برای طراحی وب سایت خوب نه تنها بخش دیداری آن مهم است، بلکه قابلیت استفاده و سودمندی آن وب سایت نیز، از اهمیت زیادی برخوردار است. این عوامل می تواند موفقیت یا شکست یک وب سایت را مشخص کنید. از آنجا که بازدید کننده سایت تنها شخصی است که بر روی ماوس کلیک می‌کند، و بنابراین همه چیز می تواند به او وابسته باشد، طراحی کاربر محور به عنوان یک رویکرد استاندارد، برای طراحی سایت موفق و کارآمد مورد استفاده قرار می گیرد. به طور کلی اگر ویژگی در سایت شما وجود داشته باشد که کابران نتوانند از آن استفاده کنند، انگار آن ویژگی به طور کل وجود ندارد. برای استفاده صحیح از این اصول، ابتدا باید نحوه تعامل کاربران با وب سایت‌ها، چگونگی فکر آن‌ها، و الگوهای اصلی رفتار کاربران را درک کنیم.

build a website

کاربران چگونه فکر می کنند

اساسا عادات کاربران در وب تفاوت چندانی با عادات مشتریان در یک فروشگاه ندارد. بازدید کنندگان به هر صفحه جدید نگاه می‌کنند، برخی از قسمت های متن را بررسی می‌کنند، و بر روی لینک اولی که علاقه آن‌ها را جلب کند، یا به طور مبهم شبیه چیزی است که آن‌ها به دنبالش هستند، کلیک می‌کنند. در واقع، بخش‌های بزرگی از صفحه وجود دارند که آن‌ها حتی به آن نگاه هم نمی‌کنند. اکثر کاربران به دنبال چیزی جالب یا مفید هستند؛ به محض پیدا شدن برخی از نشانه های امیدوار کننده، کاربران کلیک می‌کنند. اگر صفحه جدید انتظارات کاربران را برآورده نکند، روی دکمه عقب کلیک می کنند و فرآیند جستجو را ادامه می دهند. همواره باید نکات زیر را پیرامون کاربران و صفحات وب در نظر گرفت:

  • کاربران از کیفیت و اعتبار سایت شما تقدیر می‌کنند. اگر صفحه ای که به کاربران نشان داده می شود، دارای محتوای با کیفیت بالا باشد، مایل به سازش  تبلیغات نیز در آن هستند. دلیل این که چرا وب سایت‌های خوب طراحی‌شده با محتوای با کیفیت بالا، ترافیک زیادی را طی سال‌ها به دست می‌آورند. محتوا از طرحی که از آن پشتیبانی می‌کند، مهم‌تر است.
  • کاربران مطالعه نمی‌کنند، بلکه متن را اسکن می‌کنند. تحلیل یک صفحه وب، کاربران جستجو برای برخی مطالب خاص و که آن‌ها را از طریق محتوای صفحه هدایت می‌کنند جستجو می‌کنند.users thinks
  • کاربران وب کم طاقت هستند، و بر رسیدن آنی به نتیجه تاکید دارند. اصل موجود بسیار ساده: اگر یک وب سایت نمی‌تواند انتظارات کاربران را برآورده کند، طراح نتوانسته کار خود را به درستی انجام دهد، و شرکت پولی که باید در ازای بازدید کاربران دریافت کند را، از دست می‌دهد. هرچه بار شناختی بالاتر باشد.
  • کاربران انتخاب‌های بهینه نمی‌کنند. کاربران به دنبال سریع‌ترین راه برای یافتن اطلاعاتی که به دنبال آن هستند، نیستند. هیچ کدام از آن‌ها صفحه وب را به شکل خطی اسکن نمی‌کنند و به صورت زنجیره‌ای از یک سایت به بخش دیگر نمی‌روند. در عوض کاربران اولین گزینه منطقی را انتخاب می‌کنند. به محض پیدا کردن یک لینک که به نظر می‌رسد به هدف منتهی شود، شانس بسیار خوبی وجود دارد که بلافاصله آن را کلیک کنند. بهینه سازی سخت تر است و زمان زیادی طول می‌کشد، در عوض راضی کردن کاربران راحت تر بوده، و کار آمد تر نیز می باشد.

اطمینان کاربران را از دست ندهید

در هر پروژه زمانی که می‌خواهید یک سرویس یا ابزار را به بازدید کنندگان خود ارائه دهید، سعی کنید حداقل نیازمندی‌های کاربران خود را  حفظ کنید. انجام دادن کار های کمتری از کاربران، برای تست کردن یک سرویس مورد نیاز است، به احتمال زیاد یک بازدید تصادفی واقعا آن را امتحان می‌کند. بازدیدکنندگان اولین بار نه مایل به استفاده از سرویس ها هستند، و نه تمایلی به پر کردن فرم هایی هستند،که ممکن است هرگز در آینده از آن استفاده نکنند. اجازه دهید کاربران سایت را کشف کنند، و بدون این که مجبور باشند اطلاعات خصوصی شان را به اشتراک بگذارند، از خدمات استفاده کنند. در حالت ایده‌آل، همه موانع را حذف کنید، نیازی به اشتراک گذاری یا ثبت‌نام کاربران نداشته باشید. ثبت‌نام یک کاربر به تنهایی برای بهره وری کاربر، و به منظور کاهش ترافیک ورودی کافی است.

توجه بر مرکز توجه کاربران

همانطور که وب سایت‌ها، هم محتوای استاتیک و هم پویا را فراهم می‌کنند، برخی از جنبه‌های رابط کاربر بیش از دیگران توجه را به خود جلب می‌کنند. بدیهی است که تصاویر بیشتر از متن باعث جلب توجه کاربران می شود. درست همان طور که جملات با حروف پررنگ  بیش از متن ساده جذاب‌تر هستند. چشم انسان یک وسیله بسیار غیرخطی است، و کاربران وب می‌توانند فورا لبه‌ها، الگوها و حرکات را تشخیص دهند. به همین دلیل آگهی‌های مبتنی بر فیلم بسیار آزاردهنده و پرت کننده حواس‌ هستند، اما از دیدگاه بازاریابی، آن‌ها به طور کامل کار ثبت توجه کاربران را انجام می‌دهند. انسان ها از اصل تمرکز استفاده می‌کنند، تنها عنصری که مستقیماً برای کاربر قابل‌رویت است، کلمه “رایگان ” است ،که جذاب و قابل رویت می باشد. اما کاملا آرام و بدون حرکت است. توجه کاربران به حوزه‌های خاص سایت با استفاده از عناصر بصری می‌تواند به بازدیدکنندگان شما کمک کند، تا از نقطه a به نقطه b برسند، بدون اینکه به چگونگی انجام آن فکر کنند. کم‌تر سوالی که بازدیدکنندگان دارند،حس جهت‌یابی و اعتماد  آن‌ها بیشتر، نسبت به شرکت است. به عبارت دیگر: تفکر کمتری پشت صحنه رخ می‌دهد، بهترین تجربه کاربری این است که، قابلیت استفاده هدف مرحله اول باشد.

از نوشته های موثر استفاده کنید

از آن جا که صفحه وب با موارد چاپی تفاوت زیادی دارد، لازم است که سبک نوشتاری را با سلیقه کاربر تطبیق داده، و همواره عادات کاربر را مرور کنیم. نوشته‌های تبلیغاتی خیلی دیده نمی شوند. بلوک‌های متن طولانی بدون تصویر، و کلمات کلیدی مشخص‌شده به صورت bold یا ایتالیک، حذف خواهند شد. و همچنین زبان اغراق‌آمیز نادیده گرفته می‌شود. در بحث کسب و کار  از نام های هوشمندانه و زیبا اجتناب کنید، مخصوصا نام های فنی نا آشنا و نام های ناشی از بازاریابی. به عنوان مثال، اگر شما یک سرویس را توصیف می‌کنید و می‌خواهید که کاربران یک حساب در آن ایجاد کنند، بهتر است از ” ثبت نام کنید “استفاده کنید، تا این که بنویسید ” کشف خدمات ما ”

توجه کنید که کلمات زیبا هرگز اغراق آمیز نیستند، به جای قیمت ببینید که بازدید کنندگان بیشتر دنبال چه چیزی هستند. راه حل های بهینه برای نوشتن در زی آورده شده است:

  • از عبارات کوتاه و مختصر استفاده کنید.(تا جایی که ممکن است و به هدفتان ضربه نمی زند.)
  •  از طرح بندی استفاده کنید(طبقه‌بندی محتوا، استفاده از سطوح سرفصل، استفاده از عناصر بصری، و لیست‌هایی که جریان بلوک‌های متن یکنواخت را می‌شکنند.)
  • استفاده از زبان ساده و عینی (یک تبلیغ نیازی به اعلام کردن ندارد؛ به کاربران خود دلیل منطقی و عینی دهید که چرا باید از خدمات شما استفاده کنند، یا در وب سایت شما بمانند.)

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط
چک لیست سئو وردپرس 2021 نکات طلایی درباره چک لیست سئو وردپرس (آپدیت2021)

سئو عملیاتی برای بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو است، بطوری که سایت شما در صفحات اول گوگل دیده شود. تهیه چک لیست سئو وردپرس (SEO Checklist)  کمک می‌کند ...

بوت استرپ چیست بوت استرپ Bootstrap چیست ؟

بوت استرپ Bootstrap مجموعه ای از ابزارهای رایگان برای ایجاد صفحات وب و نرم افزارهای تحت وب است که شامل دستورات HTML، CSS و توابع جاوا اسکریپت جهت تولید ...

بیشتر بخوانیم
css چیست CSS چیست ؟

وقتی شما اقدام به طراحی سایت می کنید پایه و اساس این کار دو زبان برنامه نویسی Cascading Style Sheet)CSS)  و HTML است. در یک تعریف ابتدایی می توان ...

بیشتر بخوانیم
آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.