زمان مطالعه: 6 دقیقه

تجربه کاربری یک موضوع گسترده است، اما برای محدود کردن آن، قصد دارم درباره ۵ مورد از رایج‌ترین اشتباهات در طراحی تجربه کاربری صحبت کنم که به عنوان یک طراح و کاربر به آن برخوردم. فرآیند طراحی برای هر فردی ممکن است متفاوت باشد، این فرآیند وابسته به مشتری و رویکرد آن، و به این که در چه مرحله ای قرار دارید، بستگی دارد. اصول خاصی در هر مرحله از فرآیند وجود دارد که باید برای یک تجربه کاربری موفق دنبال شود. اما در این مقاله برخی اشتباهات رایج بیان می شود، که شما نباید آن‌ها را دنبال کنید. طراحان عالی UX نه تنها ایده‌های خوبی دارند بلکه به طور دقیق روانشناسی کاربران را درک می‌کنند. بهترین محصول باید با بهترین تجربه کاربری را ایجاد کند، که محصولات کاملا با زندگی ترکیب شوند، و نیاز اصلی آن است که محصول مورد پذیرش کاربران قرار گیرد. نکته ای که طراحان در طراحی سایت باید به آن توجه کنند، این است که از نحوه جذب کاربران برای استفاده از محصول ، هدایت آن‌ها برای شروع ، و سپس کمک به آن‌ها برای حل مشکلات عملی باید در اولویت کار آن ها قرار گیرد. با این حال، اگر محصولات نهایی اغلب باعث می‌شوند که کاربران احساس ناکارآمدی کنند ، پس تمام تلاش‌ها ببیهوده تلقی خواهد شد.

طراحی تجربه کاربری را با رابط کاربری اشتباه نگبرید

رابط کاربری و تجربه کاربری دو نقش متفاوت هستند. رابط کاربر ( UI ) نحوه تعامل کاربر با رابط برنامه یا سایت است، و بخشی از تجربه کلی کاربر نیز می باشد. طراحی رابط کاربر برای ایجاد یک رابط فریبنده استفاده می شوند، که این رابط به ایجاد یک تجربه خوب کاربر کمک خواهد کرد. این رابط کاربری باعث می شود کاربر احتمالا به سایت برگردد، و مطالب سایت را با دیگران نیز به اشتراک بگذارد. تجربه کاربر ( UX )، چگونگی احساس یک فرد هنگام تعامل با سیستم است. انواع مختلفی از سیستم‌ها، وب سایت‌ها، نرم‌افزارهای وب، نرم‌افزارهای ویندوزی، در زمینه‌های مدرن تعامل انسان و رایانه وجود دارد. تجربه کاربری بیشتر در مورد روان‌شناسی محصول است، در حالی که رابط کاربر به تقلید از تجربه کاربری از طریق بافت دیداری می پردازد. طراحانی که این نقش را دارند، باید درباره چگونگی احساس کاربران در مورد سیستم، ارزیابی قابلیت استفاده ، ارزش هر جزو در طراحی، و کارایی هر محصول مطالعه و تحقیق کنند.

UX vs UI

از آزمودن کاربر در طول فرآیند طراحی تجربه کاربری صرف نظر نکنید

این موضوع می‌تواند طراحی شما را بهتر کند، یا برهم بزند. شما نمی خواهید که بعد از چند ساعت کار متوجه شوید، که کل مفهوم شما کار نمی کند، و حتی هیچ کس نمی داند چگونه از آن استفاده کند. به شما توصیه می کنم، طرحی برای اجرای پروژه خود تهیه کنید. این جایی است که sprintها وارد بازی می‌شوند، sprints به شما این امکان را می‌دهد که برای پروژه خود فاز بندی ایجاد کنید. همان طور که کار هر فاز به پایان می‌رسد، اطمینان حاصل کنید که یک کاربر داشته باشید که می‌توانید برای آزمایش طراحی روی چندین دستگاه به شما گزارش دهد. باید سعی کنید این کاربران را برای خود نگه دارید، چون بعدا به آن ها احتیاج دارید، با این روش شما می‌توانید تغییرات کوچکی را که مورد نیاز است ایجاد کنید، و دیگر مجبور به بازسازی کل تجربه نخواهید بود.

عدم طراحی تجربه کاربری برای سیستم عامل شخصی 

هنگام طراحی تجربه کاربری همواره باید به این نکته توجه کنید که، طراحی شما نباید مختص سیستم عامل خودتان باشد. مگر این که وب سایت ، تبلت و تلفن همراه  هر یک کاربردهای خود را داشته باشند، ابتدا برای موبایل طراحی خود را انجام دهید، به طوری که اولین تجربه کاربر در سایت باشد. شما همیشه می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد دستگاه‌های مقیاس بزرگ‌تر داشته باشید. اما طراحی اولیه برای تلفن همراه، در ابتدای کار  به محدود کردن طراحی کمک می‌کند، و تنها شامل مولفه‌های عملی می‌باشد.

ux for users

طراحی تجربه کاربری برای هدف کسب و کار 

اشتباهی که اکثر کاربران دچار آن می شوند این است که، تجربه کاربری را برای اهداف شخصی طراحی می کنند. طراحی که انجام می شود باید برای هدف کسب و کار باشد، و نه چیز دیگر.  ما می‌خواهیم پروژه های بعدی زیبا باشد و اجازه دهیم نظرات ما شنیده شده، و قابل‌مشاهده باشد. متاسفانه برای این که یک طراح موفق باشیم باید شور و اشتیاق را از خودمان جدا کنیم. تنها هدف در این مورد، هدایت کاربر از طریق یک تجربه خاطره‌انگیز است. مسئولیت این مورد بر عهده کاربران است، نه شما!  به عنوان یک طراح، دقت کنید که همیشه در هر مرحله از فرآیند طراحی خود را در کفش‌های کاربر قرار دهید. در مورد اهداف شخصی خود اقدام نکنید، و همواره به خود طراحی کنید که برای رسیدن به هدف کسب‌وکار در حال طراحی هستید. با همه این حرف ها، قرار گرفتن در این فرآیند مراحلی دارد که در این جا به آن ها اشاره خواهیم کرد:

  • برای مشخص کردن این که سایت، چگونه توسط گروه‌های کاربری مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، یک نقشه سفر( نقشه ای که نحوه رفتار کاربران، و ایده آن ها نسبت به محصولات را نشان می دهد.) کاربر ایجاد کنید.
  • برای درک بیشتر این که چگونه گروه های کاربری مختلف وب سایت شما را جهت یابی  می کنند، و آن چه که آن‌ها از سایت و شرکت می‌خواهند، چه چیزی است، بر روی دکمه خرید کلیک کنید.
  • شناسایی جنبه‌های دشوار رابط کاربر، به منظور ایجاد wireframes اولیه، به گونه‌ای که منطبق با اقدامات UX باشد.
  • تا جایی که ممکن است ابزارهای موجود در جهان را آزمایش کنید. اگر پروژه به اندازه کافی بزرگ باشد، برخی از تحقیقات میدانی را با کاربران انجام دهید( شما باید همیشه تست‌های قابل استفاده را اجرا کنید.)UX-Designer

 

طراحی پیچیده تر کم ارزش تر 

دلیلی وجود دارد که طراحی های ساده و مینیمالیست همواره طرفداران بیشتری دارند، این نوع طراحی ها نه تنها برای چشم خوش آیند هستند، بلکه محصولات را به صورتی ساده و قابل استفاده معرفی می کنند. اگر استفاده از محصولات راحت نباشد، پس شما تحقیق و آزمایش خود را انجام نداده اید. اولویت‌ها را برای رسیدن به هدفی که می‌خواهید به آن دست یابید تنظیم کنید. از فرآیند پیروی کنید و به یاد داشته باشید که تمرکز را روی هدف کاربر نگه دارید.

چنانچه به مشاوره جهت طراحی تجربه کاربری در سایت خود نیاز داشتید، با کارشناسان ما در پیام آوا پردازش تماس بگیرید.

نکات پایانی

اگر تمایل دارید برای شرکت خود اقدام به طراحی سایت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقالات مربوط به تفاوت  طراحی سایت فروشگاهی  و  طراحی سایت شرکتی را مطالعه کنید. همچنین صفحه خدمات طراحی سایت پیام آوا را برای این کار نگاه کنید. شرکت پیام آوا بهترین و با کیفیت ترین خدمات طراحی سایت را در قالب طراحی سایت ارزان و مقرون به صرفه به شما ارائه می کند.

همچنین سئو سایت برای موتورهای جست و جو و  تبلیغات گوگل از جمله مهمترین روش ها برای بیشتر دیده شدن سایت شما به حساب می آید. شرکت پیام آوا خدمات طراحی سایت تهران ،تبلیغات گوگل و سئوسایت را با مناسب ترین قیمت به شما ارائه می دهد.

به این مقاله امتیاز دهید:
اشتراک گذاری این مطلب
منبع:
منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات مرتبط

تجربه کاربری اهمیت تجربه کاربری برای کسب وکار ها

زمان مطالعه: 5 دقیقهتجربه کاربری به نحوه برخورد مصرف کنندگان یا مخاطبان نهایی با یک محصول خاص اشاره دارد. طراحان UX فرآیندهای اجرایی و نوع عملکرد نهایی یک محصول ...

بیشتر بخوانیم
اصول کلیدی در قابلیت استفاده سایت

زمان مطالعه: 11 دقیقهامروزه قابلیت استفاده به یک وسیله و کالای مناسب تبدیل شده است. در طول چند سال گذشته، ما از استاندارد های خاصی در طراحی وب سایت استفاده ...

بیشتر بخوانیم
بهبود وفاداری مشتری توسط UX

زمان مطالعه: 11 دقیقهوقتی یک پیوند اعتماد بین یک شرکت و مشتری های آن شرکت برقرار می کنید، شما این رابطه بین سرویس دهنده و مشتری را حفظ و ...

بیشتر بخوانیم

آماده یک سرمایه گذاری هوشمندانه روی برند خودتان هستید؟

برای مشاوره با ما مشخصات خود را وارد کنید تا تیم پیام آوا در سریعترین زمان با شما تماس بگیرند.