاضر شکلی از بیان هستند، اگر شما مثل من هستید، احتمالا زمان هایی با استفاده از یک GIF به جای کلمات به یک اظهار نظر در مورد مطلبی پاسخ داده‌اید. چون اغلب یک GIF می‌تواند یک احساس را منتقل کند، یا حتی می‌تواند یک جوک را بیش از کلمات حمل کند. گیف ها علاوه بر سرگرم کننده بودن، از مزایای بسیاری برخوردارند:

 • پشتیبانی جهانی توسط مرورگرها
 • درک جهانی (همه می دانند گیف چیست)
 • استفاده آسان و ابزاری در دسترس برای استفاده
 • هیچ مشکلی برای ثبت اختراع و صدور مجوز برای کدک های ویدئویی معمول وجود ندارد.
 • قرار دادن ساده در سایت‌ها با استفاده از تصاویر
 • به راحتی در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شود.

تفاوت گیف و ویدئو 

گیف ها در سال ۲۰۱۹ دیگر تنها مجموعه‌ای از تصاویر ساده نیستند، چرا که در سال ۱۹۹۵ چنین ویژگی داشته اند. اغلب ، گیف های متحرک از تلویزیون و فیلم ها جدا می‌شوند، اساسا  ذخیره گیف ها در فرمت ویدئو اشتباه است. برخلاف فرمت ویدیو ها، گیف ها از هیچ نوع کدگذاری ویدئو و یا تکنیک‌های فشرده‌سازی استفاده نمی‌کنند. بنابراین یک GIF کافی است که فقط چند ثانیه طول می‌کشد تا به سرعت چند مگابایت در حافظه برسد، و این موضوع بستگی به سنجش چهارچوب و کیفیت آن دارد.  اما بزرگ‌ترین مشکل در رابطه با گیف ها، اندازه فایل آن ها می باشد. در حالی که فایل‌های JPEG و PNG را می‌توان به راحتی فشرده کرد، تصاویر GIF یک کابوس برای بهینه‌سازی هستند، زیرا هرچه بیشتر آن‌ها را فشرده می‌کنید، کیفیت آن بدتر می شود. و این امر باعث می شود گیف ها برای استفاده در وب سایت های مدرن مطلوب نباشد.

نتیجه گیری 

گیف ها قدیمی‌ترین فرمت فایل هستند، که امروزه به دلیل سادگی، پشتیبانی جهانی از آن ها، و قابلیت استفاده به عنوان انیمیشن مورد استفاده قرار می‌گیرند. علی‌رغم این ویژگی‌های مثبت، گیف ها تمایل دارند فایل‌های بزرگی باشند، که منجر به زیاد شدن حجم صفحه شما می‌شوند، که این ویژگی می‌تواند بر عملکرد صفحات وب شما تاثیر منفی بگذارد، و منجر به تجربه کاربری ضعیف شود. به این ترتیب، شما باید بهینه‌سازی جدی را برای گیف های متحرک در نظر بگیرید، از گیف های متحرک دور شوید، و فیلم‌های ویدئویی با استفاده از تکنیک‌های مدرن مانند،HTML۵  را اجرا کنید.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

 

به این مقاله امتیاز دهید:
5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

سئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO Checklist)  کمک می‌کند ...

بهینه سازی فایل htaccess ۲۲ دستور کاربردی برای بهینه سازی فایل htaccess

آموزش htaccess، یکی از مطالب پیشرفته مجله آوای دانش پیام آوا میباشد که قرار است بسیار کاربرد و بهینه به این موضوع بپردازد. اگه در مورد این فایل اطلاعاتی ...

بیشتر بخوانیم
گوگل دیسکاور گوگل دیسکاور چیست؟ تمام آنچه باید از دیسکاور بدانید

گوگل دیسکاور یکی از جدیدترین و کاربردی ترین بخش های راه اندازی شده توسط گوگل می باشد که امکان نمایش آن تنها از طریق گوشی های موبایل و با ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.