زمان مطالعه: 11 دقیقه

امروزه قابلیت استفاده به یک وسیله و کالای مناسب تبدیل شده است. در طول چند سال گذشته، ما از استاندارد های خاصی در طراحی وب سایت استفاده کرده ایم. برای اینکه بتوانید یک تأثیر ماندگار بر بازدیدکنندگان تان داشته باشید، شما نیاز به ساخت تجربیاتی دارید که فراتر از یک وب سایت ساده و قابل استفاده باشد. این بدین معنا نیست که قابلیت استفاده از اهمیت کمتری برخوردار است. این کار فقط نقش متفاوتی در طراحی وب سایت ایفا می کند، که اکنون اساس یک تجربه کاربری بزرگ و عالی را تشکیل می دهد. قابلیت استفاده به معنای طراحی کاربر محور است. هر دو فرآیند طراحی و توسعه پیرامون کاربر احتمالی تمرکز می کنند و در راستای اطمینان از اهداف، مدل های ذهنی و الزامات آنها و همچنین برای ساخت محصولاتی که کارآمد تر و آسان تر برای استفاده هستند قدم برمی دارند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با هم نگاهی به اصول کلیدی برای داشتن یک قابلیت استفاده سایت خوب بیندازیم. و حتما اطمینان حاصل کنید که این نکات را در پروژه های بعدی خود به کار بگیرید.

دسترسی و قابلیت دسترسی

بیایید با یک جنبه اساسی، اما در عین حال مرکزی از قابلیت استفاده و طراحی وب سایت شروع کنیم یعنی دسترسی و قابلیت دسترسی سایت شما. اگر مردم سعی کنند به وب سایت شما دسترسی پیدا کنند و این کار به هر دلیلی عملی نشود، سایت شما بی ارزش می شود.

در اینجا به برخی از اصول اولیه دسترسی و دسترسی پذیری اشاره می کنیم:

  • زمان کار سرور: این مسئله بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید بازدید کنندگان شما با خطایی در هنگام تلاش برای بارگیری سایت شما مواجه نشوند. در یک میزبانی (هاست) خوب سرمایه گذاری کنید.
  • لینک های شکسته: چندین بار بررسی کنید که لینک های مرده در سایت شما وجود نداشته باشد. هیچ چیز سریع تر از یک صفحه ی خطای ۴۰۴ کاربر را به صفحه نتایج گوگل برنمی گرداند.
  • ریسپانسیو بودن در تلفن همراه: اطمینان حاصل کنید که سایت شما می تواند اندازه صفحه نمایش های مختلف و اتصالات آهسته را اداره کند.

Amazon Availability and Accessibility

Amazon.com نمونه بارز یک وب سایت قابل دسترس است. آمازون به چند دلیل یک نمونه کامل از وب سایت قابل دسترسی است. اولا نسخه دسکتاپ سایت برای هر دو صفحه یعنی تبلت و صفحه نمایش دسکتاپ بهینه شده است. طرح بندی انعطاف پذیری دارد، و به طور خودکار تنظیم می شود در هنگامی که اندازه صفحه نمایش کاهش می یابد. برای تلفن همراه، یک نسخه صریح از سایت با یک رابط کاربری تمیز، کم و بیش یکپارچه و یک سلسله مراتب روشن از محتوای وجود دارد. این نسخه موبایل مانند یک افسون عمل می کند، حتی با یک اتصال اینترنت ضعیف. دوما، آمازون تقریبا زمان بیکاری ندارد. بدیهی است، این چیزی است که شما از یک شرکت یا کمپانی در این حد و اندازه انتظار دارید. با این حال، سابقه ی دسترسی ثابت، آمازون را به بستری قابل اطمینان و سرویسی مورد اعتماد تبدیل کرده است. شرکت آمازون به طور فعال در مورد قابلیت دسترسی خود نگران بوده است. به طوری که در وب سایت خود بیان کرده اند که”ما همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود قابلیت استفاده از سایت برای مشتریان خود، از جمله کسانی که دارای معلولیت هستند.”

وضوح

می توان گفت که هسته ی قابلیت استفاده، وضوح است. اگر بازدید کنندگان خود را گیج و مغشوش کنید، ممکن است آن ها نیاز به زمان بیشتری برای پیدا کردن چیزی که دنبال آن هستند داشته باشند و یا ممکن است به کل هدف اولیه و اصلی خود را فراموش کنند. در هر صورت تجربه ای که از وب سایت شما خواهند داشت، یک وب سایت کاربر پسند نخواهد بود و احتمال اینکه آن ها با ناخشنودی و بدون قصد بازگشت، وب سایت شما را ترک کنند وجود دارند. بازدید کنندگان به وجود اهداف ذهنی خاصی به سمت وب سایت شما می آیند. این وظیفه شماست که تا حد ممکن و در کوتاه ترین زمان آن ها را به هدفشان برسانید. اگر بتوانید این مقوله را مدیریت کنید بازدید کنندگان تان خوشحال می شوند و زمینه ای را برای یک تجربه ی مثبت فراهم کرده اید.

یک طراحی روشن و قابل استفاده می تواند از طریق موارد زیر قابل دست یابی باشد:

  • سادگی: بر روی چیزی که مهم است تمرکز کنید. اگر بازدید کنندگان خود را گمراه و گیج نکنید احتمال اینکه آن ها کاری که شما می خواهید را انجام دهند، بیشتر است.
  • خودمانی بودن: به چیزی ک مردم از قبل می دانند توجه کنید. نگاه کردن به وب سایت های دیگر برای الهام گرفتن از طراحی هایشان هیچ عیب و اشکالی ندارد.
  • سازگاری: یک تجربه سازگار در کل وب سایت تان برای در آسودگی نگه داشتن ذهن بازدید کنندگانتان ایجاد کنید.
  • راهنمایی: دست بازدیدکنندگان تان را بگیرید. انتظار نداشته باشید که ملاقات کنندگان شما تمام سایت تان را به تنهایی جستجو کنند. در عوض آن ها را از طریق وب سایت تان هدایت کنید و آن چه که باید ارائه دهید را به آن ها نمایش دهید.
  • بازخورد مستقیم: بازخورد برای هر تعامل ضروری است. لحظه ای که افراد با سایت شما تعامل دارند، مطمئن شوید که نشانه ای از موفقیت و شکست اعمال خود را ارائه می دهید.
  • معماری مناسب اطلاعات: مدل های ذهنی بازدید کنندگان تان و چیزی که آن ها برای ساخت محتوا در سایت تان از شما انتظار دارند را درک کنید.

clarity apple

ارائه محتوای واضح و بصری باعث کاربردی شدن Apple.com شده است. اپل به جهت محصولات ناب و کاربر پسندش شناخته شده و معروف است. سادگی بی نهایت محصولات و تمرکز بر روی موارد که واقعا مهم هستند از نکات مثبتی ست که می توانید در این سایت پیدا کنید. ظاهر کلی بسیار ظریف و مینیمالیستی است. فضای سفید زیادی وجود دارد و فقط محتوای مربوطه به شیوه ای ساده و ساده ارائه شده است. منوی ناوبری کلاسیک بالا لوگو و دکمه صفحه اصلی، فروشگاه، دسته بندی های مختلف محصول، یک پیوند به صفحه پشتیبانی و عمل جستجو را در خود جای داده است. هیچ حواس پرتی ای وجود ندارد، و هدف تان را به راحتی می تواند در سایت دنبال کنید. برای مثال وقتی بر روی دسته بندی Mac در ناحیه بالا کلیک می کنید یک نمای کلی از محصولات موجود در دسترس از مک را دریافت می کنید. علاوه بر این، شما یک زیر فهرست ناوبری دریافت خواهید کرد که تمامی محصولات مربوط به این دسته در آن وجود دارد.

قابلیت یادگیری

یادگیری یک جنبه مهم دیگر قابلیت استفاده است. این باید هدف شما برای طراحی یک رابط بصری باشد، رابط هایی را که به دستورالعمل یا حتی فرایندی طولانی از آزمون و خطا برای مشخص کردن آن ها نیازی ندارند. کلید طراحی بصری این است که از آن چه مردم قبلا می دانید استفاده کنید یا چیزی جدید ایجاد کنید که برای یادگیری آسان است. در حال حاضر، مردم با بسیاری از مفاهیم طراحی وب سایت آشنا هستند. با استفاده از این مفاهیم پیوسته، انتظارات بازدیدکنندگان خود را برآورده می کنید. به این ترتیب، به آنها کمک می کنید تا سریعتر به اهداف خود برسید. به عنوان یک انسان، ما الگوها و موارد شناخته شده را دوست داریم، به همین دلیل است که در مواجهه با شرایط آشنا نسبت به شرایط نا آشنا بهتر عمل می کنیم. اگر از مفاهیم جدید در طراحی خود استفاده می کنید، دقت کنید که از آنها به صورت پیوسته استفاده کنید و در طول مرحله ی یادگیری اولیه به مردم کمک کنید.

microsoft learnability

مایکروسافت در سال ۲۰۱۲ وب سایت خود را طراحی کرد. در حالی که طراحی بسیار تازه و مدرنی دارد اما طرح این سایت کلاسیک است و منطبق بر خطی است که ما بیشتر از وب سایت ها انتظار داریم. در سمت چپ بالا، لوگوی ای وجود دارد که به ما می گوید کجا هستیم. در پایین، منوی پیمایش خوبی که نمایان گر دسته بندی محتوای مرکزی سایت است، وجود دارد. هنگام کلیک کردن بر روی لینک ها، ما یک منوی کشویی با تمام محتوای موجود در آن دسته را دریافت می کنیم. سپس، یک عنصر هدر بصری بزرگ وجود دارد که بین چهار تصویر متفاوت جایگزین می شود. از از چیزی پیروی می کند که ما به عنوان محدوده محتوا با یک منوی عمودی پیمایش که نمایان گر موضوعات مختلفی ست که میتواند کشف شوند. در زیر، یک بخش رسانه های اجتماعی و یک ناحیه فوتر جامع وجود دارد که ویژگی های سایر سایت های مایکروسافت و لینک های ثانویه بسیاری را نشان می دهد. این سایت بسیار ساده است و کر با آن بسیار راحت می باشد. طرح آشنا به مردم کمک می کند تا به سرعت آنچه را که به دنبالش هستند پیدا کنند.

اعتبار

اعتبار یک جنبه حیاتی برای هر وب سایت است. حتی اگر افراد محتوای مورد نظر خود را پیدا کنند، اگر آنها به شما اعتماد نکنند، این محتوا بی ارزش است. وب سایت شما می تواند باعث افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت تان در مورد کسب و کار شما به طرق مختلف شود، از جمله اینکه شما واقعا دارای اعتبار و کیفیت محتوای هستید یا خیر! مهم است که مردم بدانند شما یک شرکت واقعی با افراد واقعی هستید. یک صفحه «درباره ما» روشن و صریح به همراه اطلاعات تماس خود و در صورت امکان یک آدرس فیزیکی ارائه دهید. البته محتوای شما نیز نقش مهمی در اعتماد درک شده سایت شما ایفا می کند. اطمینان حاصل کنید که در مورد محتوای خود صادقانه و دقیق هستید. از اشتباهات مانند گرامر اشتباه یا غلط های املایی اجتناب کنید. در مورد تخصص خود شکسته نفسی نکنید. اگر شما در زمینه کاری خود متخصص هستید، مطمئن شوید که مردم از این قضیه با خبر شوند. به عنوان مثال، شما می توانید گواهی نامه های شخص ثالث، مراجع کار و یا تعداد پیروان رسانه های اجتماعی خود را نشان می دهید تا بازدید کنندگان را به سمت خودتان جذب کنید.

اصول-کلیدی-در-قابلیت-استفاده-سایت

برای مثال وب سایت لورآل محتوای با کیفیت بالا را برای نشان دادن تخصص و ایجاد اعتماد ارائه می دهد. نام تجاری لورآل از جمله برند هایی ست که تلاش ها و کارهای مناسبی را در جهت ساختن اعتبار وب انجام داده است. علاوه بر طراحی حرفه ای که با شهرتی عالی برند هماهنگی دارد، محتوای با کیفیت بالای بسیاری را برای نشان دادن تخصص خود ارائه می دهند. به عنوان مثال، یک بخش کاملی از محتوا اطلاعات مربوط به تحقیق و نوآوری را پوشش می دهد. این نشان دهنده تعامل نام تجاری در تحقیقات حرفه ای و نشان دهنده کیفیت بالای محصولاتش است. بخش دیگر محتوا به تعهدات اشاره دارد که برند مسؤلیت های اجتماعی خود را به خوبی بر عهده دارد. علاوه بر تحقیقات واقعی، این برند همچنین از جوایز و تصدیق نامه های کارشناسان و عکس هایی از افراد مشهور استفاده می کند تا مردم را از کیفیت و محبوبیت محصولات خود متقاعد کنند. یکی دیگر از شاخص های اعتماد این است که ارتباط برقرار کردن با لورآل بسیار آسان است. این برند نه تنها از طریق رسانه های اجتماعی در دسترس است، بلکه یک آدرس فیزیکی و شماره تلفن نیز برای دسترسی آسان نیز در وب سایت و شبکه های اجتماعی خود قرار داده است.

ارتباط

در نهایت ارتباط به قابلیت استفاده وب کمک می کند. واضح و روشن بودن وب سایت شما کافی نیست، محتوای شما نیز باید مرتبط باشد. اینکه کاربران خود را بشناسید و بدانید که چرا آنها از سایت شما بازدید می کنند بسیار مهم است. با تعیین اینکه چه کسی کاربران شما هستند، شروع کنید. دوماً با آنها در مورد پیدا اینک چه هدفی از بازدید سایت شما دارند صحبت کنید. سناریو های کاربر را تعریف کنید که نشان می دهد در چه موقعیت هایی مردم برای پیدا کردن نوع خاصی از محتوا به ملاقات سایت شما می آیند. هر تصمیمی که در طراحی تان ایجاد می کنید باید سبب دوستانه تر شدن وب سایت شما شود.

nike relevancy

نایک به شما اجازه می دهد فروشگاه ش را بر طبق هدف خاص خود مرور کنید. نایک یک نمونه کار در اولویت بندی محتوای خود با تمرکز بر روی کاربران انجام داده است. این برند لباس ها و تجهیزات ورزشی را برای ورزش های مختلف ارائه می دهد. هنگام ورود به این وب سایت، می توانید انتخاب کنید که فروشگاه ها شما بر اساس دسته بندی مردان، زنان یا کودکان و نوجوانان فیلتر شود، یا می توانید از طریق ورزش فیلتر و فهرست کنید. نایک به جای اینکه فقط گروه بندی افراد را براساس سن یا جنسیت انجام دهد، بازدیدکنندگان خود را به عنوان یک ورزشکار در یک رشته خاص نیز شناسایی می کند. به عنوان مثال، اگر شما به دنبال یک کفش جدید برای دویدن هستید قطعا در مورد کفش های ورزشی تنیس و کفش های داخلی فکر نمی کنید. نایک به شما اجازه می دهد فروشگاه خود را با توجه به هدف خاص خود جستجو کنید.

قابلیت استفاده یعنی آزمون، آزمون و دوباره آزمون

قابلیت استفاده خوب یک شبه به دست نیامده است. این روش نیاز به تحقیق کامل کاربر و یک رویکرد تکراری از آزمایش و پالایش ثابت و مدام دارد. قابلیت استفاده خوب بستگی به این دارد که آیا وب سایت شما در دسترس ، روشن، معتبر، قابل یادگیری و مرتبط با افرادی که از آن استفاده می کنند هست یا خیر!

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
بهبود وفاداری مشتری توسط UX

زمان مطالعه: 11 دقیقهوقتی یک پیوند اعتماد بین یک شرکت و مشتری های آن شرکت برقرار می کنید، شما این رابطه بین سرویس دهنده و مشتری را حفظ و ...

بیشتر بخوانیم
اهداف تجربه کاربری که باید رعایت شود

زمان مطالعه: 6 دقیقهتجربه کاربری تمام چیزی ست که برای کاربران شما زمانی که آن ها با کسب و کار یا سازمان شما از طریق وب سایت تان یا ...

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.