رابط کاربری
زمان مطالعه: 6 دقیقه

ما زمان زیادی را صرف خواندن اخبار آنلاین، مرور وب سایت ها و استفاده از برنامه های وب می کنیم. در برخی موارد، تجربه آنلاین ما بهترین تجربه ای است، که می توانیم داشته باشد. و همه این ها به دلیل طراحی ضعیف است که تجربه کاربر را در نظر نگرفته است. نگاه کردن از دور و توجه به این اشتباهات آسان است، اما زمانی که شما تنها یک پروژه را مدیریت می‌کنید کمی سخت‌تر است. به عنوان طراح، این وظیفه ما است که طراحی را با تجربه کاربر بزرگ ایجاد کنیم، و انجام دادن این کار می تواند مشکل باشد. در این مقاله، برخی از اصول طراحی ux برای ساخت وب سایت های بزرگ، بیان شده است.

تمرکز طراحی روی تجربه کاربر

تجربه ساخت یک وب سایت به یاد ماندنی، از آن چه وب سایت می گوید مهم‌تر است. کاربران اغلب اطلاعات و نکات برجسته محتوا را فراموش می‌کنند، اما به خاطر خواهند داشت که چگونه آن‌ها احساس شدند. اینم موضوع در مورد تبلیغات نیز صدق می کند، پس چرا از آن استفاده نمی کنید؟ گرافیک، چیدمان، متن، و عناصر تعاملی در همکاری با یک تجربه کار می‌کنند،  آن‌ها را فقط با اطلاعات نشان ندهید، اصول طراحی UX بخشی از کاربرد و کار وب است.  ساختن صفحه شما از مقدار زیاد وب سایت‌ها و اطلاعات در اینترنت ضروری است. وب سایت‌های مدرن حاوی ویژگی‌های بصری و تعاملی بیشتر برای ضربه زدن به واکنش‌های احساسی کاربران هستند، تا به آن‌ها کمک کند در دنیای بسیار رقابتی بایستند.

UX

اسکن وب سایت ها، نه خواندن آن ها

لازم است که وبسایت شما اسکن شود چرا که مردم وب سایت را مطالعه نمی کنند، بلکه وب سات ها را اسکن می کنند. تصاویر و بصری سازی، راهی برای هرکسی است که، می خواهد داده ها و دستور العمل ها را منتقل کند. شما با طراحی سایت خود به صورت قابل اسکن، باعث می شوید که کاربران میل به انجام این کار داشته باشند. اکثر مخاطبان محتویات را برای چیزی که به دنبال آن هستند، بررسی می کنند، و سپس زمانی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری پیدا کنند، به خواندن متن شما  می‌پردازند.

کاربران خواهان وضوح و سادگی هستند

در عرض ۳۰ ثانیه، کاربران طراحی یک وب سایت را ارزیابی می‌کنند، بنابراین باید تصمیم بگیرید می خواهید کاربران چه کاری انجام دهند، و آن را آشکار کنند. پیدا کردن دکمه های عمل را برای کاربران دشوار نکنید، تمرکز دقیق روی دکمه اصلی در مقابل دسته‌ای از دکمه‌ها در صفحه اصلی را نیز فراموش نکنید. به طور مداوم آن چه باعث ساده تر شده سایت یا برنامه شما می شود را ارزیابی کنید. بخشی از طراحی شما به شدت برای اکثر کاربران قابل‌استفاده می‌باشد، و اجازه می‌دهد تا اگر عملکرد پنهان یا ساخته شده وجود داشته باشد، آن را به همان اندازه که مورد نیاز است، کشف کند. همچنین ارایه یک طرح ثابت و سازگار برای کاربران ساده‌تر است. سپس آن‌ها می‌دانند که چه زمانی باید انتظار داشته باشند که از رنگ‌ها، رفتارها و زیبایی‌شناسی استفاده کنید، که این موضوع نیاز آن ها برای رابط کاربری را کاهش می‌دهد. زمانی که کاربر با برخی از جنبه‌های طراحی آشنا باشد، استفاده از آن طرح ساده‌ و آسان‌تر می‌شود.

عناصر طراحی مشترک در مقابل خلاقیت 

زمانی که عناصر طراحی در سایر نقاط مشترک هستند، با خلاق شدن در الگوهای جدید رابط کاربر، آن‌ها را دوباره اختراع نکنید. ساخت رابط کاربری برای کاربران بسیار دشوار است و چیزی که در نهایت ساخته می شود، نقطه دلخواه آن ها نیز نمی باشد. شما می‌خواهید یک رابط کاربری آشنا را داشته باشید، که در آن اشیا استاندارد مانند  عنوان لینک های ورودی ظاهر شوند، در حالی که دسترسی به سیستم در سمت راست بالایی قرار دارد. نیازی نیست که چنین مولفه‌های استاندارد شده را جابه جا کنید. خلاقیت با الگوهای استاندارد شده می‌تواند باعث سخت تر شدن ارتباط شما با کاربران شود، و قابلیت استفاده را برای آن ها فراهم نکند. اگرچه ممکن است فکر کنید غیر سنتی است، اما ممکن است برای کاربران سخت‌تر باشد تا جهت‌یابی کنند، و در نتیجه به یک منطقه مشکل تبدیل شود. خلاقیت و قابلیت استفاده باید یک تعادل داشته باشند. نشانی های اینترنتی، دکمه و موقعیت جهت‌یابی باید قبل از طراحی روی قابلیت استفاده تمرکز کنند. بهترین کار این است که بر روی ترکیب‌بندی این عناصر قبل از طراحی در ذهن تمرکز کنید، سپس عناصر خلاق را اضافه کنید.

UX-Design-Tools

مخاطبان را بشناسید

شما باید ایده خوبی داشته باشید که مخاطب برای وب سایت یا برنامه موردنظر، قبل از ایجاد آن چه کسی است. بهترین طراحی واسط از آن‌ها حاصل خواهد شد. زمانی که یک ایده روشن از حضار برای وب سایت یا برنامه تان دارید، می‌توانید نیازها و خواسته‌های آن‌ها را پیدا کنید، و طرحی را طراحی کنید که خواسته‌های آن‌ها را برآورده کند. این رقابت می‌تواند ایده‌ای از نحوه انجام این کار به شما نشان دهد. فراموش نکنید به رنگ‌ها، چیدمان، سبک و ویژگی‌های رقابت توجه کنید. زمانی که از سبک‌ها و طرح‌هایی استفاده می‌کنید، که مخاطبین شما در حال حاضر با آن راحت هستند، مخاطبان می توانند در سایت شما راحت باشند؛ سپس می‌توانید خودتان را با ایده‌های خود در مورد نیازها متفاوت کنید. زمانی که مخاطبین خود را شناسایی کردید، به یاد داشته باشید که بازخورد آن‌ها را در طراحی خود وارد کنید. با در نظر گرفتن بازخورد کاربر، طرح نهایی شما به طور قابل‌توجهی ارزشمند است.

سلسله مراتب بصری

زمانی که مهم‌ترین عناصر را بر مبنای رابط قرار می‌دهید، آن‌ها را برجسته کنید تا کاربران بر روی آن‌ها تمرکز کنند. در طراحی، راه‌های زیادی برای برجسته کردن عناصر وجود دارد، اما موثرترین راه این است که، آن را بزرگ‌تر از هر چیز دیگری روی صفحه نمایش دهید. ایجاد عنصری که یک نقطه کانونی است به این صورت که آن را بزرگ‌تر از هر چیز دیگری می‌سازد،دلیل این است که چگونه وب سایت های مختلف به امور غیر ممکن دست می یابند. به طور مثال شما ممکن است بخواهید در وب سایت خود تاکید بر فروش را مهم جلوه دهید، با قرار دادن دکمه “این جا کلیک کنید” می توانید این کار را انجام دهید.

hierarchy

نتیجه گیری

کاربران باید ارتباط عاطفی با تجربه استفاده از محصول خود داشته باشند. اگر شما صرفا یک رابط را ایجاد می‌کنید و نه یک تجربه، تنها شانس کسب اطلاعاتی را دارید، که به آن نیاز دارید تا محصول خود را به موفقیت برسید. رابط های کاربری باید برای استفاده آسان، و ایجاد رنگ ها و فونت های مناسب برای مخاطبان خود ساده باشند. فراموش نکنید که بازخورد کاربر نهایی را در حالی که در تمام طول طراحی باقی می ماند، در نظر داشته باشید.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
اصول کلیدی در قابلیت استفاده سایت

زمان مطالعه: 11 دقیقهامروزه قابلیت استفاده به یک وسیله و کالای مناسب تبدیل شده است. در طول چند سال گذشته، ما از استاندارد های خاصی در طراحی وب سایت استفاده ...

بیشتر بخوانیم
بهبود وفاداری مشتری توسط UX

زمان مطالعه: 11 دقیقهوقتی یک پیوند اعتماد بین یک شرکت و مشتری های آن شرکت برقرار می کنید، شما این رابطه بین سرویس دهنده و مشتری را حفظ و ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.